SR bude v arbitráži voči akcionárovi Dôvery zastupovať spoločnosť Skadden

Ministerstvo financií (MF) SR už našlo právneho poradcu pre zastupovanie v arbitrážnom spore so spoločnosťou HICEE, B.V., holandským vlastníkom slovenskej zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta. Výberové konanie, ktoré rezort financií ukončil v piatok 18. septembra, vyhrala spoločnosť Skadden Arps Slate Meagher & Flom LLP.

"Myslíme si, že išlo o správne rozhodnutie. Sme špecializovaní na podobné arbitrážne spory pri sporoch vyplývajúcich z medzinárodných dohôd o podpore a ochrane investícií. Doteraz sme nikdy a nikde na svete neprehrali podobný spor. Sme presvedčení a optimistickí, že aj v tomto spore budeme úspešní," zareagoval dnes pre TASR riaditeľ viedenskej pobočky spoločnosti Skadden Arps Slate Meagher & Flom LLP Rainer Wachter.

 "Spoločnosť Skadden Arps Slate Meagher & Flom LLP patrí ku globálne najrenomovanejším poradcom pre zastupovanie v arbitrážach a je plne porovnateľná s poradcom protistrany Sidley Austin LLP a zástupcom SR v spore s Eureko B.V., Baker Botts LLP," informoval TASR hovorca MF SR Miroslav Šmál.

Pre žalobu voči Slovensku sa vlastník Dôvery rozhodol začiatkom tohto roka po tom, ako štát odmietol výzvu na mimosúdne vyrovnanie za zmarenie investície vo výške takmer pol miliardy eur (15 miliárd Sk). Dôvodom na túto požiadavku HICEE je novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú schválil parlament ešte vlani a ktorá ukladá poisťovniam povinnosť vrátiť celý vytvorený zisk späť do zdravotníctva.

"Proces výberu sa uskutočnil v súlade s platným právom. Výber zástupcu uskutočnila odborná komisia a kritériami výberu boli okrem ceny predovšetkým doterajšie skúsenosti a úspešnosť pri zastupovaní v medzinárodných arbitrážach na strane štátu v medzinárodných arbitrážach podľa pravidiel UNCITRAL a v zastupovaní na strane štátu v medzinárodných arbitrážach pri sporoch vyplývajúcich z bilaterálnych dohôd o podpore a ochrane investícií s Holandským kráľovstvom, a taktiež postavenie a rating jednotlivých uchádzačov," priblížil Šmál.

O zastupovanie SR v predmetnom spore prejavilo podľa neho záujem celkovo 13 uchádzačov. Celková cena, ktorú Slovensko za zastupovanie zaplatí, je závislá na vývoji sporu, pričom jednotlivé sadzby a limity sú porovnateľné s obvyklými nákladmi na obdobné spory inde vo svete. "Ministerstvo financií SR sa nebude až do vynesenia právoplatného rozhodnutia vyjadrovať k akýmkoľvek prebiehajúcim sporom a nebude môcť verejnosť o nich informovať, pokiaľ mu to neumožnia procesné pravidlá," doplnil Šmál. Ako ešte v auguste pre TASR povedal riaditeľ viedenskej pobočky Wachter, Skadden Arps Slate Meagher & Flom je jednou z najrenomovanejších a najväčších právnych firiem na svete, má sídlo v New Yorku a zamestnáva viac ako 2000 advokátov na piatich kontinentoch. "Spoločnosť Skadden má veľmi veľkú a úspešnú skupinu pre medzinárodné arbitráže v Londýne a New Yorku a úspešne vyriešila stovky arbitrážnych sporov po celom svete vrátane veľkých, vysoko profilovaných sporov v hodnote desiatok miliárd USD. Firma má rozsiahle odborné znalosti vo vedení sporov ohľadom investičných zmlúv, akým je aj žaloba podaná firmou HICEE," priblížil Wachter.

Nový právny poradca Slovenska je presvedčený, že skutková podstata žaloby HICEE voči SR je veľmi pochybná. "Toto rozhodcovské konanie považujeme za významné a Slovensku v ňom ide o veľkú sumu peňazí. Tento prípad zahŕňa základné právo štátu zabezpečovať zdravie pre svojich občanov a preto ho berieme veľmi vážne. Spoločnosť Skadden doteraz vyhrala všetky svoje prípady ohľadom investičných zmlúv. Preto iste chápete naše presvedčenie, že vyhráme aj tento prípad pre Slovenskú republiku," dodal vtedy Wachter.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: