Kardiokluby prinášajú pomoc a osvetu, malo by ich byť ale viac

Zjednotiť slovenské kardiokluby a metodicky podporovať ich jednotlivé aktivity tak, aby boli súčasťou tvoriaceho sa pacientskeho hnutia a celonárodnej kampane proti kardiovaskulárnym ochoreniam, je cieľom Národnej konferencie - III. stretnutia kardioklubov s medzinárodnou účasťou, ktoré sa dnes začalo v kúpeľoch Sliač.

Takmer týždennej akcii sa zúčastňuje 70 zástupcov kardioklubov zo Slovenska, ale aj Maďarska, Poľska a Českej republiky.

Ako TASR povedal predseda Kardioklubu Sk Igor Chamilla, v Teame Kardioklubu Sk je súčasnosti zapojených 12 kardioklubov, ktoré majú sídla prevažne v menších mestách. Úlohou i cieľom je však ich počet rozširovať. "Ideálne by bolo, keby kardiokluby existovali pri každej kardiologickej ambulancii," uviedol Chamilla. Kardiokluby poskytujú pomoc a informácie v oblasti prevencie a osvety. Ľudia so srdcovými ochoreniami v nich nájdu dostatok informácií o životných príbehoch takto postihnutých ľudí. "Väčšina z nich sa dozvie detaily o živote s kardiovaskulárnymi ochoreniami a príbehy o návratoch do života, až keď sa stanú členmi kardioklubu," podotkol predseda.

Ako ďalej uviedol, málokto vie, že každú minútu zomrie v Európskej únii (EÚ) jeden človek na náhlu kardiálnu smrť. Stačí si uvedomiť, že za jeden rok je to viac ako 520.000 obyvateľov EÚ. "Je potrebné si uvedomiť, že až 80 % obyvateľov Slovenska je ohrozených kardiovaskulárnymi ochoreniami a každý druhý pacient zomiera na kardiovaskulárne ochorenie," pripomenul. Veľká väčšina obyvateľov únie a aj Slovenskej republiky, má nedostatočné alebo nízke vedomie o kardiovaskulárnych ochoreniach, ochoreniach srdca a ochoreniach ciev. "Akosi sme si zvykli na skutočnosť, že infarkty a mŕtvice postihujú stále mladších a mladších ľudí. Už nie je vzácnosťou počuť o tom, že na infarkt zomrel aktívny mladý človek, prípadne športovec priamo na športovisku, alebo že stále mladšie a mladšie ženy majú ťažkosti so žilami svojich nôh – varixami," konštatoval predseda Kardioklubu Sk. "Väčšinou by stačilo, aby každý vedel, čo to vlastne kardiovaskulárne ochorenie je, ako sa mu dá predísť, ako s ním bezpečne žiť a ako niekomu v ohrození náhlej kardiálnej smrti pomôcť," dodal.

Národná konferencia kardioklubov je organizovaná pri príležitosti Svetového dňa srdca, ktorý každoročne vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia. Potrvá do soboty 26. septembra 2009.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: