Riaditeľ predal NsP vo Veľkom Krtíši za 100 eur, správna rada dala trestné oznámenie

K spáchaniu závažného trestného činu podvodu malo dôjsť v týchto dňoch v Nemocnici s poliklinikou (NsP) vo Veľkom Krtíši. Dnes už bývalý riaditeľ nemocnice Martin Vachula totiž predal toto zariadenie s majetkom približne 6,64 milióna eur (200 miliónov Sk) za 100 eur (3000 Sk). Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovali členovia správnej rady nemocnice, došlo tak k závažnému skutku, ktorý v prípade, že by neprijali príslušné opatrenia, mohol ohroziť existenciu neziskovej organizácie.

Podľa advokáta správnej rady Jána Sitarčíka bývalý riaditeľ podpísal predaj nemocnice, na čo vôbec nemal právomoc. "V katastri došlo hneď po podpise zmluvy aj k návrhu na vklad," uviedol. Správna rada, ktorá sa dozvedela o tomto kroku, však krátko na to podala trestné oznámenie pre zločin podvodu a podala aj žalobu o neplatnosti tohto úkonu. "Je vážne podozrenie, že došlo k podvodu prostredníctvom zločineckej organizácie," uviedol advokát. Niektorí členovia nelegitímnej správnej rady, ktorú ustanovili krátko po podpise zmluvy o predaji nemocnice, sa mali v meste dopustiť trestných deliktov. Aj podľa primátora mesta Dalibora Surkoša "tu ide o krádež".

Nemocnica v uplynulých rokoch získala aj asi dva milióny eur (60 miliónov Sk) na svoju obnovu z eurofondov. "O tieto peniaze by týmto prišla," podotkol Sitarčík. Dnes ráno bolo rušno aj v samotnej nemocnici. Nové vedenie, ktoré ustanovila správna rada 17. septembra, krátko na to, ako sa dozvedela o predaji nemocnice, sa totiž dostalo do stretu s niekoľkými lekármi, ktorí im bránili v pohybe po nemocnici vlastnými telami. "Ešte v pondelok sme vymenili niektoré zámky, aby nedošlo k likvidácii niektorých dôležitých dokumentov zo strany nepovolaných osôb," uviedol v tejto súvislosti nový riaditeľ nemocnice Martin Naništa. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti však podľa neho nie je ohrozené. Podľa členov správnej rady pozadie tohto protizákonného kroku je zatiaľ nejasné. Známe nie sú ani majetkové pomery spoločnosti Business Commercial Finance, ktorá stála za predajom. Bývalý riaditeľ nemocnice vo svojom krátkom stanovisku pre TASR uviedol, že zmluva o predaji nemocnice bola zrušená k 16. septembru 2009.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: