Srdcu pomôže aj malý krôčik

Srdcu pomôže aj malý krôčik
Zdroj: bigstockphoto.com

Srdce je jediný ľudský orgán, ktorý má svoj svetový deň, ktorý každoročne oslavujeme poslednú septembrovú nedeľu. Ten tohtoročný pripadá na 27. septembra a pripomenú si ho vo viac ako sto krajinách po celom svete. Na Slovensku Svetový deň srdca oslávime v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Na tento významný deň Flora pripravila už piaty ročník osvetového podujatia pre verejnosť. Pre návštevníkov je pripravený pestrý program v čase od 14. do 19. hodiny, v rámci ktorého vystúpi skupina The Backwards a Zuzana Smatanová s kapelou. Podujatím Vás bude sprevádzať Peter Kočiš a taktiež vyhlási víťazov fotografickej súťaže Prvý krok, realizovanej v priebehu septembra. Na mieste budú aj odborníci z Floraporadne, ktorí záujemcom bezplatne zmerajú hladinu cholesterolu v krvi a poradia, ako si chrániť srdce a udržať ho zdravé. Zapojiť sa môžete do pripravených športových aktivít a aj vaše deti sa zabavia v detskom kútiku. Urobte svoj prvý krok pre zdravé srdce aj Vy, nájdite si chvíľku pre seba a príďte medzi nás spoločne osláviť Svetový deň srdca.

Nie je to vôbec zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Tu je desať krokov na udržiavanie srdca v dobrej kondícii:

1. krok – Nájdite si chvíľku pre seba
Naučte sa zvládať nervové vypätie a stres. Zbraňou na ich potláčanie je odpočinok a spánok.

2. krok – Tajomstvom zdravia je rovnováha
Príjem energie v strave sa musí rovnať jej výdaju. Zrátajte si, koľko energie, jednotlivých živín a cholesterolu skonzumujete a prispôsobte mu svoje pohybové aktivity.

3. krok – Dobré tuky majú v jedálničku svoje miesto
Bez tukov sa človek nezaobíde. Mali by tvoriť až 35 percent prijatej energie, prevažovať však musia kvalitné rastlinné oleje a produkty, ktoré sa z nich vyrábajú. Obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú cholesterol.

4. krok – Pozor na cholesterol
Viac ako príjem cholesterolu v strave zvyšujú jeho hladinu v krvi nasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahujú tuky živočíšneho pôvodu. Zaraďte do svojho jedálnička margarín obohatený o rastlinné steroly (Flora pro.activ).

5. krok – Jedzte potraviny bohaté na vlákninu
Vláknina nielen že pomáha znižovať hladinu cholesterolu, ale podporujú aj trávenie a majú priaznivý vplyv na peristaltiku čriev. Preto by vo vašom každodennom jedálničku nemalo chýbať celozrnné pečivo, cereálie, strukoviny, ovocie a zelenina.

6. krok – Ovocie a zelenina najmenej päťkrát denne
Väčšina ovocia má nízky obsah energie, zato však veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok a vláknin. Mali by ste ho mať na tanieri aspoň päťkrát denne, pričom polovicu môžu tvoriť 100 -percentné ovocné džúsy.

7. krok – Soľ nad zlato, ale s mierou
Soľ je pre organizmus dôležitá, no všetkého veľa škodí. Skúste nahradiť časť soli napríklad bylinkami, ktoré dodajú vašej strave novú, zaujímavú chuť.

8. krok – Pitný režim je nevyhnutný
Pri pití nezabúdajte, že dôležitá nie je len kvantita, ale aj kvalita. Mali by ste uprednostňovať vodu, bylinné a ovocné čaje, slabé čierne a zelené čaje a stopercentné ovocné a zeleninové džúsy.

9. krok – Nezabúdajte na energetický výdaj
Už 30 - minútový pohyb pomáha udržiavať príjem a výdaj energie v rovnováhe, zlepšuje krvný obeh, reguluje krvný tlak a posilňuje svaly, vrátane toho srdcového.

10. krok – Každá cigareta sa počíta
Fajčenie patrí k najľahšie ovplyvniteľným faktorom zvyšujúcim nebezpečenstvo pre naše srdce. Pritom je dôležité si uvedomiť, že neexistuje žiadna bezpečná dávka cigariet.

Viac informácií nájdete na www.florastranky.sk

Autor článku: www.florastranky.sk

Dátum zverejnenia: