Púchovský magistrát organizuje už druhú "zdravotnícku" petičnú akciu

Viac ako 5000 ľudí podpísalo počas víkendového (19. - 20. 9.) Púchovského jarmoku petíciu za zvýšenie finančného ohodnotenia lekárov a zdravotníckeho personálu vykonávajúcich lekársku službu prvej pomoci.

V petícii nazvanej Netreba kanóny, potrebujeme nemocnice vyzývajú jej organizátori vládu SR, aby sa v budúcnosti zdržala akýchkoľvek krokov vedúcich k obmedzeniu rozsahu a kvality lekárskej služby prvej pomoci. Petíciu organizuje púchovský magistrát a podľa primátora mesta Mariána Michalca privítali, že poslanec Národnej rady (NR) SR Jozef Valocký stiahol svoj návrh novely zákona 16. septembra z rokovania NR SR, no boj ešte nie je vyhratý. Valocký totiž nevylúčil, že s podobnou iniciatívou príde v budúcnosti opäť. "Petičnú akciu sme začali na Púchovskom jarmoku a jej cieľom je osloviť odbornú i laickú verejnosť, obyvateľov Púchova a jeho okolia," povedal Michalec s tým, že otvoreným listom oslovil aj ministra obrany Jaroslava Bašku, ktorý je rodákom z obce Dohňany neďaleko Púchova.

V ňom Michalec žiadal ministra Bašku, aby ako člen vlády otvorene odmietol pripravované kroky smerujúce k obmedzeniu lekárskej pohotovosti v súčasnej podobe, vystúpil proti nej a vysvetlil svojim kolegom, že to nie je správne. V liste Baškovi uviedol Michalec konkrétny prípad Púchovčana, ktorý nedávno zomrel po tom, čo ho s infarktom vozili od nemocnice k nemocnici len preto, že ho pre naplnenosť nebolo kam prijať. Podľa Bašku je smutné, že primátor mesta s ním komunikuje prostredníctvom otvoreného listu a vyslovil názor, že sa potrebuje zviditeľniť pred regionálnymi voľbami. "Na otvorený list budem pravdepodobne reagovať rovnako otvoreným listom," povedal pre TASR Baška. Petícia Netreba kanóny, potrebujeme nemocnice, je už druhou "zdravotníckou" petíciou, ktorú organizuje púchovský magistrát. Prvú - za zachovanie zdravotníckeho zariadenia Zdravie pred poldruha rokom podpísalo takmer 14.000 ľudí. Lôžkovú časť Zdravia to však zachrániť nepomohlo a Púchovčania musia vyhľadávať lekársku starostlivosť v Považskej Bystrici, Ilave, prípadne v Trenčíne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: