Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 21. - 25. septembra

25.9.2009

Londýn: Agentúra pre liečivá odporučila očkovacie látky proti novej chrípke

Európska agentúra pre liečivá (EMEA) so sídlom v Londýne odporučila Európskej komisii na schválenie dve očkovacie látky proti novej chrípke typu A(H1N1). Ako vyplýva z informácií, ktoré agentúra zverejnila dnes v britskom hlavnom meste, ide o očkovacie látky Pandemrix z dielne nadnárodného farmaceutického koncernu Glaxo-Smith-Kline (GSK) so sídlom na Britských ostrovoch a Focetria, produkt ďalšieho nadnárodného farmaceutického koncernu Novartis so sídlom v švajčiarskom Bazileji. Očakáva sa, že autorizácia oboch prípravkov v rámci Európskej únii prebehne v čo najkratšom možnom termíne. O ďalšom postupe rozhodnú jednotlivé členské štáty vo vlastnej kompetencii.

V tomto roku je pripravených 745.000 vakcín proti chrípke

Ročne na Slovensku ochorie na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky jeden až dva milióny ľudí. Epidemiológovia preto odporúčajú ako prevenciu očkovanie. Ako uviedla Viera Jančulová z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), v tomto roku je pripravených 745.000 dávok vakcín proti chrípke, ktoré by mali zabezpečiť očkovanie pre 14 percent populácie Slovenska. Objasnila, že očkovanie proti chrípke je aktuálne najmä od polovice októbra do februára. Vakcína sa každý rok pripravuje podľa novej receptúry, podľa toho, aké vírusy cirkulujú v ovzduší. Vakcína, pripravená vlani, mala úplne iné vírusy chrípky ako tohtoročná, to znamená, že ak by niekto chcel použiť vakcínu z minulého roka, nebude chránený. Po zaočkovaní si telo vytvára dostatok špecifických protilátok ktoré zabránia prepuknutiu ochorenia zhruba po desiatich až 14 dňoch. Niektorí pacienti sa môžu sťažovať, že aj napriek zaočkovaniu ochoreli. Dôvodom je nedostatočná hladina protilátok, ktorá sa zatiaľ nestihla vytvoriť. Epidemiologička Jarmila Lančová zdôraznila, že vakcína nemôže byť spúšťačom ochorenia. Aj v tomto roku sa očkovanie proti chrípke hradí zo zdravotného poistenia. Epidemiológovia upozorňujú, že Slovensko patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou. V predošlej sezóne si totiž zaobstaralo vakcínu iba 12,8 percenta populácie, čím sme sa dostali na tretie miesto od konca v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. Európska komisia odporúča, aby zaočkovanosť dosiahla úroveň 30 percent. Z pohľadu skupiny 59-ročných a starších sa na Slovensku v minuloročnej sezóne zaočkovalo 35,5 percenta staršej populácie. V Európe sa tieto čísla pohybujú približne na úrovni 75 percent. V sezóne 2008/2009 sa najviac prípadov tohto ochorenia zaznamenalo v Žilinskom a Nitrianskom kraji. Všeobecne k najrizikovejším skupinám z pohľadu chrípky patria deti. Podľa Lančovej ide špeciálne o pacientov do 15 rokov, ktorí sú súčasťou školských kolektívov. K ďalším ohrozeným skupinám patria ľudia s chorobami imunitného systému, chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc, obličiek a metabolickými chorobami. Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Priebeh ochorenia má náhly nástup, sprievodným javom je horúčka nad 38 stupňov Celzia, spojená so zimnicou a bolesťami kĺbov. Náhly nástup epidémie chrípky prichádza v jesennom období a trvá v priemere štyri až osem týždňov. O tom, že najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je stále očkovanie, svedčí aj fakt, že u zaočkovaných mladších osôb je na toto ochorenie päť- až šesťkrát nižšia chorobnosť v porovnaní s neočkovanou populáciou.

Počet prípadov novej chrípky stúpol na Slovensku na 133

Aj počas uplynulého týždňa stúpol počet potvrdených prípadov nakazenia sa novým vírusom chrípky typu A(H1N1). Epidemiológovia zaznamenali ďalšie štyri prípady tzv. prasacej chrípky. Ako dnes informovala Helena Hudecová z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, počet prípadov tak na Slovensku stúpol na 133. Hudecová priblížila, že pre podozrenie na novú chrípku sa vyšetrilo už takmer 1000 vzoriek. Najviac prípadov sa zaznamenalo v Bratislavskom kraji. Väčšina nakazených si vírus priniesla zo zahraničia. K prenosu v rámci Slovenska došlo v 11 prípadoch. Nákaza sa potvrdila aj u piatich cudzincov. V Európe sa doteraz potvrdilo vyše 53.000 prípadov, pričom najviac úmrtí si ochorenie vyžiadalo vo Veľkej Británii, Španielsku a Francúzsku. Ako však podotkla Hudecová, úmrtnosť v Európe nie je vysoká. Prvou krajinou, ktorá ochorenie v marci tohto roku hlásila, bolo Mexiko. Vôbec prvým pacientom bol v SR 37-ročný muž, ktorý sa infikoval počas návštevy v USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Vláda SR na svojom poslednom zasadnutí odsúhlasila nákup vakcín proti novému vírusu. Slovensko bude v tomto smere vychádzať z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečí vakcíny pre 20 percent populácie, teda milión ľudí. Kabinet zároveň schválil zámer rozpracovania možnosti vytvorenia vakcinačného pavilónu tak, aby sa Slovensko stalo v takýchto prípadoch sebestačnou krajinou.

24.9.2009

WHO: Očkovanie proti sezónnej chrípke podľa štúdie zvyšuje riziko nákazy H1N1

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že skúma nezverejnenú kanadskú štúdiu, ktorá naznačuje, že očkovanie proti sezónnej chrípke môže zvýšiť riziko nákazy vírusom H1N1. Riaditeľka iniciatívy WHO pre výskum očkovania Marie-Paule Kienyová uviedla, že žiadny iný výskum doteraz nepriniesol podobné závery a mohlo by ísť o "predpojatosť štúdie", hoci všetci vedci, ktorí sa na nej podieľali, sú známi a uznávaní odborníci. "Dôvodom pre rozdiel medzi Kanadou a touto konkrétnou štúdiou môže byť skutočnosť, že v iných častiach sveta to ešte neidentifikovali. Môže to byť chybná štúdia, môže však ísť aj o niečo reálne," povedala Kienyová v rámci telekonferencie z ústredia WHO v Ženeve. Všetky farmaceutické spoločnosti, ktorí vyrábajú vakcíny proti sezónnej chrípke, budú podľa nej schopné produkovať aj vakcínu proti takzvanej prasacej chrípke v celkovom objeme približne tri miliardy dávok. Prioritne by mali byť zaočkovaní zdravotníci, ktorí tvoria približne dve percentá populácie, dodala Kienyová.

Maďarsko: Tridsiatnik zomrel v župe Tolna s vírusom novej chrípky v tele

Nová chrípka typu A(H1N1) si v Maďarsku vyžiadala druhú obeť. Až pri pitve 34-ročného muža, ktorý zomrel v stredu v župe Tolna náhle na následky krvácania do pľúc, sa ukázalo, že v jeho organizme sa nachádzal aj tento chrípkový vírus, informoval dnes v Budapešti maďarský minister zdravotníctva Tamás Székely. Podľa jeho slov bol muž zdanlivo zdravý, naposledy navštívil obvodného lekára kvôli banálnemu zraneniu pred troma týždňami. V uplynulom období nevycestoval do zahraničia a navyše nepatril ani do jednej zo skupín, označovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za rizikové. Tridsiatnik v stredu doma skolaboval a zomrel. Muž bol podľa informácií odborníkov zdravý a nemal ani teplotu. Jeho lekár sa rozhodol požiadať o súdnu pitvu. Na základe dnešných poznatkov absolvujú vyšetrenia aj príbuzní zosnulého, uviedol minister. Tamás Székely však zdôraznil, že v Maďarsku nemožno hovoriť o chrípkovej epidémii. V krajine registrujú 205 známych prípadov novej chrípky, aj keď počet infikovaných osôb môže byť vyšší, pretože nie všetci vyhľadajú lekársku pomoc, uviedla agentúra MTI. Prvú obeť si chrípka typu A(H1N1) vyžiadala v Maďarsku v júli, keď 42-ročný muž, ktorý už skôr trpel problémami so srdcom a pľúcami, neprežil prudký zápal pľúc po infikovaní sa inkriminovaným vírusom.

23.9.2009

GSK má výsledky prvej štúdie vakcíny proti chrípke H1N1

Spoločnosť GlaxoSmithKline zverejnila výsledky prvej zo 16 klinických štúdií s pandemickou vakcínou proti chrípke H1N1. Hneď po prvej dávke sa dosiahla silná imunitná odpoveď, ktorá prekonala kritériá imunogenicity stanovené medzinárodnými úradmi vydávajúcimi licencie pre pandemické vakcíny. Do klinickej štúdie v Nemecku sa zapojilo 130 zdravých dobrovoľníkov vo veku od 18 do 60 rokov. Vedci skúmali znášanlivosť a imunogenicitu (schopnosť navodiť vysoké hladiny protilátok) adjuvantnej vakcíny GlaxoSmithKline v porovnaní s neadjuvantnou. "Štúdia poskytla povzbudivé výsledky v potenciálnom použití jedinej dávky našej pandemickej vakcíny," povedal prezident a generálny manažér spoločnosti GSK Biologicals Jean Stéphenne. "Tieto údaje sme poskytli regulačným orgánom a vládam, ktorí robia kľúčové rozhodnutia týkajúce sa urgentnej verejnej zdravotnej starostlivosti. Naším ďalším krokom je ukončiť túto klinickú štúdiu, tak ako aj ďalších 15 štúdií s našou pandemickou adjuvantnou vakcínou," Pridanie tzv. adjuvancií do vakcín zvyšuje nielen ich účinnosť, ale umožňuje zvýšiť výrobné kapacity pandemickej vakcíny. Celkovo sa testov zúčastní viac ako 9000 zdravých dospelých, starších ľudí aj detí v Európe, Kanade a Spojených štátoch amerických. GlaxoSmithKline bude naďalej pokračovať v komunikácii s regulačnými úradmi, vládami a zdravotníckymi organizáciami po celom svete. Poskytne im údaje, ktoré im môžu pomôcť v určení najvhodnejšej stratégie boja proti chrípke H1N1.

22.9.2009

Čína: Prvé očkovanie proti prasacej chrípke je úspešné

U prvej skupiny ľudí, ktorí sa zaočkovali proti novej chrípke typu A(H1N1), sa neobjavili žiadne vážne vedľajšie účinky. Ako dnes informoval čínsky minister zdravotníctva Čchen Ču, išlo o skupinu čínskych študentov. Čína v pondelok spustila program masového očkovania, v rámci ktorého dostane novú vakcínu proti prasacej chrípke najprv približne 100.000 študentov v Pekingu. Podľa štátnych médií je to prvá veľká skupina ľudí na celom svete, ktorá bude zaočkovaná. Minister zdravotníctva, ktorý sa v Hongkongu zúčastňuje na regionálnom stretnutí Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), uviedol, že prednosť dostanú poskytovatelia verejných služieb a zraniteľné skupiny husto obývaných miest a cestovných uzlov. "(Očkovanie) zameriame na určité oblasti, deltu Perlovej rieky, Peking a Šanghaj, pretože často prichádzajú do styku so zvyškom sveta. Táto choroba je dovážaná zo zámoria," povedal Čchen novinárom na okraji stretnutia. Čínska farmaceutická spoločnosť Sinovac tento mesiac uviedla, jej vakcína ochráni pacientov pred nákazou už po jedinej dávke. Podľa poradcu WHO na prenosné choroby v západnom Tichomorí Takešiho Kasaja prešla čínska vakcína proti vírusu H1N1 potrebným testovaním. Čína podľa ministra zdravotníctva plánuje do konca októbra vyrobiť 26 miliónov dávok vakcíny a do konca roka 65 miliónov dávok. Doteraz bolo zaočkovaných takmer 10.400 čínskych študentov, ktorí sa všetci zúčastnia na oslavách štátneho sviatku 1. októbra, uviedol šéf oddelenia pre kontrolu chorôb pekinského úradu verejného zdravotníctva Čao Tchao. "Očkovanie bolo veľmi úspešné, doteraz sme nezaznamenali žiadne vážne alebo abnormálne reakcie," povedal Tchao novinárom. V Číne zaznamenali 13.262 prípadov nákazy vírusom prasacej chrípky, z ktorých 8805 ľudí sa už zotavilo. V krajine ochoreniu zatiaľ nikto nepodľahol, tvrdí ministerstvo zdravotníctva.

USA: Menšie deti potrebujú dve dávky vakcíny proti chrípke H1N1

Menšie deti potrebujú dve dávky očkovacej látky proti novej chrípkovej pandémii H1N1. Informovali o tom v pondelok predstavitelia USA. Tí ďalej uviedli, že testy vakcíny proti takzvanej prasacej chrípke od farmaceutickej spoločnosti Sanofi-Pasteur ukázali, že deti na ňu reagujú presne tak, ako na vakcíny proti sezónnej chrípke - pričom deti nad desať rokov potrebujú iba jednu jedinú dávku. Dr. Anthony Fauci, riaditeľ amerického Inštitútu pre alergické a infekčné ochorenia, uviedol, že malé deti zrejme budú musieť dostať dávky v časovom rozpätí 21 dní, ale vakcíny proti sezónnej chrípke a vakcíny proti chrípke H1N1 by mohli dostať v ten istý deň - to by zjednodušilo logistiku mnohonásobnej vakcinácie detí. "Po imunologickej stránke sa (prasacia chrípka) správa tak ako sezónna chrípka a to nás veľmi teší," povedal Fauci novinárom počas telefonického brífingu. "Reagovanie menších detí je menej výrazné, ale nie neočakávané," dodal. Deti vo veku do 17 rokov preukazovali imunitnú reakciu, ktorá by ich mohla ochrániť pred chrípkou H1N1 do ôsmich až desiatich dní, informoval Fauci. V USA zomrelo na novú chrípku 46 detí.

21.9.2009

Rusko: Ministerstvo zdravotníctva poprelo správu o prvom úmrtí na novú chrípku

Ruské ministerstvo zdravotníctva dnes poprelo správy o údajnom prvom prípade úmrtia v krajine na chrípku typu A(H1N1). Príčinou smrti 48-ročnej ženy bol podľa úradov zápal pľúc. Riaditeľ moskovského Inštitútu virológie Dmitrij Ľvov však trvá na tom, že žena, ktorá sa vrátila z Bulharska, zomrela 19. augusta v Moskve na tzv. prasaciu chrípku. "V Rusku nebol zaznamenaný ani jeden smrteľný prípad chrípky A(H1N1)," reagovala námestníčka ministra zdravotníctva Veronika Skvorcová. Štyridsaťosemročná zdravotníčka podľa nej zomrela na "akútny zápal pľúc, zhoršený vrodenou srdcovou chybou a cukrovkou". Dodala, že testy nepreukázali spojitosť medzi úmrtím a vírusom H1N1. Podľa údajov rezortu sa v Rusku dosiaľ vyskytlo 381 prípadov nakazenia vírusom novej chrípky. Akademik Dmitrij Ľvov však odhadol počet infikovaných ľudí v Rusku na "desaťtisíce".

Zdroj: RIA Novosti

WHO: Vírus prasacej chrípky zatiaľ nezmutoval

Vírus novej chrípky typu A(H1N1) dosiaľ nezmutoval do nebezpečnejšieho kmeňa, existujú však prvotné náznaky, že si vyvíja rezistenciu voči vakcíne. Uviedla to dnes šéfka Svetovej zdravotníckej organizácie Margaret Čchan. Úrady pozorne monitorujú, či sa vírus nezmení na virulentnejšie formy, ktoré by znamenali pre človeka väčšie ohrozenie. "Nateraz nevidíme takúto situáciu," povedala podľa agentúry AP generálna riaditeľka WHO. Vírus tzv. prasacej chrípky podľa údajov svetovej organizácie doposiaľ vo svete zabil vyše 3400 ľudí, a to prevažne v Južnej a Severnej Amerike. Infekcia je zatiaľ vo všeobecnosti mierna a väčšina chorých sa uzdraví bez hospitalizácie. V prípade, že sa vírus stane viac smrtiacim, osobitne zraniteľnými by sa stali rozvojové krajiny, ktorým chýba adekvátna zdravotná starostlivosť a už bojujú s inými chorobami vrátane AIDS, malárie a tuberkulózy. Šéfka WHO uviedla, že výrobcovia by mali na budúci rok pripraviť miliardy nových dávok vakcín. Očkovanie je vysoko účinné proti vírusu prasacej chrípky, hoci vo svete sa vyskytol malý počet prípadov - zhruba 25, kedy bol vírus voči nej rezistentný.

USA: Sanofi-Aventis začne s dodávkou vakcín proti prasacej chrípke v októbri

Farmaceutická spoločnosť Sanofi-Aventis SA začne v Spojených štátoch s dodávkou prvých vakcín proti novej chrípke typu A (H1N1) v polovici októbra. Informoval o tom v Paríži šéf tejto francúzskej firmy Chris Viehbacher. V rozhovore pre dnešné vydanie denníka Le Figaro ďalej uviedol, že dodávky vakcín vo Francúzsku by mohli začať koncom novembra, po schválení zo strany európskych úradov pre reguláciu liečiv. Podľa Viehbachera bude Sanofi-Aventis schopná vyrobiť najmenej 800 miliónov kusov vakcín ročne. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil vakcíny proti novej chrípke minulý týždeň. S masovou vakcináciou chce americká vláda začať na budúci mesiac. Vakcíny majú dodávať austrálska spoločnosť CSL Ltd., švajčiarska Novartis Vaccines, americká MedImmune LLC, francúzska Sanofi-Aventis, a podľa očakávaní aj britská GlaxoSmithKline. Spojené štáty objednali zatiaľ 195 miliónov kusov vakcín, pôvodnú požiadavku však ešte môžu v prípade potreby zvýšiť, uviedla agentúra AP.

Rusko má prvý prípad úmrtia na chrípku typu A (H1N1)

Rusko zaznamenalo prvý prípad úmrtia na novú chrípku typu A (H1N1). Prvou obeťou je zdravotníčka, ktorá sa nedávno vrátila z Bulharska. Jej stav sa počas dvoch týždňov postupne zhoršoval, vírus H1N1 u nej potvrdili deň pred smrťou. Informovala o tom dnes televízia Vesti s odvolaním sa na riaditeľa moskovského Inštitútu virológie Dmitrija Ľvova. "Po získaní vzoriek, sme u nej diagnostikovali prasaciu chrípku, nemohli sme však už prijať žiadne opatrenia, pretože na druhý deň zomrela," uviedol popredný expert v oblasti virológie. Šéf virologického ústavu neupresnil dátum smrti, uviedol však, že rozšírenie novej chrípky v Rusku je nevyhnutné a nezastaviteľné. "Je to už medzi nami. Podľa môjho odhadu sú (v Rusku) infikované už desaťtisíce ľudí. Nemôžem to teraz potvrdiť, ale v priebehu pár týždňov budem mať dôkaz," povedal Ľvov. Hlavný ruský hygienik Gennadij Oniščenko minulý týždeň uviedol, že k 16. septembru bolo v krajine potvrdených 372 prípadov infekcie vírusom H1N1.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: