Premiér sa stretol s predstaviteľmi lekárskej komory

O krokoch, vedúcich k stabilizácii slovenského zdravotníctva dnes v Piešťanoch hovoria predstavitelia Slovenskej lekárskej komory (SLK) s premiérom Robertom Ficom. Stretnutie sa koná na žiadosť SLK deň pred snemom komory, ktorý bude rokovať o 12 bodoch, navrhovaných na ozdravenie systému.

SLK, ako TASR informoval jej prezident Milan Dragula, chce prerokovať s predsedom vlády financovanie zdravotníctva, postavenie stavovských organizácií a reguláciu systému. „Pre nás je najdôležitejšie hovoriť o otázke kompetencií stavovských organizácií a transparentnosť verejných zdrojov, verejné zdravie a stabilizácia zdravotníckeho personálu na Slovensku,“ uviedol Dragula.

Po skončení stretnutia, na ktorom sa zúčastnil aj minister zdravotníctva Richard Raši, uviedol, že hovorili o niektorých otázkach, ktoré trápia zdravotníkov i občanov. „Niečo z toho sa dá vyriešiť v blízkej budúcnosti, no niektoré kroky sa nedajú uskutočniť hneď, aj vzhľadom na legislatívu, ktorú máme,“ povedal Dragula. Rokovania budú podľa neho pokračovať, pretože snahou je vytvoriť zmysluplný fungujúci systém pre občana i poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

SLK, ako uviedol jej prezident, má záujem o transparentné financovanie zdravotníctva. „Tečú doň veľké peniaze, chceme z nich vidieť aj nejaký výsledok, ide nám o verejné zdroje pod verejnou kontrolou a zvýšenie percenta z hrubého domáceho produktu,“ povedal Dragula. Predstavitelia SLK informovali premiéra aj o vekovej štruktúre lekárov a nechuti slovenských študentov študovať medicínu. „Lebo je to také povolanie, aké je,“ skonštatoval Dragula. Na rokovaní podľa jeho slov hľadali riešenia, ako vekovú štruktúru zlepšiť.

„Názorovo sme sa zhodli vo viacerých otázkach, niečo zostáva otázkou diskusie,“ uzavrel prezident. V rozhovore s premiérom a ministrom zdravotníctva sa dotkli aj otázky lekárskych pohotovostí. Potvrdil to Richard Raši, ktorý dodal, že rezort v čase krízy pociťuje zníženie financií z verejného zdravotného poistenia. Účastníci pracovnej schôdzky sa venovali aj téme lekárskych pohotovostí a liekovej politike, „aby sa ušetrili zdroje nie tým, že pacient bude mať menej liekov, ale tým, že nakúpi lacnejšie,“ povedal Raši. „Chceme teraz zachovať aspoň takú úroveň zdravotníctva, aká je. Spolupracujeme, hľadáme spolu riešenia,“ dodal. Povedal, že SLK nie je pre neho protivník, ale partner.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: