Zvýšiť informovanosť verejnosti o rizikách, prevencii a možnostiach liečby závažného civilizačného ochorenia - osteoporózy (rednutie kostí), je cieľom prvej putovnej cesty, ktorú v siedmich slovenských mestách pripravuje občianske združenie (OZ) Liga proti osteoporóze Slovensko. Podujatie otvoria v utorok 29. septembra popoludní pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Jeho "šapito" poputuje postupne do Trebišova, Nitry, Piešťan, Martina, Banskej Bystrice a kampaň vyvrcholí v Bratislave 20. októbra na Svetový deň boja proti tejto chorobe, informovala dnes na tlačovej konferencii v Košiciach prezidentka ligy Judita Ondrejková.
Uviedla, že osteoporóza, známa tiež ako tichá epidémia, je v ekonomických a sociálnych dôsledkoch pre spoločnosť porovnateľná s kardiovaskulárnymi a onkologickými chorobami. Spresnila, že ako diagnózu ju uznala Svetová zdravotnícka organizácia len v roku 1994, dovtedy sa hovorilo len o jej príznakoch. Za ten čas sa civilizačnými vplyvmi jej výskyt neustále zvyšuje - odborníci hovoria až o geometrickom rade. Nebezpečná je hlavne zlomeninami, najmä zlomeninou krčka stehennej kosti, ktorá je nezriedka svojimi sekundárnymi následkami pre starších pacientov smrteľná. Diagnostika a liečba v ostaných 15 rokov pokročila podľa prezidentky míľovými krokmi a Slovensko v nej nezaostáva. V správe EÚ z roku 2008 sme skončili v prvej polovici z jej členských štátov.
Ako zdôraznila Ondrejková, už to nie je len choroba žien a mužov staršieho veku, ale čoraz viac v dôsledku nezdravého životného štýlu ohrozuje aj mladú populáciu. Prevencia je okrem včasnej diagnostiky hlavne v dostatku pohybu a príjme vápnika. OZ Liga proti osteoporóze Slovensko so sídlom v Košiciach vznikla vlani. Zastrešila všetky aktivity v súvislosti s touto diagnózou a v súčasnosti združuje približne 2000 členov - odborníkov, pacientov, dobrovoľníkov a sponzorov.
Autor článku: TASR