V tomto roku je pripravených 745.000 vakcín proti chrípke

Ročne na Slovensku ochorie na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky jeden až dva milióny ľudí. Epidemiológovia preto odporúčajú ako prevenciu očkovanie. Ako uviedla Viera Jančulová z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), v tomto roku je pripravených 745.000 dávok vakcín proti chrípke, ktoré by mali zabezpečiť očkovanie pre 14 percent populácie Slovenska.

Objasnila, že očkovanie proti chrípke je aktuálne najmä od polovice októbra do februára. Vakcína sa každý rok pripravuje podľa novej receptúry, podľa toho, aké vírusy cirkulujú v ovzduší. Vakcína, pripravená vlani, mala úplne iné vírusy chrípky ako tohtoročná, to znamená, že ak by niekto chcel použiť vakcínu z minulého roka, nebude chránený.

Po zaočkovaní si telo vytvára dostatok špecifických protilátok ktoré zabránia prepuknutiu ochorenia zhruba po desiatich až 14 dňoch. Niektorí pacienti sa môžu sťažovať, že aj napriek zaočkovaniu ochoreli. Dôvodom je nedostatočná hladina protilátok, ktorá sa zatiaľ nestihla vytvoriť. Epidemiologička Jarmila Lančová zdôraznila, že vakcína nemôže byť spúšťačom ochorenia. Aj v tomto roku sa očkovanie proti chrípke hradí zo zdravotného poistenia.

Epidemiológovia upozorňujú, že Slovensko patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou. V predošlej sezóne si totiž zaobstaralo vakcínu iba 12,8 percenta populácie, čím sme sa dostali na tretie miesto od konca v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. Európska komisia odporúča, aby zaočkovanosť dosiahla úroveň 30 percent. Z pohľadu skupiny 59-ročných a starších sa na Slovensku v minuloročnej sezóne zaočkovalo 35,5 percenta staršej populácie. V Európe sa tieto čísla pohybujú približne na úrovni 75 percent. V sezóne 2008/2009 sa najviac prípadov tohto ochorenia zaznamenalo v Žilinskom a Nitrianskom kraji. Všeobecne k najrizikovejším skupinám z pohľadu chrípky patria deti. Podľa Lančovej ide špeciálne o pacientov do 15 rokov, ktorí sú súčasťou školských kolektívov. K ďalším ohrozeným skupinám patria ľudia s chorobami imunitného systému, chronickým ochorením srdca, ciev, pľúc, obličiek a metabolickými chorobami. Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Priebeh ochorenia má náhly nástup, sprievodným javom je horúčka nad 38 stupňov Celzia, spojená so zimnicou a bolesťami kĺbov. Náhly nástup epidémie chrípky prichádza v jesennom období a trvá v priemere štyri až osem týždňov. O tom, že najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je stále očkovanie, svedčí aj fakt, že u zaočkovaných mladších osôb je na toto ochorenie päť- až šesťkrát nižšia chorobnosť v porovnaní s neočkovanou populáciou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: