Pred sezónnou chrípkou sa treba chrániť očkovaním a hygienou

Zásadným opatrením pred sezónou chrípky je vykonávanie očkovania proti sezónnej chrípke a očkovanie proti najčastejším komplikáciám, t.j. proti pneumokokovým nákazám. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici vedúca epidemiologického odboru Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Avdičová s tým, že proti obom spomenutým disponujú vakcínami.

Pred očakávaným jesenným nástupom sezónnej i novej chrípky je dôležitá edukácia verejnosti o možnosti očkovania. Avdičová upozornila, že hoci v minulosti sa sezónnym očkovaním predchádzalo sezónnej chrípke, dnes má toto očkovanie ďalší význam. "Pretože sa očakáva, že budú cirkulovať súbežne aj takzvané sezónne chrípkové vírusy, aj nový vírus chrípky. Takže keď budeme zaočkovaní proti sezónnej chrípke, predídeme možným kombinovaným infekciám," vysvetlila Avdičová a, ako dodala, "predídeme riziku, že dostaneme naraz aj sezónnu aj novú chrípku".

"Na túto sezónu je ambícia zaočkovať ešte vyššiu proporciu populácie ako minulú sezónu," dodala s tým, že minulú sezónu sa podarilo zaočkovať 12,8 percenta obyvateľov, túto sezónu by chceli dosiahnuť aspoň 15 percent zaočkovaných. To závisí podľa nej od edukácie verejnosti. "Na trhu je šesť vakcín, ktoré možno použiť v prevencii sezónnej chrípky," informovala Avdičová.

Podľa hovorkyne RÚVZ Banská Bystrica Márie Tolnayovej, očkovania sa báť netreba. "Nie sú to živé vakcíny, obsahujú len genetickým inžinierstvom separované tie zložky vírusu, ktoré navodzujú tvorbu protilátok." Ako poznamenala Avdičová, podľa údajov z médií zdravotné poisťovne oznámili, že sa môže dať na plnú úhradu zaočkovať každý záujemca, bez ohľadu na indikácie. Čo sa týka ochorení na sezónnu chrípku, v niektorých rokoch je v Banskobystrickom kraji výskyt chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, a teda aj na chrípku, vyšší. Ako povedala Avdičová, môže to byť spôsobené drsnejším podnebím.

Je dôležité, aby široká verejnosť dostala informácie o tom, čo má robiť, aby sa chránila pred sezónnou alebo novou chrípkou, prípadne ako má používať masky či ako dokáže zistiť, že chrípkou už nakazená je. "Analýza šírenia chrípky, aj novej aj sezónnej, potvrdila, že osobná hygiena má strategický význam v prevencii chrípky," zdôraznila vedúca epidemiologického odboru RÚVZ. Na Slovensku do dnešného dňa zaznamenali 133 prípadov novej chrípky. "V našom kraji sme potvrdili 18 prípadov, ale sú tam zahrnuté aj prípady zo Žilinského kraja a niektoré z Východoslovenského kraja," povedala Avdičová s tým, že chrípka bola dovezená najmä z Anglicka a Španielska.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: