Neúspešní členovia APZZS asociácie podali voči rozhodnutiu MZ SR rozklad

Desať členov Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS), ktorí boli neúspešní vo výberom konaní na licencie pre záchranky, podalo rozklad voči rozhodnutiu Ministerstva zdravotníctva SR. "Nechali sme si vypracovať dve nezávislé právne analýzy, ktoré ukázali, že výberové konanie prebehlo v rozpore so zákonom a teda aj jeho výsledky sú v rozpore so zákonom," uviedol dnes na tlačovej konferencii v Bratislave právnik asociácie Marek Benedik.

"Minister Raši nebol do dnešného dňa schopný zareagovať na našu výzvu, aby zrušil nezákonný tender a mal na to dostatok času," skonštatoval predseda asociácie Ján Hencel s tým, že vyzýva ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, aby odstúpil z funkcie. "Aký je to minister, ak doteraz nezastavil nezákonný tender. Myslíme, že nemá stáť na čele rezortu a vyzývame ho, aby odstúpil," dodal. Ministerstvo zdravotníctva SR nebude podľa slov hovorkyne Zuzany Čižmárikovej vyjadrenia členov asociácie komentovať.  "Pre ministerstvo zdravotníctva už táto asociácia nie je relevantnou organizáciou, keďže ju zastupuje iba pár členov a neriadi sa názorom väčšiny," dodala. 

Základným problémom je podľa Benedika skutočnosť, že ministerstvo stanovilo podmienky účasti vo výberovom konaní nad rámec zákona. "Podaným rozkladom sa domáhame zrušenia vydaných rozhodnutí o zamietnutie žiadostí o vydanie povolení a zároveň aby bola vec vrátená na ďalšie konanie," dodal Benedik s tým, že rozklady namietajú nielen materiálne, ale aj formálne pochybenia. Minister by mal podľa jeho slov rozhodnúť do 30 dní.

Ministerstvo v odôvodneniach rozhodnutí podľa Benedika neuvádza dôvody, prečo boli uchádzači neúspešní. Dôvody sa členovia asociácie nedozvedeli ani po nahliadnutí do spisu výberovej komisie na ministerstve zdravotníctva, ešte v polovici septembra. Predstavitelia asociácie tvrdili, že spis zo "záchrankového" tendra je prázdny a neobsahuje prakticky žiadne relevantné dokumenty. Ministerstvo sa bránilo tým, že hodnotiaca správa komisie bude natrvalo zaradená do spisu až po definitívnom ukončení výberového konania na záchranky v rámci archivácie. 

Asociácia požadovala, aby ministerstvo tender na licencie pre záchranky zrušilo. Zároveň vyzvala Rašiho, aby zrušil aj prebiehajúce výberové konania na ďalšie licencie. Dôvodom mal byť postup rezortu v rámci skončeného výberového konania, ktorý nebol podľa APZZS v súlade so zákonom o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa Rašiho tender prebehol úplne v poriadku a ako uviedol ešte 16. septembra nevidí dôvod na to, aby zrušil výsledky tendra na 78 licencií pre záchranky a prebiehajúce výberové konania na ďalšie licencie.       Spomínaný tender sa stal aj predmetom poslaneckého prieskumu na ministerstve. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) ho po jeho skončení zhodnotil ako nie veľmi úspešný, keďže nevyvrátil podozrenie, že v prvom kole prideľovania licencií mohli zvíťaziť aj uchádzači, ktorí nesplnili podmienky stanovené zákonom.

Ako vyplynulo z výsledkov výberového konania, 78 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: