Chrípková sezóna sa začína na Slovensku l. októbra. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave v tejto súvislosti prijal súbor opatrení.
"V súvislosti s príchodom chrípkovej sezóny sa zintenzívnila práca epidemických komisií. Zintenzívnila sa spolupráca s odborom zdravotníctva bratislavského vyššieho územného celku, zintenzívnila sa spolupráca s lekármi prvého kontaktu, s lekármi pre deti a dospelých a na koniec sa vydiferencovali lôžkové oddelenia pre prípadnú hospitalizáciu pacientov. K monitoringu ochorení sa prizvali aj školské zariadenia," uviedol na margo opatrení Otakar Fitz z RÚVZ v Bratislave. Zároveň dodal, že má problémy s hlásením ochorení zo strany lekárov. "V rámci celého Slovenska sme najhorší, chrípku nám hlási iba necelých 40 percent lekárov z Bratislavského kraja," konštatoval Fitz. V tejto súvislosti sa budú hlásenia o vývoji ochorenia sledovať týždenne a lekári, ktorí si nebudú plniť svoje zákonnú povinnosť, budú sankcionovaní.
Epidemiológovia aj pre tento rok okrem hygienického správania obyvateľstva odporúčajú ako najúčinnejšiu prevenciu voči ochoreniu včasné zaočkovanie. Slovensko patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou. V predošlej sezóne si totiž zaobstaralo vakcínu iba 12,8 percenta populácie, čím sme sa dostali na tretie miesto od konca v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. Európska komisia odporúča, aby zaočkovanosť dosiahla úroveň 30 percent.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Priebeh ochorenia má náhly nástup, sprievodným javom je horúčka nad 38 stupňov Celzia, spojená so zimnicou a bolesťami kĺbov. Náhly nástup epidémie chrípky prichádza v jesennom období a trvá v priemere štyri až osem týždňov. O tom, že najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je stále očkovanie, svedčí aj fakt, že u zaočkovaných mladších osôb je na toto ochorenie päť- až šesťkrát nižšia chorobnosť v porovnaní s neočkovanou populáciou.
Autor článku: TASR