RÚVZ Bratislava zdôrazňuje potrebu očkovania proti sezónnej chrípke

Potrebu očkovania proti sezónnej chrípke zdôraznil dnes na tlačovej konferencii Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava (RÚVZ). Jarmila Pertináčová z odboru epidemiológie RÚVZ upozornila, že "stojíme na prahu chrípkovej sezóny, ktorá sa začína vo štvrtok 1. októbra".

Pertináčová uviedla, že ľudia i samotní lekári podceňujú vírus chrípky i samotné očkovanie proti sezónnej chrípke. Upozornila na to, že mnoho ľudí si ju zamieňa s bežnou virózou a akútnymi respiračnými problémami. "Myslia si, že chrípka má benígny charakter, to znamená nemá závažný priebeh, pričom vôbec nejde o chrípku, ale vlastne o ochorenie, ktoré je vyvolané inými nechrípkovými vírusmi," upozornila.

Zdôraznila, že chrípkový vírus má dve jedinečné vlastnosti. Prvou je unikátny epidemický potenciál, teda sa veľmi rýchlo šíri priamym kontaktom, vzduchom a prostredníctvom rôznych materiálov do celej populácie. Druhou vlastnosťou je podľa Pertináčovej jedinečná variabilita, ktorú ostatné nechrípkové vírusy nemajú. Zdôraznila, že sezónna chrípka má veľmi náhly nástup, pričom dominujú respiračné problémy, vysoká horúčka, bolesť a únava celého tela, a taktiež bolesti až pálenie za hrudnou kosťou. Rekonvalescencia pri tomto ochorení trvá jeden až dva týždne. V súčasnosti sa ľudia viac zaoberajú pandemickou chrípkou, a pri tom zabúdajú na tú sezónnu. Sezónna chrípka je závažnejšia, infekčnejšia a úmrtnosť pri nej je vyššia ako pri pandemickej chrípke. "Ak sa zaočkujem proti sezónnej chrípke, tak môžem dostať len pandemickú chrípku, ktorá zatiaľ prebieha ľahko," uviedla Pertináčová.

Zdôraznila, že je dôležité očkovanie celej populácie bez ohľadu na vek a pohlavie. Samozrejmosťou podľa nej by malo byť očkovanie zdravotníckeho personálu, ktorý prichádza do priameho kontaktu s nakazenými. Očkovať sa je možné počas celej chrípkovej sezóny, teda v období od októbra do februára, avšak najvhodnejšie je to už teraz. Dodala, že všetky regióny sú pripravené na novú sezónu chrípky, je to súčasťou pandemických plánov, ktoré sa inovovali a aktualizovali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: