Zbavte sa stresu z odstávajúcich uší

Zbavte sa stresu z odstávajúcich uší
Zdroj: bigstockphoto.com

Operácia uší odborne nazývaná „otoplastika“ patrí medzi veľmi časté operácie ako u detí, tak aj u dospelých. MUDr. Jana Kubicová – Košťálová, ktorá je skúsená plastická chirurgička s odbornými skúsenosťami, ktorej rukami prešlo mnoho spokojných pacientov, poskytla informácie o príslušnom zákroku.

Operácii predchádza rozhodnutie

Pri rozhodnutí podstúpiť zákrok je nutná osobná konzultácia pacienta s plastickým chirurgom, kedy lekár zhodnotí stav pacientových úšníc, jeho psychické rozpoloženie ako aj motiváciu k vykonaniu operácie. Ak sa pacient po konzultácií rozhodne podstúpiť zákrok, lekár ho podrobne informuje o priebehu operácie ako aj o pooperačných pokynoch a ich nutnom dodržiavaní.

Veková hranica

Zákrok sa prevádza najčastejšie po 5 roku života dieťaťa, podmienkou je však jeho spolupráca. Dôvodom operácie u dieťaťa je jeho ochránenie pred psychoemocionálnou záťažou z reakcie okolia. Výkon je však možné previesť v akomkoľvek veku, i v dospelosti. Horná hranica nie je prakticky limitovaná.

Zákrok bez hospitalizácie

Cieľom operácie je trvalé priblíženie odstávajúcich uši k hlave, prípadne korekcie ich tvaru. Ide o ambulantný zákrok, čo znamená, že pacient po operácii odchádza domov. Operácia v našom zdravotníckom zariadení Chirkoz SK,s.r.o. V Bratislave sa prevádza v lokálnej anestézii a trvá približne 1 až 2 hodiny. Predoperačné ostrihanie vlasov nie je nutné. V zadnej časti ucha sa spraví polmesiacový výrez, chrupavka sa stenší a stehmi sa priblíži k hlave. Pooperačná jazva lokalizovaná na zadnej strane ucha je spočiatku ružová a tvrdá, no neskôr po jej vyzretí vybledne, zmäkne a stane sa takmer neviditeľnou.

Úspešnosť zákroku a pooperačné obdobie

Dôležitou podmienkou úspechu operačného zákroku je dobrá spolupráca s pacientom v období pooperačnej starostlivosti. Pooperačne sa môžu vyskytnúť bolesti, najviac prvé dni po zákroku, čo je možné zmierniť použitím analgetík, čiže liekov proti bolesti.  Pooperačná starostlivosť spočíva v celodennom nosení fixačného obväzu na hlave. Ušnica musí byť pripevnená k hlave počas obdobia 3 týždňov a následne približne mesiac je potrebné nosiť čelenku počas spánku. Trvá dva mesiace,  kým sa operované ucho definitívne zrastie do želaného tvaru.

Uši pred operáciou  Uši po operácii

Uši pred opráciou                      Uši po operácii

Autor článku: Ing. Lívia Bachratá

Dátum zverejnenia: