Situácia v mestskej nemocnici v Krupine je kritická, dlh sa stále zvyšuje

Za kritickú označil situáciu, v ktorej sa momentálne nachádza Mestská nemocnica s poliklinikou (MNsP) v Krupine jej riaditeľ Ján Melich. Na vlaňajšiu stratu 203.346 eur (6,13 milióna Sk) nadväzuje takmer rovnaký polročný schodok, ktorý sa ale každým mesiacom výrazne zvyšuje. Keďže ide o nemocnicu zriadenú mestom, dlhy môžu vážne narušiť aj stav mestskej pokladne. Zo súčasným stavom nemocnice oboznámil jej riaditeľ na ostatnom zastupiteľstve aj mestských poslancov. Ako uviedol, nemocnicu tlačia ku dnu najmä znížené limity a tým aj platby od zdravotných poisťovní. Ťaživý je aj odchod kvalitného zdravotníckeho personálu. "Momentálne napríklad chýbajú lekári na internom oddelení," podotkol.

Situáciu môže zlepšiť len vstup strategického partnera. Tento krok sa však nemocnici dlhodobo nedarí zrealizovať. "Sme v situácii, keď nemôžeme investovať ani si zháňať nové zdroje," pripomenul Melich. O nemocnicu sa pred asi dvoma rokmi zaujímala spoločnosť Unipharma. Krátko pred uzatvorením dohody však od svojho úmyslu ustúpila. V uplynulých mesiacoch sa uskutočnili rokovania so spoločnosťami Citypharma a Agel. Ani jedna však neschválila svoj vstup do nemocnice.

Podľa riaditeľa nemocnica dnes jedná s vedením neziskovej organizácie, ktorá spravuje nemocnicu v Žiari nad Hronom, výsledky sú však neisté. Časť krupinských poslancov sa obáva, že mesto môže nemocnicu v blízkej budúcnosti úplne stratiť. V prípade akýchkoľvek vlastníckych zmien by prišla aj o už preinvestované peniaze z eurofondov. "Sme pripravení na postupné rušenie oddelení," položil otázku na rokovaní mestského parlamentu poslanec Leonard Lendvorský. Väčšina volených zástupcov si však tento stav nevedela predstaviť a chod nemocnice chce aj napriek nepriaznivému hospodáreniu udržať. Poslanec Miloš Vaňo dal na záver návrh, aby sa o probléme nemocnice verejne diskutovalo.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: