Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 29. septembra - 2. októbra

2.10.2009

ÚVZ SR: V tomto týždni zaznamenal päť prípadov chrípky A(H1N1)

V 40. týždni lekári nahlásili 45.055 akútnych respiračných ochorení (ARO). O chrípku a jej podobné ochorenia išlo v 5403 prípadoch, čo predstavuje 12 percent z počtu všetkých ARO. Potvrdených bolo aj päť prípadov chrípky A (H1N1)v, z ktorých štyri sa vyskytli v Bratislavskom a jeden v Banskobystrickom kraji. V troch prípadoch bolo ochorenie importované. V prípade ARO boli najčastejšie choré deti do päť rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1037 osôb, čo predstavuje 2,3 percenta zo všetkých ARO. Najviac bolo hlásených sinusitíd (575), otitíd (257), zvyšné komplikácie tvorili pneumónie (205). Ochorenia hlásilo 61 percent lekárov pre deti a dorast a 49 percent praktických lekárov pre dospelých, a to najmä z Nitrianskeho a v Žilinského kraja. Najmenej hlásení podali lekári v Bratislavskom kraji. V 40. kalendárnom týždni, kedy sa začína chrípková sezóna 2009/10, bolo do Národného referenčného laboratória pre chrípku zaslaných 17 výterov z nosa a hrdla. Za posledných 19 týždňov boli izolované výlučne vírusy chrípky A(H1N1)v. Celkovo v Slovenskej republike od začiatku pandémie potvrdili 138 ochorení vyvolaných vírusom A(H1N1)v, z toho bolo 125 ochorení importovaných a v 13 prípadoch bol zaznamenaný prenos na Slovensku. Úmrtia hlásené neboli. TASR informoval dnes odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

USA: Úrady začali kampaň na očkovanie proti novej chrípke

Americké úrady začali dnes kampaň na očkovanie proti chrípke typu A(H1N1), v rámci ktorého už v najbližších dňoch má dostať novú vakcínu až 600.000 ľudí. Akciu začali o dva týždne skôr, než sa plánovalo. Medzi prvými dostanú vakcínu deti mladšie ako dva roky, starí ľudia a zdravotnícki pracovníci a to najprv vo forme nosného spreju. Vakcína začne účinkovať v priebehu ôsmich dní. Momentálne je v USA k dispozícii šesť až sedem miliónov dávok vakcíny, ale podľa plánov sa jej pripraví 250 miliónov dávok, aby sa k nej každý dostal, povedala Anne Schuchatová, zástupkyňa vedúceho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Jedna z najohrozenejších skupín obyvateľstva - tehotné ženy, ktorým možno vakcínu podať len prostredníctvom očkovania, ešte budú musieť počkať, lebo v tejto forme bude dostupná až neskôr, ale pravdepodobne ešte v októbri. Podľa údajov CDC sa dostalo kvôli novej chrípke do nemocnice viac ako 10.000 ľudí, vírus H1V1 si zatiaľ vyžiadal 936 životov, medzi nimi bolo 28 tehotných žien.

BSK pripravil konferencie k protichrípkovým opatreniam

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) chce čeliť potenciálnej hrozbe epidémii novej chrípky, pre ktorú jesenné počasie vytvára ideálne podmienky na šírenie nebezpečných vírusov. O novej chrípke preto odborníci z oblasti zdravotníctva diskutovali v uplynulom týždni na dvoch profesijných konferenciách. Komplexné informácie o aktuálnom stave novej chrípky vo svete i na Slovensku, možnostiach jej prevencie a liečby boli určené predovšetkým lekárom prvého kontaktu. "Diskutovali predovšetkým odborníci z oblasti epidemiológie, infektológie, virológie, zástupcovia zdravotných poisťovní, krízového riadenia zdravotníctva pre prípad pandémie a zástupcovia farmaceutických spoločností dodávajúcich očkovacie látky a lieky na chrípku," uviedla pre TASR Katarína Krapková z Úradu BSK. Všetci prednášajúci zdôraznili význam očkovania proti sezónnej chrípke, ktorým sa môže obmedziť prípadný priebeh nového typu tzv. prasacej chrípky. Získali tiež informácie o spôsoboch súčasnej prevencie a liečby s výhľadom na avizované nové vakcíny farmaceutických firiem. Predseda BSK Vladimír Bajan v tejto súvislosti zdôraznil, že organizovanie pracovných stretnutí vychádzalo z uznesenia pandemickej komisie vlády SR, ktoré ukladá samosprávnym krajom povinnosť informovať lekárov o vykonaných opatreniach v príprave na pandémiu chrípky.

1.10.2009

Británia: Počet prípadov prasacej chrípky v Anglicku stúpol o 50 percent

Britskí zdravotníci odhadujú, že počet prípadov chrípky typu A (H1N1) narástol v Anglicku od minulého týždňa o asi 50 percent, čo je okolo 14.000 nových prípadov. Keďže už nerátajú jednotlivé prípady, celkový počet chorých, ktorý dnes zverejnila Agentúra pre ochranu zdravia, je iba hrubý odhad. Počty chorých na prasaciu chrípku na severnej pologuli stabilne stúpajú, odkedy sa minulý mesiac začal školský rok a začalo sa ochladzovať. Celkový počet dávok lieku Tamiflu, podávaného ľuďom podozrivým, že sa nakazili prasacou chrípkou, naďalej stúpa. Minulý týždeň vydali ľuďom vo veku 25 až 44 rokov spolu 12.000 dávok. Experti kritizujú liberálny prístup Británie k podávaniu Tamiflu, ktorý by podľa nich mohol podporiť odolnosť voči lieku. Očakáva sa, že Británia čoskoro začne ľudí očkovať proti tejto chrípke.

30.9.2009

Nová chrípka má Bulharsku prvú obeť

Nová chrípka typu A(H1N1) si vyžiadala prvú obeť aj v Bulharsku. Na následky ochorenia zomrel na klinike v Sofii 30-ročný muž zo Samokova, asi 50 km južne od bulharskej metropoly, u ktorého sa symptómy chrípky prejavili 19. septembra. Informovalo o tom v Sofii dnes ministerstvo zdravotníctva. Zdravotný stav pacienta skomplikoval zápal pľúc, nepomohli mu ani špičkoví odborníci, v starostlivosti ktorých bol od 23. septembra. V balkánskej republike zaznamenali doteraz 78 prípadov novej chrípky, všetci ostatní pacienti sa s ochorením vyrovnali dobre.

29.9.2009

EK autorizovala dve vakcíny proti chrípke typu A

Európska komisia dnes povolila použitie dvoch vakcín proti chrípke typu A (H1N1) v členských krajinách Európskej únie, na Islande, v Nórsku a Lichtenštajnsku. Ide o vakcínu s názvom Focetria vyrábanú spoločnosťou Novartis a vakcínu Pandemrix, ktorej výrobcom je farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline. Rozhodnutiu Bruselu predchádzalo kladné vyjadrenie zo strany Európskej agentúry pre liečivá (EMEA). Autorizácia týchto dvoch prípravkov, o ktorej EK informovala obidva farmaceutické koncerny i členské krajiny, má vstúpiť do platnosti najneskôr vo štvrtok. Komisár pre priemysel Günter Verheugen ocenil, že EK dokázala rozhodnúť v najkratšom možnom čase. Tento krok EK má zaistiť dostatok vakcín ešte pred prepuknutím chrípkovej sezóny a zredukovať riziko ochorení a úmrtí v 30 európskych krajinách, ktoré tak budú môcť začať s hromadným očkovaním.

Maďarsko: Začalo sa očkovanie dospelých proti chrípke A(H1N1)

Obvodní lekári dnes začnú v Maďarsku očkovať dospelých proti chrípke typu A(H1N1). Ako uviedol maďarský spravodajský server vg.hu, vakcíny pre deti ešte testujú. Podľa Zsuzsanny Kárpátiovej z Inštitútu pre hospodárenie s liekmi v súčasnosti sú k dispozícii dva milióny dávok vakcín. Maďarská spoločnosť Omninvnest, ktorá ich vyrába, týždenne priebežne dodáva 500.000 kusov.

Očkovanie detí sa začne na budúci týždeň, klinické testy totiž ešte nie sú ukončené. Maďarský minister zdravotníctva Tamás Székely v tejto súvislosti oznámil, že najskôr sa budú bezplatne očkovať tehotné ženy, chronicky chorí, pracovníci v zdravotníctve a iných rizikových oblastiach. V Maďarsku vyčlenili na očkovanie proti novému vírusu chrípky šesť miliárd forintov (22,2 milióna eur). Štyri milióny vakcín aplikujú bezplatne, dva milióny bude možné kúpiť v lekárňach.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: