Britské úrady vyšetrujú príčinu úmrtia dievčaťa zaočkovaného proti vírusu HPV

Britskú tínedžerku, ktorá v pondelok zomrela krátko po tom, ako jej podali očkovaciu látku proti rakovine krčka maternice, zabil zhubný nádor na hrudi a nie vakcína farmaceutickej spoločnosti GlaxoSmithKline. Informovali o tom dnes súdni vyšetrovatelia s odvolaním sa na patológov vyšetrujúcich príčinu smrti.

Natalie Mortonová (14) začala pociťovať nevoľnosť v pondelok krátko po tom, čo ju v škole zaočkovali v rámci národného očkovacieho programu proti sexuálne prenosnému papilloma vírusu (HPV). O niekoľko hodín ju hospitalizovali v nemocnici, kde ešte v ten deň zomrela. "Patológovia dnes na úvod súdneho vyšetrovania smrti Natalie Mortonovej konštatovali, že zomrela na veľký zhubný nádor neznámeho pôvodu na srdci a v pľúcach," uviedol doktor Caron Grainger, riaditeľ úradu verejného zdravotníctva pre oblasť Coventry, kde Natalie umrela. "Nič nenaznačuje tomu, že vakcína proti HPV, ktorá jej bola podaná krátko pred smrťou, prispela k jej smrti, ku ktorej mohlo dôjsť kedykoľvek," napísal Grainger vo svojom stanovisku.

Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s medializovaným úmrtím dievčaťa informovalo, že očkovací program, v rámci ktorého podali už 1,4 milióna dávok vakcíny Cervarix, bude pokračovať. Výrobca lieku stiahol várku, ktorej súčasťou bola dávka pre školáčku. Program očkovania dievčat vo veku 12-13 rokov začal vlani v septembri v rámci boja proti rakovine krčku maternice, ktorá je 12. najčastejším prípadom rakoviny u britských žien. Každoročne tejto chorobe podľahne 1000 Britiek. K úmrtiu Mortonovej došlo v čase, keď príslušný americký regulačný úrad opätovne oddialil rozhodnutie, či firme GlaxoSmithKline udelí licenciu na predaj Cervarixu v Spojených štátoch, pričom odborná farmaceutická rada odporučila jeho používanie. Grémium odborníkov na japonskom ministerstve zdravotníctva podporilo minulý týždeň uvedenie vakcíny na japonský trh.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: