Percento odvodov za poistencov štátu sa v budúcom roku pravdepodobne zníži

Plánovaný nárast platieb za poistencov štátu, ktoré sú vo výške viac ako 121 miliónov eur (3,65 miliardy Sk), je pre rok 2010 v porovnaní so súčasným rokom 10,5 percenta. V súčasnosti sa odvody za poistencov štátu pohybujú na úrovni 4,9 percenta. Na jedného poistenca to predstavuje približne 32 eur (964 Sk).

Percento, ktoré na základe tohto nárastu bolo narátané pre rok 2010 je 4,78. "V roku 2010 je to 4,78 percenta, ale na hlavu poistenca je to 35,42 eura (1067 Sk). Je to vyrátané z priemernej mzdy v roku 2008, ktorá bola 723 eur (21.781,1 Sk) a v roku 2007 bola 669 eur (20.154,3 Sk)," vysvetlil minister zdravotníctva SR Richard Raši (nominant Smer-SD). Reálne to teda podľa jeho slov znamená, že percento odvodov je síce nižšie, no reálna platba na hlavu je vyššia.

Ak vláda podľa vedúcej odboru financovania a účtovníctva Spoločnej zdravotnej poisťovne Margity Gágorovej schváli ako platbu štátu namiesto 4,9 % z vymeriavacieho základu len 4,77 %, nemusíte to nutne znamenať menej zdrojov ako v predchádzajúcom rozpočtovom roku. Závisí to od vymeriavacieho základu.

Ak sa však na to pozrieme z pohľadu, koľko by zdravotná poisťovňa dostala, keby sa neznížilo percento z vymeriavaceho základu, potom platí, že by dostala ešte viac. Nehovoriac o tom, že index rizika nákladov pre ekonomicky neaktívnych poistencov, čo sú vlastne poistenci štátu, sa v roku 2010 dramaticky zvyšuje oproti váhovým indexom u ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Je to väčšia záťaž na princíp solidarity v systéme, lebo štát prisudzuje týmto kategóriám vyššiu nákladovosť, ale nepremieta to adekvátne do platby za týchto poistencov," dodala. Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka zníženie súčasnej sadzby odvodov v roku 2010 by malo pravdepodobne negatívny dosah na nemocnice. "Jednak by sa musel znížiť rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti a predĺžiť čakacie lehoty a nemohlo by dôjsť k zvýšeniu platov, ale muselo by, naopak, pravdepodobne dôjsť k ich zníženiu," uviedol pre TASR Petko.

"Takéto zníženie by bolo porušením vládneho programu, ktorý sľuboval zvýšenie financovania zdravotníctva prostredníctvom zvýšenia platieb za poistencov štátu na 5 percent priemernej mzdy," reagovala hovorkyňa ZP Union Judita Smatanová. Toto percento však zatiaľ nebolo dosiahnuté, keďže s 5 percentami sa počítalo až pre volebný rok 2010. "Preto nepredpokladáme, že by vládne strany v parlamente takúto negatívnu zmenu späť v takto dôležitej oblasti podporili, pretože by to bolo pre zdravotníctvo citeľná strata," dodala. Zníženie sadzby by sa podľa jej slov prejavilo v nižších cenách prípadne nižších zmluvných objemoch pre poskytovateľov.

Ako konkrétne by sa táto zmena dotkla výnosovej stránky rozpočtu ZP Dôvera, bude podľa slov jej hovorkyne Zuzany Horníkovej závisieť aj od toho, koľko poistencov štátu bude mať v roku 2010, ako sa celkovo bude vyvíjať nezamestnanosť a priemerná mzda v hospodárstve. "Napríklad na základe vývoja prijatých prihlášok očakávame, že počet ekonomicky neaktívnych poistencov nám budúci rok stúpne rádovo o niekoľko desiatok tisíc," vysvetlila. V súčasnosti tvoria poistenci štátu vyše 60 percent jej poistného kmeňa a platba za poistencov štátu sa na predpise poistného v roku 2009 podieľa viac ako jednou tretinou.

Poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS nevníma zníženie odvodov za poistencov štátu ako dobrý trend. Podotkol, že Smer-SD sľuboval, že odvody dosiahnu úroveň päť percent. "Horko ťažko sa dostali na 4,9 percenta, dnes už návrh rozpočtu hovorí o 4,77 percenta, takže ideme dole," konštatoval. Myslí si, že v tomto prípade sa nedá vyhovárať na finančnú a hospodársku krízu, nakoľko výber poistného bol v prvom polroku vyšší ako za rovnaké obdobie minulého roku. Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok preto podľa neho negarantuje zlepšenie zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: