Nobelovu cenu za medicínu udelili trom americkým vedcom za výskum chromozómov

Tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu dnes získali traja americkí vedci - Jack Szostak, Elizabeth Blackburnová a Carol Greiderová. Podieľali sa na objavení telomér, zakončení chromozómov, ktorých prirodzený rozpad podmieňuje starnutie a rakovinu.

Nobelova cena za medicínu je honorovaná sumou desať miliónov švédskych korún (971.111 eur), informovala švédska univerzita Karolinska v Štokholme. Laureáti dostanú diplom a pozvánku na slávnostné udeľovanie cien, ktoré sa uskutoční 10. decembra v Štokholme. Podľa univerzity traja laureáti "vyriešili dôležitý problém v biológii", teda ako sa chromozómy množia prostredníctvom delenia buniek a ako sú chránené od poškodenia.

"Objavy... dodali novú dimenziu nášmu chápaniu bunky, objasnili mechanizmus choroby a posilnili vývoj nových potenciálnych terapií," uviedla v stanovisku univerzita. Oblasť medicíny sa každoročne odmeňuje Nobelovou cenou.

Ocenenia za pokroky v oblasti vedy, literatúry a mieru prvýkrát udelili v roku 1901 na základe poslednej vôle vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.

Elizabeth Blackburn
Elizabeth Blackburnová

Jack Szostak
Jack Szostak

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: