Novela zákona o liekoch zhorší podľa lekární ich cenovú dostupnosť

Novela zákona o liekoch, ktorá bude účinná od decembra, zhorší podľa zástupcov lekární Dr. Max cenovú dostupnosť liekov pre pacientov. Právna norma totiž zakazuje poskytovanie zliav a benefitov za recept. Ako objasnil výkonný riaditeľ siete Adrián Vodilka, z tohto dôvodu spustia v priebehu týždňa petíciu, plánujú osloviť poslancov v parlamente a chcú sa s ich pomocou obrátiť na Ústavný súd SR, aby pozastavil účinnosť novely.

Vodilka priblížil, že tzv. vernostné karty vlastní približne 650.000 ľudí v rôznych sieťach lekární na Slovensku. Objasnil, že v ich sieti lekární predstavujú bonusy a zľavy ročne dva milióny eur (60,3 milióna Sk). Bežný pacient tak podľa neho príde jednou návštevou o bonus v priemere dve eurá (60 Sk). "Sme presvedčení, že je v záujme vlády aj v našom, aby dostupnosť liekov bola na Slovensku zachovaná," konštatoval Vodilka.

Ako objasnil právny zástupca spoločnosti Dušan Szabo, novelu zákona vnímajú ako v rozpore so základnými právami a slobodami zakotvenými v Ústave SR, konkrétne s právom na podnikanie. "Zákon môže v konkrétnych prípadoch určiť podmienky a obmedzenia základných práv a slobôd, avšak vždy so zachovaním ich podstaty a zmyslu a len na ustanovený cieľ. Podľa nášho názoru ani obsah prijatej novely a ani jej odôvodnenie k tomuto cieľu nesmerujú," zhrnul. Pozmeňujúci návrh k novele zákona o liekoch, podľa ktorého nemôžu lekárne dávať peňažné alebo nepeňažné výhody pri poskytovaní liekov, predložil Štefan Zelník (SNS). Poslanec túto iniciatívu odôvodnil tým, že niektoré lekárne vo veľkej miere realizujú nekalé praktiky získavania pacienta poskytovaním finančnej odmeny. Objasňoval tiež, že niektorí pacienti v snahe získať väčšiu odmenu žiadajú od lekára predpísanie iba jedného lieku na jeden recept.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: