Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 5. októbra - 8. októbra

8.10.2009

ČR: Počet prípadov prasacej chrípky prekročil tri stovky

Šesť nových prípadov chrípky typu A(H1N1) ohlásilo dnes české ministerstvo zdravotníctva. Celkový počet prípadov evidovaných od 29. apríla sa tak vyšplhal na 302. Nové prípady tzv. prasacej chrípky majú štandardný priebeh a liečba prebieha doma a bez podávania antivirotík, uviedlo ministerstvo. Očkovanie proti chrípke A sa v Česku pôvodne plánovalo na druhú polovicu októbra, teraz sa hovorí o novembrovom termíne. Očkovacia látka má byť až pre pol milióna ľudí.

Maďarsko: Chrípka typu A(H1N1) si vyžiadala tretiu obeť

Treťou maďarskou obeťou chrípky typu A(H1N1) je žena, ktorá trpela nádorovým ochorením. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI o tom dnes informoval v Budapešti minister zdravotníctva Tamás Székely. Pacientka vzhľadom na chemoterapiu a ožarovanie patrila medzi zvlášť rizikovú skupinu ľudí. Minister o nej uviedol iba toľko, že zomrela v regióne severnej Dolnej zeme. Nákazu novým chrípkovým vírusom odhalili pri pitve po jej úmrtí minulý týždeň. Prvou obeťou chrípky typu A(H1N1) v Maďarsku bol v júli 41-ročný muž, druhý v poradí zomrel 31-ročný muž infikovaný vírusom H1N1 v septembri na náhle krvácanie do pľúc.

Nemecko má prvý prípad úmrtia na chrípku typu A(H1N1)

V Nemecku zaznamenali prvý prípad úmrtia na chrípku typu A(H1N1). Potvrdili to dnes zverejnené výsledky lekárskych testov. Žena vo veku 36 rokov zomrela 25. septembra na zlyhanie viacerých orgánov vrátane pľúc. Rozsiahle testy ukázali, že príčinou jej úmrtia bol vírus HIN1 spôsobujúci tzv. prasaciu chrípku. Informovala o tom Univerzitná klinika v Essene. Žena, veľmi obézna fajčiarka, bola považovaná za vysoko rizikovú pacientku. Vírus H1N1 u nej podľa slov lekárov spôsobil, že bola náchylná nakaziť sa množstvom ďalších baktérií. Zomrela desať dní po prevezení do nemocnice po komplikáciách súvisiacich s vírusovým ochorením.

7.10.2009

Nemecko: Vážne chorý päťročný chlapček neprežil infikovanie vírusom H1N1

Päťročný vážne chorý chlapček, ktorý sa navyše infikoval aj novým druhom chrípky typu A(H1N1), zomrel v noci na utorok na klinike v bavorskom Mníchove na následky ťažkého zápalu pľúc. Ako vyplýva z dnešnej informácie tamojších lekárov, priebeh ochorenia neumožňuje jednoznačne stanoviť, či bol napokon smrteľný zápal pľúc dôsledkom chrípkovej nákazy. V danom prípade totiž pacient trpel aj na iné vážne ochorenie. Primár detskej kliniky Schwabing Peter Freisinger súčasne informoval, že ďalšie prípady novej chrípky v zariadení neregistrujú a že chlapček bol od začiatku hospitalizácie v izolácii. Zdroj nákazy v danom prípade zodpovední ani naďalej nepoznajú.

6.10.2009

Tunisko pre prasaciu chrípku zrušilo tohtoročnú púť do Mekky

Tunisko po prvýkrát neumožní svojim občanom zúčastniť sa na každoročnej púti do Mekky, pretože krajina nemá dostatok vakcín proti chrípke typu A (H1N1). Informovala o tom dnes tuniská vláda. Ministerstvo pre náboženské záležitosti uviedlo, že dodávka injekcií s vakcínami proti tzv. prasacej chrípke určite nepríde do Tuniska pred polovicou októbra, čo je príliš neskoro na to, aby úrady dokázali zabezpečiť vakcínu pre uchádzačov o hadždž, ako sa púť do Mekky nazýva. Veľvyslanectvo Saudskej Arábie informovalo, že tohtoročná púť sa uskutoční približne od 18. novembra. Milióny Moslimov vrátane približne 10.000 Tunisanov prichádza každoročne do Mekky na púť, ktorá je považovaná za jeden z pilierov islamu. Niektoré moslimské krajiny sa tento rok pokúsili obmedziť počet pútnikov, ale Tunisko je jedinou krajinou, ktorá oficiálne púť zrušila. Podnikatelia v najposvätnejšom moslimskom meste už teraz počítajú so stratami, pričom hotely a turistické kancelárie hovoria o prepade návštevníkov. Vírus H1N1 si od apríla podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyžiadal 3917 obetí v 191 krajinách. Tunisko ešte obeť chrípky nemalo, identifikovali však 80 prípadov ochorenia na ňu.

USA, Mexiko a Kanada budú zdieľať informácie o prasacej chrípke

Lídri Mexika, Kanady a Spojených štátov dnes uviedli, že väčšia otvorenosť a zlepšenie vzájomnej komunikácie medzi troma severoamerickými krajinami im pomôže lepšie reagovať na pandémiu prasacej chrípky. Vrcholní predstavitelia rezortov zdravotníctva a verejnej bezpečnosti uviedli, že budú zdieľať informácie o snahách jednotlivých krajín v boji proti pandémii vírusu chrípky typu A(H1N1) a diskutovať o plánoch do budúcnosti. Predstavitelia sa stretli dnes v hlavnom meste Mexika Mexico City. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) doteraz na celom svete zaznamenala viac ako 340.000 nakazených vírusom H1N1 a viac ako 4100 ľudí už chorobe podľahlo. V mnohých krajinách už jednotlivé prípady nepočítajú. Mexické ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo 32.950 prípadov nákazy a 236 úmrtí na novú chrípku, uviedla agentúra Associated Press.

5.10.2009

USA: Zdravotníci v Indiane a Tennessee už dostanú vakcíny proti novej chrípke

Zdravotnícki zamestnanci v amerických štátoch Indiana a Tennessee budú dnes medzi prvými obyvateľmi USA, ktorí dostanú vakcíny proti chrípke typu A(H1N1). Oznámilo to americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Prvé vakcíny poskytne farmaceutická spoločnosť AstraZeneca. Americká vláda objednala približne 250 miliónov dávok od piatich spoločností - Sanofi-Aventis SA, CSL Ltd MedImmune, Novartis AG a GlaxoSmithKline. Dr. Raburn Mallory zo spoločnosti MedImmune, ktorá je súčasťou koncernu AstraZeneca, uviedol, že firma predložila americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) bezpečnostné údaje, potrebné na schválenie nosného spreja s obsahom vakcíny proti vírusu prasacej chrípky. Vláda vakcíny poskytne zadarmo, avšak kliniky a maloobchodníci môžu vyberať administratívny poplatok. Na vírus typu A(H1N1) zomreli v USA desiatky detí a najmenej 28 tehotných žien, pričom ďalších 100 tehotných žien museli hospitalizovať. Ako prví by mali vakcínu dostať tehotné ženy, zdravotnícki zamestnanci a ľudia s mimoriadnym zdravotným stavom, vrátane choroby srdca a cukrovky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: