Najnovší vedecký výskum zistil relatívnu úspešnosť experimentálnej očkovacej látky proti kokaínu. Podľa výsledkov klinickej štúdie zverejnenej v októbrovom vydaní magazínu Archives of General Psychiatry došlo u 38 percent očkovaných pacientov k výraznému zníženiu užívania kokaínu. "Výsledky tejto štúdie predstavujú sľubný krok na ceste k efektívnej liečbe závislosti na kokaíne," uviedla v tlačovej správe riaditeľka Národného inštitútu pre zneužívanie drog (NIDA) Nora Volkowová. Práve tento inštitút financoval testovanie látky na vzorke očkovaných pacientov, paralelne s kontrolnou vzorkou pacientov, ktorým bolo podávané iba placebo. V ďalších klinických testoch sa bude musieť potvrdiť vyššia účinnosť látky a mali by sa preskúmať aj prípadné nežiaduce účinky.
"V tejto štúdii očkovanie nespôsobilo úplnú abstinenciu od užívania kokaínu," skonštatoval hlavný výskumník Dr. Thomas Kosten z Baylor College of Medicine v Houstone. Podľa neho je však toto očkovanie terapeuticky dôležité, pretože aj čiastočné zníženie konzumácie drogy zlepšuje spoločenské väzby a bežný život závislých pacientov. Skeptici však varujú, že vakcína môže, naopak, viesť k zvýšenému užívaniu drogy, nakoľko zaočkovaní závislí pacienti radšej užijú väčšie množstvo kokaínu, aby sa u nich napriek blokácií protilátkami dostavil pocit eufórie. Niektorí vedci vidia použiteľnosť látky najmä v prevencii v prípade ľudí, ktorí ešte kokaín neužili.
Očkovacia látka proti kokaínu pôsobí v tele podobne ako očkovanie proti chrípke. Protilátky však neničia v tele vírus, ale viažu sa na molekuly kokaínu a bránia im vstúpiť do krvného obehu v mozgu, kde kokaín vyvoláva pocit eufórie. Ako vedci zistili, účinnosť očkovacej látky bola priamo úmerná úrovni protilátok v organizme očkovaného pacienta.
Autor článku: TASR