Do košickej LVN nepresťahujú DFN, ale chronické lôžka FN LP

Minister zdravotníctva SR Richard Raši (Smer-SD) podľa predsedu zdravotníckeho výboru NR SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS) podviedol Košičanov, vojenských vyslúžilcov a bývalých zamestnancov Leteckej vojenskej nemocnice (LVN), keď tvrdil, že ruší jej lôžkovú časť, aby sa tam presťahovala Detská fakultná nemocnica (DFN).

Pôvodný zámer Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a DFN sa totiž kvôli jeho finančnej náročnosti zmenil a využiť tieto priestory chce teraz od budúceho roka Fakultná nemocnica Louisa Pasteura (FN LP) pre chronické lôžka. Novotný dnes na tlačovej konferencii poukázal v tejto súvislosti na skutočnosť, že len vypracovanie stavebného zámeru a polročné nájomné už stálo DFN spolu 2,5 milióna Sk (82.984 eur), za ktoré by sa dalo kúpiť 100 polohovateľných postelí. "Raši zistil, že síce na Lomnickom štíte by sa dali pestovať banány, ale stálo by to tak veľa, že sa to neoplatí," komentoval obrazne situáciu Novotný.

Podľa hovorkyne MZ SR Zuzany Čižmárikovej Novotný už zabudol na "guľový blesk", ktorý pred rokmi vyhnal DFN z jej priestorov na Moyzesovej ulici zo dňa na deň a Raši doteraz odstraňuje jeho následky. "Slová pána Novotného MZ považuje za kombináciu predvolebnej kampane a jeho straty pamäti. Rezort jednoznačne odmieta, že by priestory LVN sa mohli využívať na niečo iné, ako na zdravotnícke účely," dodala hovorkyňa. Riaditeľka DFN Ingrid Urbančíková potvrdila, že zámer preťahovať detské oddelenia do VLN bol, ale po kalkuláciách nákladov, ktoré sa vyšplhali na takmer 800 miliónov Sk (26,55 milióna eur) sa ukázal ako finančne i časovo neúnosný. Preto sa so zriaďovateľom rozhodli radšej pre rekonštrukciu a rozšírenie terajších priestorov vo FN LP.

Vo VLN navrhuje vedenie FN LP, ako uviedol jej riaditeľ Jaroslav Šajty, umiestniť lôžka pre chronických pacientov - kliniku gerontológie a geriatrie, oddelenie dlhodobo chorých, doliečovacie oddelenie a gerontopsychiatrické oddelenie, ktoré chýba. Odborníci na geriatriu a gerontopsychiatriu sa zhodujú na tom, že sa tým skvalitní liečba a tento typ zdravotnej starostlivosti pre celé východné Slovensko. Na rekonštrukciu plánuje nemocnica použiť vlastné zdroje získané predajom nadbytočného majetku, dodal Šajty.

Využitie LVN na tieto účely vidí ako efektívne riešenie terajšieho stavu aj jej riaditeľ Ľubomír Hudák.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: