Ľudia sa o očkovanie proti chrípke zaujímajú, predsudky majú najmä mladí

S nástupom chladnejšieho obdobia sa ľudia v Banskobystrickom kraji informujú o možnosti očkovania proti sezónnej chrípke. Počet záujemcov o očkovanie je podľa niektorých lekárov v porovnaní s minulým rokom rovnaký, iní zaznamenali oproti minulej sezóne ich nárast. "Už aj očkujeme, ale nedá sa ešte povedať, že je to viac ako vlani. Zatiaľ sa to dá porovnať s minulým rokom," uviedla pre TASR breznianska praktická lekárka pre deti a dorast Mária Kvačkajová. S tým súhlasil aj praktický lekár pre dospelých Viliam Višňovský z Kremnice. Počet pacientov, ktorých zaočkoval, je v porovnaní s minulým rokom približne rovnaký. "Možno o čosi viac," dodal Višňovský.

"Očkujeme vo veľkom, hneď ako začne sezóna. Za dva týždne sme zaočkovali 40 ľudí," konštatovala praktická lekárka pre dospelých zo Žarnovice Jana Živická. Podľa banskobystrickej praktickej lekárky Taťány Švédovej majú od posledného týždňa v septembri, kedy sa očkovanie spustilo, zaočkovaných oveľa viac ľudí, ako mali v tomto období minulý rok. Zásadným opatrením pred sezónou chrípky je podľa vedúcej epidemiologického odboru Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Márie Avdičovej očkovanie proti sezónnej chrípke a očkovanie proti najčastejším komplikáciám, t.j. proti pneumokokovým nákazám. Pred očakávaným jesenným nástupom sezónnej i novej chrípky je dôležitá edukácia verejnosti o možnosti očkovania.

Kvačkajová informovala, že breznianski rodičia sa o možnosť zaočkovať svoje deti zaujímajú. Tak isto je to aj u kremnických pacientov. "Ľudia sa zaujímajú o očkovanie," potvrdil Višňovský. "Niektorých naozaj musím prehovárať, ešte stále nie je tá informovanosť taká, že by aktívne ľudia chodili," upozornila Švédová s tým, že sú dve skupiny pacientov. "Takí, ktorí sú na to zvyknutí a niekoľko rokov sa pravidelne očkujú." Iných musí presviedčať, že očkovanie im neuškodí. "Hlavne mladých musím prehovárať, tam je slabá osveta."

"Nedám sa zaočkovať ani tento rok, keďže nedôverujem očkovaniu. A to preto, lebo zo skúsenosti a z rozprávania druhých zisťujem, že ľudia po zaočkovaní chrípku aj tak dostanú," povedal 24-ročný Michal z Banskej Bystrice. Podľa hovorkyne RÚVZ Banská Bystrica Márie Tolnayovej očkovania sa báť netreba. "Nie sú to živé vakcíny, obsahujú len genetickým inžinierstvom separované tie zložky vírusu, ktoré navodzujú tvorbu protilátok." Švédová si myslí, že takýto názor u mladých vyvolávajú negatívne ohlasy, ktoré sa šíria po svete. "Prevláda vo svete taký trend, že sa očkovať nemáme, že je to škodlivé, že to oslabí imunitu," dodala Švédová s tým, že mladí sú záporne naladení voči očkovaniu vo všeobecnosti, nielen proti tomu, ktoré sa týka chrípky.

Podľa Živickej sa dávajú očkovať skôr starší ľudia, pretože sa viac boja. Čo sa týka ochorení na sezónnu chrípku, v niektorých rokoch je v Banskobystrickom kraji výskyt chorobnosti na akútne respiračné ochorenia, a teda aj na chrípku, podľa Avdičovej vyšší, čo môže byť spôsobené drsnejším podnebím.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: