Členovia Finančného výboru amerického Senátu v pomere 14:9 schválili dnes jeden z návrhov na reformu amerického zdravotníctva. Za zákon hlasovali všetci členovia Demokratickej strany, ku ktorým sa pridala aj senátorka Olympia Snoweová z opozičnej Republikánskej strany.
Odsúhlasenie zákona vo finančnom výbore posunie reformu zdravotníctva do pléna oboch komôr Kongresu. členovia Kongresu pritom teraz na rôznych úrovniach rokujú o piatich rozličných reformných návrhoch. Kompromisný návrh finančného výboru má však podľa komentátorov najväčšie šance na zisk hlasov konzervatívnejších demokratov a zrejme aj niekoľkých zástupcov opozičnej Republikánskej strany. Na rozdiel od iných návrhov tzv. Baucusov návrh, pomenovaný podľa senátora štátu Montana, Maxa Baucusa, nezavádza štátne zdravotné poistenie. Poistenie pre sociálne slabších by sa malo zaviesť prostredníctvom sociálnej podpory a k zníženiu cien poistenia by malo dôjsť po otvorení predaja poistenia medzi jednotlivými americkými štátmi, čo je dnes vylúčené. Náklady na reformu podľa Baucusovho plánu boli vyčíslené na úrovni 829 miliárd dolárov (558 miliárd eur) a mali by zabezpečiť zdravotné poistenie pre 29 miliónov Američanov, ktorí si v dnešnom systéme poistenie nemôžu dovoliť.
Baucusov plán podrobili kritike poisťovacie firmy, ktoré varovali pred nepriaznivým cenovým dopadom zamýšľaných opatrení. Schválenie zákona by podľa správy z dielne firmy PricewaterhouseCoopers mohlo do roku 2019 viesť k zvýšeniu poistných nákladov pre rodiny až o 4000 dolárov (2700 eur). Demokrati označili správu za tendenčnú a údiv vyslovila aj republikánska senátorka Snoweová. Podľa nej je zvláštne, že správa je tak kritická práve k návrhu, ktorý jej vlastne prinesie viac klientov a potenciálne vyššie tržby. Kompromisný plán totiž počíta s vládnou podporou pre poistenia nových klientov práve v privátnych poisťovniach.
Úlohou predsedu Senátu Johna Reida je teraz príprava paragrafového znenia zákona. Na jeho príprave by sa okrem senátora Baucusa mali podieľať aj senátori Christopher Dodd a Tom Harkin, ako aj riaditeľ kancelárie Bieleho domu Rahm Emanuel a ďalší prominentní členovia amerického Senátu. Na schválenie zákona bude v Senáte potrebných 60 zo 100 hlasov. Demokrati majú v rezerve aj alternatívny procedurálny postup, ktorý si vyžiada súhlas iba 50 senátorov. Republikáni sú však zásadne proti využitiu tohto opatrenia.
Autor článku: TASR