Prevencia infekcií močových ciest u detí

Prevencia infekcií močových ciest u detí
Zdroj: bigstockphoto.com

Infekcia močových ciest (IMC) je v detskom veku druhým najčastejším ochorením hneď po ochoreniach dýchacích ciest. Pri infekcii sa vyskytujú patogénne mikroorganizmy v močovom systéme, identifikovateľné laboratórnym vyšetrením moču.

Ide o ochorenie vyskytujúce sa častejšie u dievčat ako u chlapcov, čo je dané krátkou ženskou močovou rúrou. Zápal môže postihovať dutý močový systém (t. j. močový mechúr, močovú rúru – tzv. cystitída, uretritída) alebo samotnú obličku – tzv. pyelonefritída. Pyelonefritída predstavuje vážne ochorenie, ktoré môže hlavne pri nedostatočnej liečbe poškodiť obličkové tkanivo, čo sa vo vyššom veku prejaví opakujúcimi sa IMC, vznikom vysokého krvného tlaku a v najťažšom prípade až obličkovým zlyhaním. Ku klasickým prejavom IMC patria zmeny vo vylučovaní moču spojené s bolesťou, pálením, rezaním, plačom. Keďže bolesť sa stupňuje priamo pri močení, dieťa moč zadržiava a môže odmietať močiť. Moč môže byť krvavo sfarbený. Mení sa telesná teplota, ktorá stúpa mierne, pri pyelonefritíde dosahuje vysoké hodnoty. Okrem horúčky sú pre pyleonefritídu charakteristické bolesti v driekovej oblasti ako aj patologické prímesi v moči (krv, hnis, baktérie). Práve z hľadiska možných dopadov pyelonefritídy na obličkové tkanivo je vhodné dodržiavať základné preventívne postupy a infekcii v močovom trakte sa vyhnúť.

Pitný režim

Základnou metódou prevencie IMC je zaistiť adekvátny príjem tekutín u dieťaťa, čo vedie k vyplavovaniu prípadných patologických súčastí nachádzajúcich sa v moči a súčasne sa zabraňuje ich pomnožovaniu v močovom trakte. Denné množstvo tekutín musí byť rovnomerne rozložené počas dňa, s prvým pohárom začíname už ráno, hneď po prebudení, čím nahrádzame tekutiny stratené počas noci dýchaním a potením. Vhodné je príjem tekutín uspôsobiť tak, aby dieťa močilo každé 3 − 4 hodiny a moč dieťaťa mal svetložltú farbu, nie tmavo žltú alebo tmavo jantárovú farbu.

Pri príjme tekutín sa neodporúča pitie sýtených vôd a tekutín s obsahom kofeínu. Medzi odporúčané tekutiny radíme čistú vodu, jemne mineralizované nesýtené vody a nesladený čaj. Medzi vhodné tekutiny môžeme zaradiť aj brusnicový džús. Brusnice spôsobujú vzostup ph moču, čím sa vytvára nepriaznivé prostredie pre premnoženie patogénov v moči. Výskumy poukázali na preventívny ako aj liečebný efekt brusníc a ich výťažkov u žien s opakujúcimi sa infekciami močových ciest. Priame dôkazy o výhodách pitia brusnicového džúsu u detí v súvislosti s prevenciou IMC zatiaľ neexistujú, ale pediatri jeho pitie ani nezakazujú.

Dojčené deti nevyžadujú dodatočný príjem tekutín, ak to inak nedoporučí ošetrujúci lekár. V období 9. − 10. mesiaca života je už možné do jedálnička zaradiť príjem tekutín ako dojčenská voda, detský čaj, šalviový alebo feniklový čaj, slabý čierny čaj.

Močenie

Rizikovým faktorom pre vznik IMC je zadržiavanie moču v močovom mechúre ako aj nepravidelné močenie. Moč, ktorý dlhodobejšie zotrváva v močovom mechúre sa stáva živnou pôdou pre patogénne baktérie, ktoré sa môžu rozrastať. Preto sú väčšie deti v 4. − 5. roku života a viac vedené k tomu, aby nezadržiavali moč a pri močení úplne vyprázdnili močový mechúr (za použitia brušných svalov). Sexuálne aktívne adolescentky je vhodné poučiť o vhodnosti vyprázdnenia močového mechúra pred a po pohlavnom styku.

Osobná hygiena

U dievčat je nevyhnutné z hľadiska prevencie vykonávať správnu hygienu genitálií a konečníka. Vykonávame ju hlavne po stolici, smerom od lonovej spony ku konečníku (t. j. smerom spredu ku konečníku). Vzhľadom k tomu, že močová rúra u dievčat je veľmi krátka a v jej blízkosti ústi aj konečník, nesprávne vykonávanou hygienou okolia konečníka je možné zaviesť infekciu z konečníka do močových ciest.

U chlapcov kladieme dôraz na hygienu okolia žaluďa penisu a predkožky pri bežne vykonávanej hygiene pričom jemne predkožku sťahujeme. Tento proces nesmie byť vykonávaný nasilu, aby nedošlo k jej natrhnutiu. Postup správnej hygieny je nasledovný:

hygienu vykonávame vždy pod tečúcou vodou, nikdy nie vo vode, v ktorej sa dieťa kúpalo a sú v nej nečistoty. Po znečistení penisu stolicou ho umývame detským mydlom a oplachujeme teplou tečúcou vodou.

U dojčiat v rámci prevencie dbáme na pravidelnú výmenu plienok. Bez ohľadu na vek dieťaťa je vhodnejšie dieťa sprchovať ako kúpať (táto zásada platí hlavne u detí s prebiehajúcou IMC). Súčasne je dôležité vyhnúť sa látkam, ktoré by mohli podráždiť sliznicu močovej rúry ako sú mydlové bubliny, parfémované či olejové prísady do kúpeľa.

Ak sa dieťa kúpe vo vodných nádržiach alebo v bazéne, je vhodné ak počas dňa vypije väčšie množstvo tekutín, aby sa dosiahlo dôsledne prepláchnutie močového mechúra. Po kúpaní majú byť mokré plavky odstránené. Súčasne nie je vhodné obliekať plavky dieťaťu pod oblečenie.

Obliekanie

Spodná bielizeň detí nesmie byť nepriedušná, tesná, pretože vlhko dráždi ústie močovej rúry. Bielizeň má byť vyrobená z bavlny, ktorá dobre saje pot a je bielej farby, ktorá kožu nedráždi. Počas noci používame iba pyžamo, nedávame dieťaťu spodnú bielizeň.

Stravovanie

V rámci prevencie IMC neexistujú žiadne doporučenia v oblasti stravovania. Výnimku tvoria deti trpiace zápchou. Tvrdá stolica a nepravidelné vyprázdňovanie hrubého čreva pôsobia negatívne a môže provokovať vznik IMC. Preto u týchto detí v potrave uprednostňujeme veľa ovocia a zeleniny, celozrnné výrobky, ovplyvňujeme črevnú mikloflóru mliečnymi produktmi s probiotickou kultúrou.

K všeobecným zásadám prevencie infekcií močových ciest patrí aj zaistenie dobrého celkového zdravotného stavu. Akonáhle trpí dieťa opakovanými infekciami dýchacieho systému, je nachladnuté, má dlhodobo jednostrannú stravu, hnisavé abscesy v oblasti zubov – to všetko oslabuje imunitný systém a umožňuje ľahšie uchytenie patogénnych mikroorganizmov v močovom systéme.

Autor článku: Mgr. Slávka Mrosková, PhDr., Dagmar Magurová, PhD., Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: