SLK je z rozhodnutia výboru, ktorý súhlasil s budúcoročným rozpočtom sklamaná

Slovenská lekárska komora je sklamaná z rozhodnutia Výboru NR SR pre zdravotníctvo, ktorý v utorok (13.10.) súhlasil s návrhom rozpočtu pre kapitolu ministerstva zdravotníctva na budúci rok. Návrh pritom nepočíta s požiadavkou komory, aby odvody za poistencov štátu boli vo výške päť percent. Otázkou podľa SLK zostáva, ako budú vyrovnané platby za poistencov štátu - nezamestnaných, ktorých počet medziročne významne narástol. "Hrozí, že deficit zdrojov, ktorý vznikne nárastom nezamestnanosti v roku 2009, sa prenesie do roku 2010," uviedol v tejto súvislosti prezident komory Milan Dragula.

Rozpočet navyše podľa SLK absolútne nereaguje na existujúce miliónové dlhy voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za vykonané uznané a opodstatnené výkony. "Tie nie sú dodnes zaplatené zdravotnými poisťovňami, čo tiež svedčí o poddimenzovaní financovania zdravotníctva," uvádza ďalej. Podľa návrhu rozpočtu by výdavky rezortu mali dosiahnuť v nasledujúcom roku 1,44 miliardy eur (43,38 miliardy Sk), pričom celkové zdroje v zdravotníctve odhaduje rezort financií na úrovni 4,87 miliardy eur (146,7 miliardy Sk).

Proti návrhu boli iba zástupcovia SDKÚ-DS Peter Markovič a Viliam Novotný. Ako objasnil Novotný, dôvodom jeho nesúhlasu je zníženie odvodov za poistencov štátu na 4,78 percenta. Podľa jeho slov tak vláda nedodrží svoj sľub z programového vyhlásenia, že platby za ekonomicky neaktívnych poistencov dosiahnu päť percent z priemernej mzdy. Argumenty, že medziročne dôjde k nárastu poistného o viac ako desať percent, považuje za zavádzajúce, keďže je to dôsledok rastúcej nezamestnanosti. Objasnil, že pokiaľ sa nebudú odvody platiť aspoň na súčasnej úrovni, anticyklický a stabilizujúci účinok tohto poistného sa v zdravotných poisťovniach nakoniec neprejaví.

Plánovaný nárast platieb za poistencov štátu, ktoré sú vo výške viac ako 121 miliónov eur (3,65 miliardy Sk), je pre rok 2010 v porovnaní so súčasným rokom 10,5 percenta. V súčasnosti sa odvody za poistencov štátu pohybujú na úrovni 4,9 percenta. Na jedného poistenca to predstavuje približne 32 eur (964 Sk). Minister zdravotníctva Richard Raši vysvetlil, že napriek percentuálnemu zníženiu odvodov sa reálna platba zvýši na vyše 35 eur (1054 Sk). Do poisťovní by tak malo v tejto súvislosti prísť približne o päť percent viac prostriedkov. Podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka zníženie súčasnej sadzby odvodov v roku 2010 by malo pravdepodobne negatívny dosah na nemocnice. "Jednak by sa musel znížiť rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti a predĺžiť čakacie lehoty a nemohlo by dôjsť k zvýšeniu platov, ale muselo by, naopak, pravdepodobne dôjsť k ich zníženiu," uviedol pre TASR Petko začiatkom mesiaca.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: