Farmaceutická firma Pfizer dokončila prevzatie konkurenta Wyeth

Farmaceutický gigant Pfizer dnes dokončil akvizíciu konkurenčnej spoločnosti Wyeth za približne 67 miliárd USD (45,06 miliardy eur), čím sa v súčasnosti najväčšia farmaceutická firma na svete stane ešte väčšou. Ako informoval Pfizer, s akciami spoločnosti Wyeth sa po ukončení dnešného obchodného dňa prestane obchodovať a od piatka 16. októbra budú firmy fungovať už ako jedna spoločnosť.

Pfizer mohol dnes dokončiť celý proces po tom, ako v stredu získal súhlas všetkých úradov v USA aj Kanade rozhodujúcich o fúziách a akvizíciách. Kúpou Wyethu plánuje Pfizer zmierniť dôsledky skončenia platnosti patentov na niektoré pre spoločnosť kľúčové lieky, akým je napríklad liek na znižovanie cholesterolu Lipitor, ktorý firme ročne zabezpečuje príjmy okolo 11 miliárd USD. Platnosť patentu na tento liek sa skončí v roku 2011 a s ňou aj miliardy do pokladnice firmy. Náhradou môžu byť nemenej lukratívne vakcíny od firmy Wyeth. Kombinované príjmy spoločností dosiahli za minulý rok 71,1 miliardy USD.

Kontrakt s Wyethom znamená tretiu najväčšiu transakciu pre Pfizer za ostatných deväť rokov, keď v roku 2000 kúpil firmu Warner-Lambert za 114 miliárd USD, čím pod svoju kontrolu získal práve Lipitor, a potom v roku 2003 za 60 miliárd USD získal firmu Pharmacia. Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4864 USD)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: