Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 12. - 17. októbra

17.10.2009

Nemecko: Kancelárku a ministrov zaočkujú proti novej chrípke špeciálnym sérom

Nemeckú spolkovú kancelárku, ministrov jej vlády a zamestnancov ministerstiev bude chrániť pred novou chrípkou typu A(H1N1) špeciálne očkovacie sérum. Informoval o tom dnes internetovej stránke magazín Der Spiegel. Táto vakcína neobsahuje žiadne sporné prísady - na rozdiel od očkovacieho séra určeného pre zvyšok obyvateľstva. Kritici argumentujú, že prísady môžu viesť k silnejšej reakcii na zaočkovanie, ako sú bolesti hlavy alebo horúčka. Naopak, prívrženci prísad v očkovacích sérach sú presvedčení, že aj takéto očkovanie je rovnako bezpečné a očkovacích dóz tohto druhu by bolo treba pripraviť viac. Pred niekoľkými dňami oznámilo nemecké ministerstvo obrany, že pre vojakov Bundeswehru objednalo vakcíny bez prímesí. Podľa informácií Spiegel-online dostanú špeciálne vakcíny podobne ako vo Francúzsku a USA aj tehotné ženy, ako aj deti do troch rokov, keďže na týchto ešte prímesami obohatený druh očkovacieho séra nebol testovaný.

USA: Chrípka typu A(H1N1) zabila už 86 detí, z toho 43 za ostatné dva mesiace

Spojené štáty americké zaznamenali nezvyčajne vysoký počet úmrtí detí na novú chrípku typu A(H1N1). Od jej prvého objavenia sa v USA vlani na jar na ňu zomrelo celkove 86 detí, pričom 43 úmrtí sa vyskytlo od začiatku septembra do 10. októbra, informovala doktorka Anne Schuchatová z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Vyše polovica z týchto úmrtí boli tínedžeri vo veku od 12 do 17 rokov (19), 15 prípadov deti vo veku 5-11 rokov a zvyšok malé deti. Väčšina detí, ktoré chrípke podľahli, mala chronické ochorenia, napríklad astmu. Napriek tomu "je to pochmúrna štatistika detských úmrtí prakticky za jeden mesiac," uviedla, že jesenný nástup chrípky sa iba začína. V celoštátnom meradle úmrtia na pneumóniu a choroby podobné chrípke prekročili hranicu epidémie, dodala. Dr. Schuchatová upozornila, že tzv. prasacia chrípka "sa odlišuje od zvyčajnej zimnej chrípky, pretože oveľa častejšie napáda mladých ako starých, a osobitnú pozornosť treba venovať úmrtiam detí". Podľa jej slov sú prekvapivé, pretože minulé zimy CDC narátalo 40-50 detských úmrtí za celú chrípkovú sezónu, a zatiaľ nik nevie, ako dlho bude vírus H1N1 vyčíňať. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že na rozdiel od zimnej chrípky prasacia spôsobuje veľmi vážny vírusový zápal pľúc u inak zdravých mladých a dospelých. Hoci CDC nemá presnú evidenciu, jednotlivé americké štáty Centru nahlásili vyše 2000 úmrtí na zápal pľúc alebo chrípkové ochorenia od 30. augusta. A ďalšie systémy sledovania Centra ukázali, že úmrtnosť dosiahla s niekoľkomesačným predstihom úroveň, pri ktorej každoročne vyhlasujú chrípkovú epidémiu. Pravidelná zimná chrípka zabije každoročne 36.000 Američanov. Tohto roku to môže byť viac, pretože očkovanie proti sezónnej chrípke sa ešte iba rozbieha. Výrobcovia s vakcínou meškajú.

16.10.2009

Počas týždňa pribudli ďalšie štyri prípady novej chrípky

Aj počas uplynulého týždňa stúpol počet potvrdených prípadov nakazenia novým vírusom chrípky typu A(H1N1). Epidemiológovia zaznamenali ďalšie štyri prípady tzv. prasacej chrípky. Ako TASR informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, počet prípadov tak na Slovensku stúpol na 148. Dva prípady sa zaznamenali v Nitrianskom kraji, po jednom epidemiológovia evidovali v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Vôbec prvým pacientom bol v SR 37-ročný muž, ktorý sa infikoval počas návštevy v USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna. Počas týždňa tiež lekári nahlásili 49.363 akútnych respiračných ochorení (ARO), pričom najviac prípadov zaznamenali u detí do päť rokov. O chrípku a jej podobné ochorenia išlo v 6246 prípadoch, čo predstavuje 12,7 percenta z počtu všetkých ARO. Najviac chorých zaregistrovali v Nitrianskom a v Žilinskom kraji, najnižšia chorobnosť bola v Bratislavskom kraji.

15.10.2009

Británia na budúci týždeň spustí očkovanie proti chrípke typu A (H1N1)

Veľká Británia spustí na budúci týždeň program očkovania proti vírusu novej chrípky typu A(H1N1). Oznámil to dnes splnomocnenec vlády pre zdravotníctvo Liam Donaldson. Od 21. októbra dostanú rizikoví pacienti v nemocniciach a zdravotnícki pracovníci prvého kontaktu spolu 415.000 dávok vakcíny Pandemrix vyrobenej spoločnosťou GlaxoSmithKline. Od týždňa začínajúceho 26. októbrom dostanú všeobecní lekári 4,4 milióna dávok očkovacej látky pre pacientov z prioritných skupín, dodali predstavitelia. Vláda nedávno oznámila, že najprv bude zaočkovaných približne päť miliónov ľudí starších ako šesť mesiacov z rizikových skupín ohrozených sezónnou chrípkou, všetky tehotné ženy, príbuzní ľudí s oslabeným imunitným systémom a približne dva milióny zdravotníckych a sociálnych pracovníkov. Británia nakúpila zásoby vakcíny proti prasacej chrípke od farmaceutických spoločností Glaxo a Baxter, uviedla agentúra Reuters.

Maďarsko: Zaznamenali štvrtú obeť chrípky A (H1N1)

Dospelý muž je štvrtou maďarskou obeťou, v ktorého tele objavili vírus chrípky typu A(H1N1). Informoval o tom dnes v Budapešti maďarský minister zdravotníctva Tamás Székely. Podľa tlačovej agentúry MTI 47-ročný muž zomrel v nemocnici. Prvou obeťou takzvanej prasacej chrípky v Maďarsku bol v júli 41-ročný muž, druhý v poradí zomrel 31-ročný muž infikovaný vírusom H1N1 v septembri na náhle krvácanie do pľúc.

Maďarsko: Staršia žena zomrela dva dni po očkovaní proti prasacej chrípke

Dva dni po zaočkovaní proti chrípke typu A(H1N1) zomrela v maďarskom Miškovci 64-ročná žena. Informovalo o tom v stredu večer internetové vydanie maďarského denníka Népszabadság. Súvislosť medzi úmrtím a očkovaním však nie je dokázaná. Úrady nariadili pitvu ženy, ktorá inak trpela chronickou srdcovou chorobou. Pitva je povinná v každom prípade, keď pacient zomrie do mesiaca po očkovaní, uviedol server nol.hu. Ochorenie pacientky podľa informácií Népszabadságu online nebolo vážne. Ako dnes napísal denník Magyar Nemzet, pravdepodobne možno vylúčiť, že by tragédiu spôsobil akútny toxický vplyv vakcíny. Ten by sa totiž objavil okamžite po aplikovaní očkovacej látky.

12.10.2009

WHO: Jedna dávka vakcíny proti chrípke H1N1 postačí

Jedna dávka vakcíny proti chrípke H1N1 by mala poskytnúť dostatočnú ochranu proti tomuto pandemickému ochoreniu. Oznámila to dnes šéfka pre výskum vakcíny uskutočňovaný v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Marie-Paule Kienyová. "Všetky údaje, ktoré sme preskúmali, ukazujú, že jedna dávka postačí," uviedla novinárom vo švajčiarskej Ženeve Marie-Paule Kienyová. Predstaviteľka WHO ďalej povedala, že vakcíny vyvinuté proti tzv. prasacej chrípke sa vyrábajú v oveľa väčších množstvách, než sa najprv očakávalo. "Dostupnosť očkovacej látky bude lepšia, než sme sa pôvodne obávali," dodala Kienyová. Darované vakcíny poskytne WHO približne 100 krajinám s nízkymi a stredne vysokými príjmami obyvateľstva, aby ňou mohli zaočkovať svojich zdravotníckych pracovníkov pred šíriacim sa vírusom, uviedla Kienyová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: