Kosť je živé tkanivo

Kosť je živé tkanivo
Zdroj: bigstockphoto.com

Mnohí ľudia majú mylnú predstavu, že kosť je tvrdá, neživá hmota. Ale opak je pravdou. Kosť je živé tkanivo, ktoré sa počas ľudského života stále obmieňa. Neustále v nej priebehajú dva úzko späté procesy - odbúravanie a novotvorba. Vo fáze rastu a dospievania prevažuje novotvorba kosti. Neskôr nastáva rovnovážny stav a ten sa prudko mení u žien po menopauze. V dôsledku hormonálnych zmien nastáva prevaha odbúravania na úkor novotvorby a kostná hmota ubúda. Zníženie jej množstva pod normálnu hranicu sa nazýva osteoporóza. Je to výsledok nerovnováhy medzi tvorbou a odbúravaním kosti.

Osteoporóza ohrozuje predovšetkým starších ľudí a ženy po menopauze. Nebezpečnými komplikáciami, ktoré toto ochorenie spôsobuje, sú zlomeniny. Rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov. Najčastejšie sú zlomeniny predlaktia, stavcov a krčka stehennej kosti.

Podozrenie na osteoporózou potvrdzuje vyšetrenie kostnej hustoty - denzitometrické vyšetrenie, na základe ktorého stanoví lekár ďalší postup.

V súčasnosti je dostupných viacero možností liečby osteoporózy medikamentami, no dôležité je zachovať kosť živým tkanivom a zlepšiť jej kvalitu tak, aby bola odolná voči zlomeninám. Správna pohybová aktivita a životospráva takisto pomáhajú spomaliť proces rednutia kostí a sú dôležitým doplnením medikamentóznej liečby.

Venovať sa osteoporóze len raz za čas je nedostačujúce. Je dôležité, aby sa prevencia proti osteoporóze stala súčasťou každodenného života.

Bojujme proti osteoporóze každý deň!

 

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: