Pfizer prekonal očakávania Wall Street

Najväčší farmaceutický koncern na svete Pfizer aj napriek miernemu poklesu tržieb zarobil v 3. štvrťroku výrazne viac ako v rovnakom období vlani. Aj napriek pomalému rastu predaja nových liekov a poklesu odbytu väčšiny etablovaných liekov koncernu Pfizer vďaka zníženiu nákladov a obmedzeniu počtu pracovných miest dokázal prekonať očakávania Wall Street.

Čistý zisk sa vďaka úsporným opatreniam medziročne zvýšil o 26 % na 2,9 % miliardy USD (1,94 miliardy eur) alebo 43 centov na akciu. Bez započítania jednorazových položiek predstavoval zisk na akciu 51 centov, čo je o 3 centy viac než očakávali analytici. Tržby klesli pre nepriaznivý vplyv pohybu výmenných kurzov a zníženie predaja liekov o 3 % na 11,6 miliardy USD. Analytici predpovedali tržby na úrovni 11,41 miliardy USD. Najväčší svetový výrobca liečiv sa minulý týždeň stal ešte väčším, keď 15. októbra dokončil prevzatie spoločnosti Wyeth. Hodnota akvizície predstavuje 67,3 miliardy USD. Pfizer kúpil Wyeth, aby zmiernil očakávaný prepad tržieb, ktorý ho čaká v roku 2011, keď sa v USA skončí patentová ochrana na svetovo najpredávanejší liek na predpis Lipitor, ktorý znižuje hladinu "zlého" cholesterolu. Tržby z celosvetového predaja Lipitoru klesli o 9 % na 2,9 miliardy USD.

Koncern zvýšil prognózu celkových tržieb pre prebiehajúci rok na 49 až 50 miliárd USD zo 45 až 46 miliárd USD. Zisk by mal dosiahnuť 2 až 2,05 USD namiesto 1,30 až 1,45 USD na akciu. Aktuálne predpovede na rozdiel od starších už počítajú s integráciou Wyeth. Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,4918 USD)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: