V Zlatej sále Bojnického zámku ocenili zaslúžilých darcov krvi

Dovedna 255 zaslúžilých dobrovoľných darcov krvi z hornej Nitry v stredu a dnes slávnostne ocenili v najreprezentatívnejšej Zlatej sále Bojnického zámku. Už po tretí raz Územný spolok Slovenského Červeného kríža (ÚS SČK) v Prievidzi dnes odovzdával nové ocenenie, medailu profesora Jána Kňazovického za sto a viac bezplatných odberov krvi.

Z rúk predsedu ÚS SČK Júliusa Zemana si medailu prevzal 63-ročný bývalý baník Banských stavieb Prievidza Miloš Kristínik, 56-ročný banský technik z Bane Handlová Marián Polerecký a 46-ročný stavebný robotník Peter Talajka, ktorý už odovzdal krv 112-krát. Podpredsedníčka ÚS SČK Mária Žišková v príhovore k vyznamenaným darcom pripomenula, že toto nové celoživotné ocenenie SČK sa udeľuje iba od polovice roka 2007. Je pomenované po nestorovi slovenskej chirurgie profesorovi Jánovi Kňazovickom (1893-1987), ktorý v roku 1923 ako prvý lekár na Slovensku poskytol pacientovi transfúziu krvi. Bol primárom chirurgického oddelenia v Košiciach a Martine a popri chirurgickej práci prednášal na vysokej škole. Bol najdlhšie pôsobiacim chirurgom na Slovensku.

V Zlatej sále potom ešte odovzdali ďalším 12 darcom diamantové plakety profesora Jana Janského za najmenej 80 bezplatných odberov krvi u mužov a 60 odberov u žien. Zlaté a strieborné Janského plakety si prevzalo dovedna 61, respektíve 65 týchto humánne založených ľudí. Pre veľký počet ocenených z priestorových dôvodov už v predstihu, v stredu popoludní na tom istom mieste odovzdali bronzové plakety za najmenej desaťnásobné darovanie krvi 114 darcov. Územný spolok v Prievidzi dovedna eviduje už 8463 držiteľov rôznych ocenení SČK za dobrovoľné darcovstvo krvi. Aktivita hornonitrianskych darcov je stále príkladná. Vďaka nim je zdravotníctvo v regióne dostatočne zásobované touto nenahraditeľnou tekutinou a ešte stihnú vypomáhať aj v iných okresoch, konštatovala Žišková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: