20 miliónov každoročne narodených detí zostáva bez nutného očkovania

Približne 20 percent každoročne narodených detí, prevažne v najchudobnejších krajinách sveta, zostáva bez očkovania nutného pre zachovanie zdravia a života. Uvádza sa to v dnes zverejnenej novej medzinárodnej štúdii.

Napriek tomu bolo v roku 2008 zaočkovaných rekordných 106 miliónov dojčiat. Kampane vlád a charitatívnych organizácií však stále pokračujú, vďaka čomu nastáva rozmach vakcinačného priemyslu. Hlavným dôvodom nedostatku vakcín pre približne 24 miliónov nezaočkovaných detí je deficit financií, konštatuje sa v správe Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Detského fondu OSN (UNICEF) a Svetovej banky. "Každý rok bude potrebná najmenej ďalšia miliarda dolárov, aby sa zabezpečilo, že nové a existujúce vakcíny budú poskytnuté všetkým deťom v 72 najchudobnejších krajinách," uviedli inštitúcie v správe s názvom Stav svetových vakcín a imunizácie.

Pozornosť vyspelého sveta sa preniesla na pandemickú chrípku typu A(H1N1), ale je dôležité, aby politici nestratili zo zreteľa aj ďalšie zdravotné výhody očkovania verejnosti proti širokej škále chorôb. Upozornil na to doktor Jon Kim Andrus, zástupca riaditeľa Panamerickej zdravotníckej organizácie (PAHO). "Všetky snahy smerujúce k zvládnutiu pandémie sú rozumné a odôvodnené. Ale zároveň to vyvažujeme ďalšími celosvetovými zdravotníckymi prioritami," vyhlásil Andrus. Očkovacie látky dostáva približne 82 percent detí po celom svete, čo je nárast oproti 72 percentám v roku 1990 a iba 20 percentám v roku 1980.

V súčasnosti je dostupných približne 120 vakcín proti smrteľným chorobám a do výroby aj distribúcie dávok sa zapája čoraz viac organizácií, vrátane štedrej Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov. Ďalších 80 vakcín sa už nachádza v posledných fázach klinického testovania, pričom 30 z nich je na choroby, proti ktorým ešte neexistuje žiadna očkovacia látka. Celosvetový trh s vakcínami sa za posledných osem rokov strojnásobil a priniesol firmám tržby vyše 17 miliárd dolárov. Ide o "jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich sektorov priemyslu", uviedla nová správa. Zároveň však za ostatné tri desaťročia prudko stúpla i cena vakcinačných dávok v rozvojovom svete. V 80. rokoch minuli tieto krajiny priemerne 3,5-5 dolárov na vakcíny pre jedno živonarodené dieťa. Na budúci rok bude táto cena 18 dolárov a očakáva sa, že stúpne na 30 dolárov.

Počet úmrtí na osýpky klesol v rokoch 2000-2007 o 74 percent a zásluhu na tom majú práve očkovacie látky. Detská obrna bola odstránená vo všetkých krajinách okrem štyroch, informovala štúdia. Podľa všeobecného presvedčenia vakcíny zachránia každý rok 2,5 milióna životov a keby sa dostali aj k ostatným deťom, skorej smrti by unikli ďalšie dva milióny ľudí. Každoročný počet úmrtí detí na choroby, ktorým možno prechádzať, klesol pod desať miliónov - prvýkrát odvtedy, čo sa začali zaznamenávať. Zásluhu má na tom práve vakcinácia, ale tiež prístup k čistej vode a lepším zdravotníckym službám. Agentúry OSN a Svetová banka však v správe varujú, že tento pokrok sa môže zvrátiť, ak úspechy posledného desaťročia nebudú naďalej pokračovať. Zároveň upozornili, že ešte neboli vynájdené očkovacie látky proti malárii, tuberkulóze a AIDS, ktoré každý rok usmrtia štyri milióny ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: