WHO pomôže Filipínam bojovať proti epidémii spôsobenej záplavami

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyšle na Filipíny tím pre mimoriadne udalosti na pomoc v boji proti epidémii bakteriálnych ochorení, ktoré v hlavnom meste a jeho okolí zasiahnutom povodňami pripravili o život najmenej 148 ľudí a nakazili ďalších takmer 2000 osôb. Informovali o tom dnes predstavitelia WHO.

Prepuknutie leptospirózy, smrteľnej infekčnej choroby prenášanej zvieratami na človeka kontaktom s vodou kontaminovanou zvieracím močom, je ďalším z problémov, ktorým Filipíny čelia po septembrovom tajfúne. Živel zabil viac ako 900 ľudí a spustošil severné oblasti krajiny. Okrem metropoly Manila hlásili epidémiu aj zo susedných provincií Rizal a Laguna, informoval minister zdravotníctva Francisco Duque. Zdravotnícki pracovníci preventívne podali antibiotiká 1,3 miliónu ľudí a vláda požiadala o pomoc WHO a ďalšie zahraničné zdravotnícke organizácie. Ľudia sa leptospirózou obvykle nakazia cez otvorené rany a škrabance na koži. Ochorenie spôsobuje vysoké horúčky, bolesti hlavy, svalov a zvracanie. V extrémnych prípadoch môže viesť k zlyhaniu ľadvín, vnútornému krvácaniu a smrti. Ďalšie záplavy môžu podľa zdravotníckych predstaviteľov spôsobiť "záplavu ochorení" vrátane leptospirózy, horúčky dengue a cholery, uviedla zdravotnícka charitatívna organizácia Merlin.

Filipínske úrady v utorok začali s evakuáciou tisícok ľudí na severnom pobreží krajiny a v horských oblastiach kvôli blížiacemu sa tajfúnu Lupit. Meteorológovia predpokladajú, že tajfún štvrtej kategórie udrie na vzdialenú severnú oblasť Luzon dnes a prinesie ďalšie výdatné zrážky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: