Lekárne Dr. Max chcú novelu zákona o liekoch napadnúť na súde

Zástupcovia lekární Dr.Max oslovili predsedu výboru NR SR pre zdravotníctvo Viliama Novotného so žiadosťou o podporu pod pripravované podanie na Ústavný súd SR vo veci posúdenia protiústavnosti novely zákona o liekoch. Tá totiž zakázala poskytovanie zliav a benefitov v súvislosti s výdajom liekov viazaných na recept.

Novotný takúto možnosť nevylúčil, no ako pre TASR priznal, o podaní na Ústavný súd je ešte predčasné hovoriť. "Nevylučujem túto možnosť, treba však preskúmať túto vec predovšetkým po právnej stránke, aby to podanie vôbec malo zmysel," skonštatoval s tým, že zatiaľ žiadne právne analýzy od zástupcov lekární nedostal. Najjednoduchším riešením by však podľa jeho slov bolo, keby sa touto otázkou zaoberal na podnet lekární zdravotnícky výbor. "Prípadne by sme skúsili novelou zákona zmeniť toto sporné ustanovenie, ak teda bude podľa poslancov sporné," dodal Novotný.

Lekárne na podporu svojich požiadaviek ešte koncom minulého týždňa začali s petíciou. Podľa hovorkyne lekární Moniky Vaľkovej prebieha petícia úspešne vo všetkých lekárňach. Cieľom petičnej kampane je získať minimálne 100.000 podpisov a predložiť petíciu poslancom Národnej rady SR. Obmedzením vernostných systémov dôjde podľa zástupcov lekární Dr.Max k významnému zhoršeniu cenovej dostupnosti liekov pre približne 650.000 pacientov, ktorí tieto systémy využívajú. Opačný názor na celú vec má Slovenská lekárnická komora. Tá novelu považuje za prínos, keďže zlepší dostupnosť liekov, zvýši bezpečnosť pacienta a skvalitní odborné procesy v systéme poskytovania lekárenskej starostlivosti. Obmedzenie marketingových aktivít poskytovateľov lekárenskej starostlivosti iba na voľnopredajné lieky a doplnkový sortiment môžu síce niektorí pacienti podľa prezidenta SLeK Jána Valjana vnímať negatívne, dlhodobé prínosy sú však jednoznačné.

"Je potrebné si uvedomiť, že výdaj liekov na lekársky predpis je hradený z verejných zdrojov, ktoré sú vzácne a ktorých použitie musí mať reálne opodstatnenie. Ich plytvanie v záujme malých výhod pre pacienta vedie k znižovaniu dostupných zdrojov pre všetky segmenty zdravotníctva – aj ambulancie a nemocnice," uviedol v tejto súvislosti Valjan. Legislatívnu normu od poslanca NR SR Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorá sa zaoberá úpravami týkajúcimi sa zásielkového výdaja liekov a zdravotníckych pomôcok, schválil parlament na septembrovej schôdzi. Pozmeňujúci návrh k novele, podľa ktorého nemôžu lekárne dávať peňažné alebo nepeňažné výhody pri poskytovaní liekov, predložil Štefan Zelník (SNS). Poslanec túto iniciatívu odôvodnil tým, že niektoré lekárne vo veľkej miere realizujú nekalé praktiky získavania pacienta poskytovaním finančnej odmeny. Objasňoval tiež, že niektorí pacienti v snahe získať väčšiu odmenu žiadajú od lekára predpísanie iba jedného lieku na jeden recept.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: