Spomedzi éterických olejov je najvzácnejší olej z medovky lekárskej

Najvzácnejším a najdrahším éterickým olejom na svete je olej z medovky lekárskej, melissa oficinallis. "Hoci medovka rastie takmer všade, rastlina ho obsahuje len veľmi nepatrné množstvo a získavanie tohto oleja je veľmi náročné," pre TASR to uviedla aromaterapeutka Lucia Serafínová.  Medzi rovnako vzácne éterické oleje patrí olej z pravej damašskej ruže, jazmínové silice, ktoré sa získavajú z veľkého množstva okvetných listov kvetov jazmínu a k vzácnym éterickým látkam patrí aj silica získaná z kvetu pomaranča. "Z pomaranča získavame tri druhy éterického oleja. Z kôry, z pomarančových listov a z kvetov. Ten posledný je najvzácnejší," informovala Serafínová, pričom dodala, že účinný éterický olej pre aromaterapiu sa dá vyrobiť zo všetkých rastlín, ale na výrobu olejov sa ich využíva približne dvesto druhov.

Medzi najbežnejšie používané éterické oleje, ktorých účinky sa využívali aj v minulosti, patrí extrakt z levandule, olej z rímskeho alebo modrého rumančeka, fenyklu, anízu alebo koriandra. "Mäta prieporná sa používala vždy nielen ako vizionárska bylina, ale extrakt z nej priaznivo pôsobí aj na trávenie, osvieženie a uvoľňovanie dýchacích ciest," vysvetlila Serafínová s tým, že účinné éterické látky obsahujú napríklad aj oleje z pomarančov, grapefruitov, citrónov. Zároveň dodala, že napr. levanduľa je oddávna považovaná za utišujúci prostriedok, ktorý posilňuje osobnosť človeka. Je kontraindikovaná na nízky krvný tlak a podľa skúseností aromaterapeutky ľuďom s nízkym krvným tlakom smrdí. Naopak, pacientom s vysokým krvným tlakom po čase levanduľa jeho hodnoty normalizuje.

Rozmarín ľudí povzbudzuje a stimuluje, už v starom Ríme sa používal na podporu koncentrácie. Serafínová odporučila v prípade únavy a stuhnutosti rozriedeným olejom jemne premasírovať chrbát a šiju, ktoré sa prehrejú a uvoľnia. Citrónová vôňa je vhodná na čistenie priestoru, uvoľňuje atmosféru. Olej sa dá aplikovať do aromalampy, rozprašovača, pár kvapiek nakvapkať na keramiku, z ktorej sa odparuje. "Pri masáži alebo kúpeli pôsobí na hlieny, proti usadzovaniu tukov, rozpúšťa cholesterol, pomáha pri pečeňových ochoreniach," spresnila.

Tradičný rumanček pomáha podľa odborníčky vyrovnávať a stabilizovať ego a má výborný protizápalový účinok, napr. pri zápaloch dýchacích ciest, stredného ucha, pomáha pri bolestiach kĺbov, menštruačných bolestiach, kŕčoch. Podľa Serafínovej môžeme využívať aromaterapiu v domácich podmienkach podľa potreby. Ako príklad uviedla aromaterapeutický kúpeľ: "Na štandardne veľkú vaňu dáme do množstva dvoch troch lyžíc nosného kúpeľového oleja desať kvapiek éterického oleja. Môžeme ich kombinovať," poradila a upozornila, že s veľmi silnými silicami ako sú ďumbier, tymián alebo eukalyptus treba v domácich podmienkach zaobchádzať opatrne.

V súvislosti s ročnými obdobiami Serafínová uviedla, že v rámci aromaterapie po lete upúšťame od sviežich vôní citrusu a mäty, pretože už nemáme naliehavú potrebu ochladzovať sa. Naopak, pomaly sa začíname konsolidovať a zžívať so zemou, pričom pribúda potreba po zemitosti, ktorú vyjadruje napríklad rumanček, slamiha. Z citrusov volíme už ťažšie vône ako pomaranč, bergamot. "Na jeseň sa nám začína aktivizovať aj tráviaca sústava, preto tu prichádzajú do úvahy fenyklová, kardamónové a koriandrové vône a v tomto období je potrebné posilňovať imunitu napríklad čajovníkovým olejom," uzavrela Serafínová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: