Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 19. - 25. októbra

25.10.2009

Turecko hlási prvú obeť prasacej chrípky

Turecké ministerstvo zdravotníctva v sobotu informovalo o prvom prípade úmrtia na takzvanú prasaciu chrípku v krajine. V Turecku sa na toto ochorenie lieči už približne 960 ľudí. Obeťou vírusu je 29-ročný pacient hospitalizovaný so zápalom pľúc a pozitívny na novú chrípku A(H1N1). Ministerstvo nespresnilo, či ide o muža alebo ženu.

24.10.2009

USA: Obama vyhlásil prasaciu chrípku za národnú hrozbu

Americký prezident Barack Obama vyhlásil v súvislosti s epidémiou novej chrípky A(H1N1) stav národného ohrozenia. Oznámil to dnes Biely dom. Cieľom preventívneho opatrenia je uľahčiť zdravotníckym zariadeniam zvládnuť rastúci počet pacientov s chrípkovými ochoreniami. Šéf Bieleho domu podpísal deklaráciu v noci nadnes. Urobil tak v situácii, keď sa tzv. prasacia chrípka rozšírila už v 46 z 50 štátov USA. Podobná situácia býva v USA aj pri bežnej chrípke, tá sa však obyčajne šíri až oveľa neskôr. Epidemiológovia pritom očakávajú ďalšie vlny šírenia nového vírusu. Podľa Bieleho domu má vyhlásenie národného ohrozenia pripraviť krajinu pre prípad "rapídneho nárastu ochorení, ktorý by mohol neprimerane zaťažiť zdroje zdravotnej starostlivosti." Podobné deklarácie boli v minulosti vydané napríklad v dôsledku hurikánov, ktoré zasiahli pobrežné oblasti Spojených štátov. "Je to preventívne opatrenie, a nie reakcia na nový vývoj," zdôraznil na margo Obamovho dekrétu nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy. Chrípka H1N1 sa podľa očakávaní rýchlo šíri po celých USA. Jednotlivé regióny a zdravotné systémy preto musia vopred a čo najskôr implementovať krízové plány. Na následky prasacej chrípky už zomrelo vyše 1000 Američanov a viac ako 20.000 bolo hospitalizovaných. Aktuálny počet pacientov nie je možné zistiť.

23.10.2009

Chorvátsko: Na policajnej akadémii sa chrípkou H1N1 nakazilo 27 študentov

Chorvátska polícia dnes informovala, že 27 študentov jej policajnej akadémie v Záhrebe sa nakazilo vírusom chrípky typu A (H1N1). Je to zároveň prvý prípad masovej nákazy v niektorej z inštitúcií tejto balkánskej krajiny. Polícia vo svojom stanovisku uviedla, že uskutočnila opatrenia na zabránenie rozšírenia nákazy. Chorvátsko doposiaľ identifikovalo 234 prípadov tzv. prasacej chrípky, na ktorú tam zatiaľ nikto neumrel.

ČR: Prvú obeť chrípky typu A potvrdili aj dodatočné testy

České Národné referenčné laboratórium (NRL) dnes oficiálne potvrdilo, že mladá žena, ktorá vo štvrtok zomrela v karlovarskej krajskej nemocnici, trpela chrípkou typu A(H1N1). Je to prvá česká obeť tejto chrípky. V nemocnici v Karlových Varoch je na oddelení ARO s chrípkou A hospitalizovaný aj 30-ročný muž, ktorý má problémy so srdcom. Jeho stav je stabilizovaný, ale veľmi vážny. "Potvrdili sme oba závery našich karlovarských kolegov, to znamená, že ide o nový subtyp H1N1 u pacientky, ktorá zomrela nielen kvôli tejto infekcii, ale aj svojmu celkovému komplikovanému zdravotnému stavu," konštatovala na pôde ministerstva zdravotníctva riaditeľka NRL Martina Havlíčková. V karlovarskej nemocnici zaviedli sprísnené hygienické opatrenia a platí zákaz návštev. Lekári sledujú aj zdravotný stav príbuzných ženy, ktorí v ostatnom čase navyše prekonali chrípku. Lekári im preventívne podávajú antivirotikum tamiflu. Iba 31-ročná obeť chrípky bola po transplantácii ľadviny a pravidelne podstupovala hemodialýzu. Zhoršenie svojho zdravotného stavu pravdepodobne podcenila a do nemocnice prišla až keď jej začínali zlyhávať životne dôležité funkcie. Smutnou stránkou prípadu je, že po prvej českej obeti chrípky A, ktorá bola samoživiteľkou, zostal osirotený 12-ročný syn. Od apríla v ČR pre podozrenie na chrípku typu A preverili už 1500 pacientov, potvrdená bola v 314 prípadoch. Vo svete na tento typ chrípky zomrelo už 5113 pacientov, z toho v 18 z 27 krajín EÚ je evidovaných 269 obetí. Hlavný český hygienik Michael Vít dnes informoval, že Európska lieková agentúra dnes v súvislosti s preventívnym očkovaním proti chrípke A oznámila, že pre zdravých ľudí vo veku od 18 do 60 rokov bude stačiť aplikovanie jednej očkovacej dávky. Podľa Víta to umožní podstatne zvýšiť počet osôb, ktoré bude možné v Česku preventívne zaočkovať. Doterajší plán, ktorý vychádzal z toho, že každý bude potrebovať až dve očkovacie dávky, rátal so zaočkovaním 250.000 pacientov s chronickými ťažkosťami, 137.000 zdravotníkov a 113.000 osôb, ktoré by mali zaisťovať riadny chod štátu. Začiatok očkovania sa v ČR plánuje na november.

Nórsko by chcelo zaočkovať proti prasacej chrípke celú populáciu

Nórske ministerstvo zdravotníctva odporučilo, aby po náraste prípadov infekčného ochorenia v uplynulých dňoch bola proti prasacej chrípke zaočkovaná celá populácia. Ministerka zdravotníctva Anne-Grete Strömová-Erichsenová dnes oznámila, že vláda odporúča 4,8 milióna ľuďom s výnimkou detí do šiestich rokov veku a tehotným ženám v prvom trimestri, aby sa nechali zaočkovať. Vakcína bude pre širokú verejnosť dostupná od polovice novembra. Nórsko už tento týždeň začalo očkovať ľudí z rizikových skupín, ako sú osoby s chronickými ochoreniami pľúc. Krajina si tento rok objednala 9,4 milióna dávok vakcíny proti prasacej chrípke vyrobených spoločnosťou GlaxoSmithKline. Predstavitelia verejného zdravotníctva odhadujú, že vlani sa chrípkou nakazilo viac ako 100.000 Nórov. Desať ich zomrelo.

WHO: Na celom svete podľahlo prasacej chrípke 5000 ľudí

Počet zaznamenaných obetí na chrípku H1N1 dosiahol takmer 5000 odvtedy, čo začiatkom tohto roka vypukla a vyvinula sa do celosvetovej epidémie. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Celkový počet úmrtí bol 18. októbra presne 4999, väčšina z nich na západnej pologuli, dodala WHO. Údaj je o 264 úmrtí vyšší v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Island zaznamenal tento týždeň prvé úmrtie na takzvanú prasaciu chrípku a WHO oznámila, že aj Sudán a Trinidad a Tobago informovali tento týždeň o prvých úmrtiach na vírus. Výrobca liekov GlaxoSmithKline v Londýne uviedol, že deti budú zrejme potrebovať jednu dávku jeho vakcíny proti prasacej chrípke, aby boli chránené. Glaxo v dnešnom vyhlásení vysvetlil, že jedna dávka je na posilnenie imunitného systému detí dostatočná na to, aby dokázali bojovať proti vírusu. Vyhlásenie výrobcu sa opiera o údaje z testovania lieku v Španielsku na 200 deťoch vo veku šesť mesiacov až tri roky. Záver firmy Glaxo je v rozpore s očakávaniami odborníkov, že deti budú potrebovať dve dávky, lebo ich imunitný systém je slabší než u dospelých. Konkurenčný výrobca očkovacej látky Sanofi Aventis minulý týždeň vyhlásil, že deti budú pravdepodobne potrebovať dve dávky vakcíny proti prasacej chrípke.

ÚVZ SR: Počas týždňa pribudol nový prípad prasacej chrípky

Počas uplynulého týždňa bol na Slovensku potvrdený nový prípad nakazenia vírusom pandemickej chrípky typu A(H1N1). Tzv. prasaciu chrípku epidemiológovia potvrdili u muža z Trnavského kraja, s pozitívnou cestovateľskou anamnézou. Ako TASR informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, počet prípadov tak na Slovensku stúpol na 149. V 43. kalendárnom týždni bolo na Slovensku hlásených 54.174 akútnych respiračných ochorení (ARO), pričom najvyššiu chorobnosť zaznamenali u detí do päť rokov. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Žilinskom, Trnavskom a v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Pre zvýšený výskyt chrípky sa nevyučovalo v piatich materských a 10 základných školách.

22.10.2009

Maďarsko: Čoskoro môže vypuknúť celoštátna epidémia chrípky A(H1N1)

V Maďarsku zaznamenali v súčasnosti vyše 16.000 prípadov chrípkových ochorení. V poslednom augustovom týždni navštívilo lekára s príznakmi chrípky iba 1200 pacientov. Podľa odborníkov môže v Maďarsku čoskoro vypuknúť celoštátna epidémia chrípky A(H1N1), ktorá by znamenala dosiahnutie počtu 20.000 nových prípadov za týždeň. Podľa maďarského denníka Népszava epidemiológovia zaznamenali v ostatných týždňoch trojnásobný nárast prípadov chrípky. Polovica všetkých pacientov pochádza z regiónu stredného Maďarska. Proti vírusu typu A(H1N1) sa mieni podľa niektorých prieskumov zaočkovať tretina Maďarov. V týchto dňoch už očkujú osoby, ktoré majú nárok na bezplatnú vakcínu a v stredu sa začala distribúcia očkovacích látok do lekární, kde si ich môžu zakúpiť ostatní záujemcovia. V tejto súvislosti ekonómovia pripomínajú, že ak by na chrípku ochorela iba desatina populácie Maďarska a bola by práceneschopná jeden týždeň, znamenalo by to výpadok HDP vo výške 0,5 percenta. Prvou obeťou prasacej chrípky v Maďarsku bol v júli 41-ročný muž, doteraz zomreli po nákaze vírusom A(H1N1) celkom štyria ľudia.

ČR: Obeť chrípky bola po transplantácii

Žena, ktorá dnes v Česku zomrela na komplikácie, spôsobené aj chrípkou typu A(H1N1), bola po transplantácii ľadviny, podstupovala hemolýzu a mala aj ďalšie chronické ťažkosti. Chrípku navyše podcenila a do nemocnice prišla neskoro. "Jej stav bol vážny aj bez chrípky, ale tá ho skomplikovala a malo to, bohužiaľ, fatálne dôsledky," uviedla dnes k prvému prípadu úmrtia pacienta s chrípkou typu A v ČR hovorkyňa krajskej karlovarskej nemocnice Zdeňka Marková. V karlovarskej nemocnici je na oddelení ARO aj ďalší, iba 30-ročný pacient, ktorý má chrípku typu A. jeho stav označujú lekári za vážny. Muž, ktorý má problémy so srdcom, sa asi desať dní liečil doma. Do nemocnice ho priviezli známi oslabeného a s vysokou horúčkou. V súvislosti s oboma prípadmi hygienici v nemocnici nariadili ochranné opatrenia. Príbuzní ženy a známi muža sú pod dozorom lekárov, ktorí budú sledovať, či sa chrípka neobjaví aj u nich. Ministerstvom zdravotníctva ČR naposledy aktualizované údaje o počte pacientov s chrípkou typu A sú z 15. októbra: Od konca apríla malo tento typ chrípky v ČR 309 ľudí. Priebeh ochorenia u pacientov bol - až na niekoľko výnimiek – mierny a nebola potrebná ich hospitalizácia a ani podávanie antivirotických liečiv. Chrípkou typu A, ktorej šírenie Svetová zdravotnícka organizácia označila za pandémiu, už na celom svete ochorelo viac ako 400.000 ľudí a zomrelo vyše 5300. Na krajiny EÚ pripadá 229 prípadov smrti.

Francúzsko: V boji proti prasacej chrípke možno pomôže posunková reč

V boji proti šíreniu prasacej chrípky vo Francúzsku môže pomôcť posunková reč. Nové preventívne opatrenie navrhol aktivista, ktorý sa angažuje v prospech sluchovo postihnutých. "Čo keby sme nahradili bozkávanie na líce a podávanie rúk imaginatívnym a pestrým jazykom, napríklad posunkovou rečou?," navrhuje Hubert Chalet, spoluzakladateľ združenia Fais-Moi Signe (Daj mi znamenie). Dočasná zmena tradičného francúzskeho pozdravu by podľa neho prispela k redukcii fyzického kontaktu medzi obyvateľstvom, a tým aj k spomaleniu šírenia chrípky typu A (H1N1). Jednoduché prvky posunkovej reči by sa bežní Francúzi mohli naučiť z televíznych správ. Podľa Chaleta by sa týmto spôsobom dali naučiť základné frázy, ako sú pozdravy a krátke otázky. V školách a firmách by mohli učiť posunky lektori z radov sluchovo postihnutých. Chalet (69) zaslal svoj návrh predstaviteľom západofrancúzskeho mesta Nantes a zatiaľ čaká na odpoveď. Francúzsko, ktoré eviduje 34 úmrtí na chrípku typu A (H1N1) spustilo v utorok vakcináciu pracovníkov nemocníc. Ostatné kategórie obyvateľstva budú postupne očkované od začiatku novembra.

Prípady prasacej chrípky sa v Anglicku zdvojnásobili

Prípady prasacej chrípky v Anglicku sa minulý týždeň takmer zdvojnásobili, oznámili dnes britskí predstavitelia. Vláda odhaduje, že v Anglicku pribudlo minulý týždeň približne 53.000 nových infekcií, čo je nárast oproti 27.000 nových prípadov v prechádzajúcom týždni. Tieto počty sa však opierajú o modelové situácie a predstavitelia v dnešnom vyhlásení uviedli, že "majú značný pocit neistoty", do akej miery sú tieto čísla presné. Británia začala v stredu očkovať proti chrípke H1N1 skupiny obyvateľstva s prednostným postavením, vrátane zdravotníckych pracovníkov a ľudí s vážnymi zdravotnými ťažkosťami. Najviac sa zvýšila distribúcia protivírusového lieku Tamiflu deťom vo veku päť až 14 rokov. Hoci väčšina ľudí sa zostaví z prasacej chrípky bez toho, aby potrebovala liečbu, vírus postihuje deti neúmerne horšie.

ČR: Prvou obeťou novej chrípky je žena

V krajskej nemocnici V Karlových Varoch zomrela dnes žena, ktorá podľahla komplikáciám v dôsledku chrípky typu A (H1N1). Ide o prvú českú obeť chrípky typu A. Podľa Českej televízie, ktorá o prípade informovala ako prvá, v rovnakej nemocnici je s chrípkou hospitalizovaný aj muž, ktorého stav je vážny. Ženu, ktorej vek nemocnica nespresnila, trápili komplikácie so srdcom. Kvôli tomu ju v stredu hospitalizovali. Až následne vyšetrenie potvrdilo, že má aj chrípku typu A. Na oddelení ARO je v Krajskej nemocnici Karlove Vary hospitalizovaný aj 30-ročný muž. Ide o pacienta, ktorý má chronické ťažkosti. Jeho stav je vážny. Ministerstvom zdravotníctva ČR naposledy aktualizované údaje o počte pacientov s chrípkou typu A sú z 15. októbra: od konca apríla malo tento typ chrípky v ČR 309 ľudí. Priebeh ochorenia u pacientov bol - až na niekoľko výnimiek – mierny a nebola potrebná ich hospitalizácia a ani podávanie antivirotických liečiv.

21.10.2009

Srbsko potvrdilo prvé úmrtie na chrípku A(H1N1)

Srbské zdravotnícke úrady dnes potvrdili prvé úmrtie na chrípku A(H1N1) v krajine. Štyridsaťšesťročná žena podľahla takzvanej prasacej chrípke v nemocnici v meste Kragujevac ležiacom približne 80 kilometrov od Belehradu. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Tanjug, ktorá citovala miestnych predstaviteľov zdravotníctva. Ženu s ťažkým zápalom pľúc prijali do nemocnice na liečbu 5. októbra. Túto diagnózu jej stanovili už 29. septembra, ale odmietla hospitalizáciu, uviedla agentúra v správe.

20.10.2009

GSK má výsledky ďalšej štúdie vakcíny proti chrípke H1N1

Spoločnosť GlaxoSmithKline zverejnila výsledky druhej zo 16 štúdií novej pandemickej vakcíny proti chrípke H1N1. Potvrdili sa tak výsledky prvej štúdie, zverejnenej približne pred mesiacom, podľa ktorej hneď prvá dávka ukázala silnú imunitnú odpoveď, ktorá prekonala parametre, stanovené medzinárodnými úradmi vydávajúcimi licencie pre pandemické vakcíny. Klinická štúdia prebieha v Belgicku a zúčastňuje sa jej 130 zdravých dobrovoľníkov vo veku od 18 do 60 rokov. Vedci skúmali znášanlivosť a imunogenicitu (schopnosť organizmu vytvoriť dostatočné hladiny ochranných protilátok) adjuvantnej vakcíny GlaxoSmithKline v porovnaní s neadjuvantnou. Pridanie tzv. adjuvancií do vakcín zvyšuje nielen ich účinnosť, ale umožňuje zvýšiť výrobné kapacity pandemickej vakcíny. Celkovo sa testov zúčastní viac ako 9000 zdravých dospelých, starších ľudí aj detí v Európe, Kanade a Spojených štátoch amerických. Dodnes dostalo vakcínu spoločnosti GSK v klinických skúškach približne 2000 osôb. Pandemickú vakcínu proti chrípke H1N1 spoločnosti GSK PandemrixTM schválila 30. septembra 2009 Európska lieková agentúra. Vakcína sa môže používať v 27 európskych krajinách. V prvom týždni dodala spoločnosť GSK približne 7 miliónov dávok. Dodávky pokračujú a spoločnosť GSK predpokladá, že v najbližších týždňoch sa bude množstvo dodávok pre jednotlivé vlády zvyšovať.

V USA zistili prasaciu chrípku prvýkrát u prasaťa

V Spojených štátoch amerických zistili prvýkrát tzv. prasaciu chrípku u prasaťa. Ako dnes informovalo ministerstvo poľnohospodárstva vo Washingtone, vírus H1N1 objavili pri jednom skúšobnom teste na prasati počas jarmoku v spolkovom štáte Minnesota. Na základe tohto prípadu sa ministerstvo rozhodlo vykonať viaceré testy na zvieratách, aj keď je nepravdepodobné, že sa objavia nové prípady nákazy týmto vírusom. Zvieratá zúčastňujúce sa na jarmočnej súťaži boli totiž držané oddelene od tých, ktoré boli určené pre farmový chov. Minister poľnohospodárstva Tom Vilsack zdôraznil, že ľudia sa nemôžu infikovať vírusom novej chrípky prostredníctvom produktov z bravčového mäsa. Vyzval tiež štáty, do ktorých USA vyváža bravčové mäso, aby kvôli tomuto prípadu neobmedzovali svoj import. Viaceré krajiny, medzi nimi Rusko a Čína, tak už urobili počas vypuknutia prasacej chrípky v apríli. Väčšina štátov medzitým reštrikcie zrušila, Čína však nie, dodáva agentúra DPA.

19.10.2009

SR zrejme nákup vakcín proti novej chrípke podpíše do konca mesiaca

Rokovania ohľadne nákupu vakcín proti novému vírusu chrípky typu A (H1N1) medzi Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR a farmaceutickými spoločnosťami sa blížia ku koncu. Ako pre TASR objasnil riaditeľ Kancelárie SŠHR SR Ľubomír Urban, zmluva na nákup vakcín by sa mala podpísať asi do konca mesiaca. SŠHR viedli rokovania s tromi spoločnosťami, pričom v jednom prípade sa už črtá aj reálne dosiahnutie dohody. Vláda odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko bude v tomto smere vychádzať z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a zabezpečí vakcíny pre 20 percent populácie, teda milión ľudí. Vakcíny by potom mali prednostne smerovať na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu. Kabinet zároveň schválil zámer rozpracovania možnosti vytvorenia vakcinačného pavilónu tak, aby sa Slovensko stalo v takýchto prípadoch sebestačnou krajinou. V skladoch Správy štátnych hmotných rezerv sa nachádza dostatočný počet ochranných pracovných pomôcok v prípade vzniku pandémie tzv. prasacej chrípky. Prostriedky osobnej ochrany sa nachádzajú aj v nemocniciach, pripravené sú i pre políciu, hasičov, colníkov, rezorty dopravy a obrany, ako aj pre Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR.

K dispozícii sú tak ochranné rúška a obleky, respirátory, návleky na obuv, nesterilné rukavice, zaťahovacie vrecia a dezinfekčné vreckovky. Správa zabezpečila distribúciu týchto kompletov a pomôcok do nemocničných lekární dislokovaných v sídle krajov pre osoby nasadzované na likvidáciu možných ohnísk chrípky. Týmto spôsobom má byť zabezpečená aj ich rýchla dostupnosť v prípade vzniku ohniska chrípky v niektorom regióne SR. Štátne hmotné rezervy tiež disponujú približne 700.000 baleniami Tamiflu a 1000 baleniami Tamiflu Dry Sirup. Antivirotiká sú prednostne určené pre rizikové skupiny a pre osoby, ktoré zabezpečujú chod krajiny počas pandémie. Lieky možno na požiadanie okamžite uvoľniť zo skladov. Antivirotiká i ochranné prostriedky od SŠHR sa nachádzajú aj na infekčných oddeleniach fakultných nemocníc, ktoré ich môžu okamžite použiť. Na Slovensku sa doteraz potvrdilo takmer 150 prípadov novej chrípky. Vôbec prvým pacientom bol v SR 37-ročný muž, ktorý sa infikoval pri návšteve USA a po návrate domov chrípku preniesol aj na svojho 8,5-mesačného syna.

V Japonsku odštartovali rozsiahle očkovanie proti chrípke typu A (H1N1)

V Japonsku dnes odštartovali rozsiahle očkovanie proti chrípke typu A (H1N1). Prednosť má zdravotnícky personál, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Približne 77 miliónov obyvateľov, čo je viac ako polovica celkovej populácie, dostane vakcínu proti takzvanej prasacej chrípke do marca 2010. Japonsko plánuje vyrobiť 27 miliónov dávok vakcíny a ďalších 50 miliónov plánuje doviezť. Očkovanie je dobrovoľné, prednosť budú mať zdravotníci a potom od novembra ľudia, ktorí trpia vážnymi chorobami a tehotné ženy a potom od polovice decembra deti do desať rokov. Ostané deti, starší ľudia a rodičia neplnoletých detí budú očkovaní od januára. Priemerná cena dvoch dávok potrebných na ochranu pred vírusom novej chrípky stojí približne 60 dolárov. Podľa najnovšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie z 11. októbra je celosvetovo viac ako 399.000 laboratórne potvrdených prípadov vírusu H1N1, pričom na novú chrípku zomrelo už viac ako 4735 ľudí. Rozsiahle očkovanie prebieha aj v USA. Rusko už začalo vyrábať dve vakcíny, pričom do konca roka sa očakáva výroba najmenej 35,5 milióna dávok.

Francúzsko: Začne sa očkovacia kampaň proti chrípke typu A (H1N1)

Očkovanie proti chrípke typu A (H1N1) sa vo Francúzsku začne v utorok 20. októbra. Ako ďalej dnes uviedol denník Le Parisien s odvolaním sa na zdroj ministerstva zdravotníctva, očkovanie sa začne po tom, ako v nedeľu 18. októbra v nemocnici Necker na chrípku A skonalo 11-mesačné dieťa. Stalo sa 33 obeťou vírusu H1N1 vo Francúzsku. Ako prví sa vakcinácii podrobia pracovníci nemocníc, a to priamo na pracoviskách. Ostatné kategórie obyvateľstva budú zaočkované postupne po sviatku Všetkých svätých, pripadajúceho na nedeľu 1. novembra. Podľa rozhodnutia predsedu vlády Francoisa Fillona, ktorý koncom septembra uverejnil zoznam zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú byť prioritne zaočkovaní, do tejto kategórie patria tí, čo sú na neonatálnej alebo pediatrickej resuscitácii a všetci, čo prichádzajú do priameho styku s pacientmi s chrípkou typu A. Po nich sa na rad dostanú ostatní zdravotnícki pracovníci, gravidné ženy (od druhého trimestra tehotenstva), všetci, čo prichádzajú do styku s novorodencom do šiestich mesiacov, deti od šiestich do 23 mesiacov a rizikové osoby do dvoch do 64 rokov. V záverečnej fáze očkovacej kampane prídu na rad ľudia okolo 18 rokov bez rizikových faktorov a po nich nad 18 rokov bez rizikových faktorov. Ďalšie možné spresnenia k danej problematike Ministerstvo zdravotníctva v Paríži oznámi v priebehu tohto týždňa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: