Británia: Dnešok je najmenej produktívny deň celého roka

Dnešný deň bude z celého roka najmenej produktívny a prinesie najmenej výsledkov práce. Vyplýva to z prieskumu medzi zamestnancami v Británii. Ich pracovnú morálku totiž zhoršia tmavšie večery spôsobené zmenou času. Vedci zistili, že produktivita v Spojenom kráľovstve klesne tento týždeň až o 50 percent, pretože skľúčení zamestnanci po celej krajine sa horko-ťažko vyrovnávajú s tmavšími večermi.

Až prekvapujúcich 52 percent zamestnancov priznalo, že budú mať čo robiť, aby dnes zvládli pracovné povinnosti. Štrnásť percent ľudí uviedlo, že ich vlaňajší pokles pracovnej aktivity bol taký výrazný, že ich šéf pokladal za potrebné prehovoriť im za to do duše. Prieskum priniesol pre zamestnávateľov nepríjemnú informáciu: osem percent zamestnancov dokonca zatelefonovalo na pracovisko, že neprídu, lebo majú depresiu už len pri pomyslení, že budú musieť pracovať počas krátkych, tmavších dní.

Prieskum medzi 2000 zamestnancami uskutočnilo Promotour, združenie pre cestovný ruch sídliace na Kanárskych ostrovoch. Dr. Christian Jessen v nedeľu pre televíznu stanicu Channel 4 uviedol: "Zimný smútok nie je žiaden žart. Môže nepriaznivo ovplyvniť váš pracovný výkon tým, že sa nedokážete sústrediť a splniť bežné pracovné povinnosti. Škodlivo môže ovplyvniť aj váš vzťah, pretože oslabuje váš pohlavný pud, a takisto váš spoločenský život, pretože máte podráždenú a nespoločenskú náladu." Jessen ďalej vysvetlil: "Pocity sklesnutosti, keď večery prichádzajú skôr a dni sa krátia, zažívajú mnohí ľudia, ale niektorí trpia nedostatočnou motiváciou, únavou a skľúčenosťou. Ak sú pre vás zimné mesiace ťažké, obzvlášť december a január, zrejme trpíte sezónnou zimnou depresiou. Tá spôsobuje skľúčenú náladu, zapríčinenú nedostatkom svetla počas zimy."

Sezónna zimná depresia postihuje v Británii dva milióny ľudí a najlepšou liečbou je viac sa vystavovať svetlu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: