V USA sa začína záverečná fáza reformy zdravotníctva

Americkí kongresmani už od júna tohto roka rokujú o rozsiahlej reforme zdravotníctva v Spojených štátoch amerických (USA). Práve reformu zdravotníctva si nový americký prezident Barack Obama určil za jednu zo svojich politických priorít. Biely dom však neprišiel s vlastným návrhom reformy iba s hlavnými zásadami, ktoré chce mať prezident v zákone obsiahnuté. Reforma nesmie stáť viac než 900 miliárd USD (599 miliárd eur), nesmie viesť k zvyšovaniu rozpočtového deficitu a musí dosiahnuť čo najväčšie pokrytie zdravotným poistením v radoch americkej verejnosti.

Výsledkom niekoľkomesačnej diskusie oboch komôr amerického Kongresu sú dve rozdielne skupiny reformných návrhov – jedna pochádza zo Senátu a druhá zo Snemovne reprezentantov. Vedenia oboch snemovní teraz rokujú o zjednotení viacerých návrhov tak, aby pléna komôr mohli prerokovať úplné znenia reformných zákonov. Americkí senátori rokovali dosiaľ o dvoch návrhoch zákonov, ktoré by mali byť čoskoro zlúčené do jednotného znenia. Prvým z nich bol Zákon o dostupnom výbere v zdravotníctve (Affordable Health Choices Act) z dielne Výboru pre zdravotníctvo, vzdelávanie, vedu, prácu a dôchodky. Podrobnejší návrh pod názvom Zákon o zdravej budúcnosti Ameriky (America's Healthy Futures Act) vypracovali počas leta členovia Finančného výboru pod vedením senátora Maxa Baucusa. Práve Baucusov kompromisný návrh získal doteraz ako jediný v Kongrese aspoň čiastočnú podporu republikánov. Na rozdiel od druhého senátneho návrhu totiž nepočíta so zavedením nového štátneho zdravotného poistenia pre sociálne slabších a tých, ktorých súkromné poisťovne odmietajú poistiť.

Vo výbore pre získavanie finančných prostriedkov (Ways and Means Committee) Snemovne reprezentantov vznikol Zákon o dostupnom výbere v americkom zdravotníctve (America's Affordable Health Choices Act). Do neho boli pod vedením predsedníčky snemovne Nancy Pelosiovej postupne zapracovávané zásady reformy kongresmanov z ďalších dvoch výborov. Zdravotníctvom sa zaoberali členovia snemovne vo Výbore pre energetiku a obchod a vo Výbore pre vzdelávanie a prácu. Najviac diskutovaným bodom je podobne ako v Senáte zavedenie možnosti štátneho poistenia, ktoré by mala poskytovať federálna vláda. To by malo prispieť k zvýšeniu počtu poistencov, a tým aj k zlepšeniu dostupnosti zdravotníctva.

V nasledujúcich týždňoch budú obe komory amerického Kongresu rokovať o zjednotení návrhoch schválených výbormi. Plénum Senátu aj plénum Snemovne reprezentantov by sa novým znením zákonov mali zaoberať v novembri. Pokiaľ každá z týchto komôr svoj návrh schváli, vedenie Kongresu zostaví osobitný výbor na prípravu jednotného návrhu zákona pre záverečné hlasovanie v oboch komorách. Až po schválení v celom Kongrese sa zákon o reforme zdravotníctva dostane na stôl hlavného iniciátora reformy, amerického prezidenta Baracka Obamu.

Šance na úspech oboch zákonov hodnotia komentátori relatívne pozitívne, známy je však skeptický postoj fiškálne konzervatívnych demokratov, ktorí nesúhlasia so zavedením štátneho poistenia. S vládnucimi demokratmi hlasuje v Senáte presne 60 členov tejto komory, čo je väčšina potrebná na jednoduché schválenie zákona. Priechodnosť reformy v Senáte výrazne zvýšilo presadenie kompromisného Baucusovho návrhu bez verejného poistenia. Za jeho návrh vo Finančnom výbore zahlasovala aj republikánska senátorka Olympia Snoweová. Do Baucusovho návrhu však teraz musia byť zapracované aj hlavné body z liberálneho senátneho návrhu zákona s verejným poistením, čo robí vrásky na čele demokrata Harryho Reida, predsedu Senátu. Možným kompromisom by mohlo byť podmienečné zavedenie vládneho poistenia iba v prípade, ak by súkromní poisťovatelia zlyhali v naplnení cieľov reformy.

Vplyvná skupina demokratov v Snemovni reprezentantov pod vedením jej predsedníčky Pelosiovej na zavedení vládneho poistenia trvá. To takmer vylučuje priechodnosť aktuálneho znenia návrhu snemovne v radoch republikánov a výrazne znižuje šance zákona aj u menej liberálnych demokratických kongresmanov.

(1 EUR = 1,5020 USD)

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: