Ako súvisia poruchy rytmu srdca, vysoký krvný tlak a chrápanie?

Ako súvisia poruchy rytmu srdca, vysoký krvný tlak a chrápanie?
Zdroj: bigstockphoto.com

Stáva sa, že pacienti sa celé roky liečia na srdcovo-cievne ochorenia, ale negatívne príznaky neustupujú. Až po zistení, že pacient zároveň trpí chrápaním, sa podarí odhaliť dôvody a začať účinnú liečbu. Odhaduje sa, že až každý piaty dospelý trpí spánkovou poruchou dýchania, ktorá je síce ľahko diagnostikovateľná a liečiteľná, postihnutí ľudia ju však často nevnímajú ako problém a nevyhľadajú odbornú pomoc. Nebezpečenstvo spánkových porúch dýchania spočíva v tom, že následky prichádzajú pomaly a bývajú pripisované veku. K lekárovi privedú pacientov až vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca, zabúdanie, či depresia.

Chrápanie môže byť sprevádzané apnoickými pauzami, keď človek náhle prestane na niekoľko sekúnd dýchať. Cez horné dýchacie cesty prechádza v dôsledku  anatomického  usporiadania menej vzduchu a človek dostáva do pľúc menej kyslíka. Krv nie je dostatočne okysličená, na čo ako prvé reagujú cievy zúžením. Spočiatku je reakcia zúžených ciev flexibilná. Po tom, ako organizmus dostane dostatok kyslíka, cievy sa vrátia do svojej pôvodnej veľkosti, prietok sa zvýši a krvný tlak ustáli. Vekom však pribúdajú iné neduhy, ktoré problém plastičnosti cievnej steny  zhoršujú. Najčastejšie je to ukladanie tukových častíc v cieve – kôrnatenie ciev. Problém sa zvýrazňuje pri nadváhe, nakoľko srdce musí prepumpovať oveľa viac krvi, aby zabezpečilo okysličenie a výživu všetkých častí tela. Organizmus vyvíja vyššiu aktivitu na zabezpečenie tejto funkcie, a chrápanie sa zhoršuje. Spánková porucha dýchania môže tak prispieť k vzniku srdečnej ischémie a mozgovej porážke.

Nepodceňujte svoj „hlasný“ spánok. Včasnou liečbou spánkových porúch dýchania predídete srdcovocievnym ochoreniam, zvýšenému krvnému tlaku a zhoršovaniu mentálnych schopností.

Autor článku: MUDr. Mariana Kubovčáková

Dátum zverejnenia: