Menštruačný pohárik Mooncup je zdravšou alternatívou tampónov

Menštruačný pohárik Mooncup je zdravšou alternatívou tampónov
Zdroj: bigstockphoto.com

Menštruačný cyklus je prirodzenou súčasťou ženského života. Avšak cítime sa až tak prirodzene počas „tých“dní? Každý organizmus je iný a každá z nás inak svoju menštruáciu prežíva. Niektoré sme radi že ju máme a môžeme v tomto čase oddychovať, iné máme problémy so sprievodnými príznakmi ako bolesti, migréna, kŕče, nepohodlie, pocit nečistoty a pod. A ani dnešná uponáhľaná ktorá si dnes od nás žiada život „naplno“ neberie ohľad na nejaký cyklus. Už ste si niekedy povzdychli, že keď už tá menštruácia musí byť, keby aspoň niekto vymyslel niečo iné ako vložky a tampóny, čo by bolo pohodlnejšie, čistejšie, lacnejšie... Ak aj nie, už je to tu. Nová dámska hygienická pomôcka – menštruačný pohárik Mooncup, určený na opakované používanie.

Menštruačný pohárik Mooncup je vyrobený zo silikónu, ktorý sa používa v zdravotníctve a potravinárstve. Je pružný a asi 5cm veľký, zakončený 2 cm stopkou, ktorú si užívateľka skráti na veľkosť, ktorá jej vyhovuje. Zavádza sa do pošvy a tam zbiera menštruačnú tekutinu. Po naplnení sa pohárik vyberie, vyprázdni, vypláchne čistou vodou a znovu zavedie. Jeho objem je asi 20-25 ml a tak sa nevyprázdňuje tak často, ako sa vymieňajú vložky a tampóny.

Menštruačný pohárik Vás neobmedzuje, po správnom zavedení ho necítite, môžete ho použiť pri všetkých športoch vrátane plávania a potápania a počas celej noci.

A aké má pohárik výhody oproti tampónom a vložkám?

 1. Je veľmi šetrný k  Vášmu telu.
  Po správnom zavedení sa prispôsobí telu, neobmedzuje, nahromadená menštruačná tekutina sa v ňom nerozkladá tak rýchlo ako v tampóne a vložke a tak nepáchne. Nespôsobuje, vysušovanie sliznice pošvy, nezanecháva na stenách pošvy vlákna, nedráždi chemikáliami, ktoré sa používajú pri výrobe tampónov a vložiek. Nedráždi citlivú pokožku, nespôsobuje alergie a zapareniny. Dokonca ho môžu používať aj ženy, ktoré trpievajú mykózou, a pre ktoré je používanie tampónov nemožné.
 2. Je veľmi pohodlný.
  Po zavedení ho necítite a tak svoju menštruáciu môžete prežívať voľne, čisto, bezpečne, bez obmedzení pri všetkých športoch (vrátane plávania), cestovaní a použití počas noci.
 3. Je ohľaduplný k Vašej peňaženke.
  Ak si kúpite jeden pohárik, lebo ten Vám bude stačiť, investované peniaze sa Vám do  roka vrátia a ďalšie roky nebudete mať žiadne výdavky na dámske hygienické pomôcky (tampóny a vložky).Takto Vám Mooncup môže ušetriť až 400€ za dobu jeho používania.
 4. Je veľmi šetrný k prírode.
  Pri jeho používaní nevzniká žiadny odpad. Odpad ktorý vzniká z použitých vložiek, tampónov a detských jednorázových plienok je závažným problémom, lebo nie je recyklovateľný.

Zavádzanie menštruačného pohárika je jednoduché, pohárik dvakrát po dĺžke zložíte  zavediete ako tampón otvorenou časťou smerom do pošvy. Avšak nie tak vysoko ako tampón.

Po vložení do pošvy sa pohárik roztvorí, prispôsobí sa pošvovej stene a vytvorí  si jemný podtlak. Toto všetko zabezpečí, že pohárik bude „sedieť“ na správnom mieste, nebude sa posúvať a menštruačná tekutina bude vtekať do neho. Po 4 až 6 hodinách ( podľa sily menštruácie) sa pohárik vyberie, vyprázdni a vypláchne čistou vodou a znovu zavedie.
Pohárik je určený na opakované použitie a pri správnej starostlivosti  vydrží aj desať rokov. Správna starostlivosť znamená, udržovať pohárik čistý a mimo menštruácie ho skladovať v plátennom vrecku ( je súčasťou balenia). Na začiatku a po skončení každej menštruácie je potrebné pohárik vyvariť v čistej vode 5-7 min., alebo vydezinfikovať dezinfekciou Milton.

Možno sa Vám zdá , že manipulácia, čistenie, a nakoniec aj použitie pohárika je nie veľmi príjemná záležitosť, ale je to možno len preto, že sme doteraz neboli zvyknutí na iné alternatívne hygienické pomôcky. Ale keď si uvedomíme, aké klady nám použitie Mooncupu môže priniesť, stojí za to sa nad  tým zamyslieť a jeho používanie zvážiť.

Odvážne ženy, ktoré tento spôsob hygieny na Slovensku už vyskúšali sa s nami delia o skúsenosti v diskusii na našej webovej stránke.

Zistite, ako reagujú naše zákazníčky, prečítajte si viac o Mooncupe a jeho použití o spôsobe nákupu

Kliknite na našu stránku a získajte viac informácií.

Autor článku: PR článok, Marcela Páleníková, www.merien.sk

Dátum zverejnenia: