Kampaň Zdravo, chutne a aktívne prináša tipy na zdravý životný štýl

Štvrtý ročník celoslovenskej kampane za zdravú životosprávu a pohyb Zdravo, chutne a aktívne prináša sériu podujatí, rady a tipy na zdravý životný štýl. Zameriava sa na zdravé stravovanie, moderné varenie a pohyb. Kampaň sa začína 29. októbra a potrvá do 11. decembra. Koná sa pod záštitou Kancelárie WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) na Slovensku.

V súčasnosti trpí nadváhou v EÚ viac ako milión detí, obezitou viac ako tri milióny detvákov a každoročne sa k nim pripojí jeden a pol milióna chlapcov a dievčat s nadváhou a 300.000 obéznych detí. Slovensko je v rámci krajín EÚ na popredných priečkach, čo sa týka srdcovocievnych ochorení, nadváhy či obezity. O najvyššie priečky, pokiaľ ide o nadváhu a obezitu dospelých, súperíme s Veľkou Britániou, Nemeckom, Gréckom, Cyprom a Českou republikou. Ochorenia súvisiace s nadváhou a obezitou stoja členské krajiny EÚ sedem percent všetkých nákladov na zdravotnú starostlivosť, čo je približne 59 miliárd eur ročne. Pridružené ťažkosti a ochorenia pohltia ďalších 60 až 180 miliárd eur ročne. Nesprávna životospráva stojí zdravotné poisťovne viac ako všetky zdravotné riziká spojené s fajčením.

Vysoký cholesterol, srdcovo-cievne a nádorové ochorenia, cukrovka, alergie, osteoporóza, ťažkosti s dýchaním či chôdzou, ale i depresie, nesústredenosť, nedostatok energie, predčasný odchod do invalidného dôchodku, znížená kvalita a dĺžka života či neplodnosť - to všetko sú preukázateľné neduhy nesprávnej životosprávy. "Zaujímavé je, že až jedna tretina onkologických ochorení je spôsobená zlým zdravotným životným štýlom a nezdravou výživou. Mnoho ľudí sa cíti byť zdravými, ale zdraví nie sú, významná je preto prevencia. Dôležitá je takisto osveta medzi ľuďmi, ktorej nikdy nie je dosť. V internetovej osvete sa vyskytuje veľa poloprávd. Toto podujatie má veľký význam práve v informovanosti verejnosti. Na Slovensku je obéznej a nadváhovej dospelej populácie takmer 60 percent. Obezita stojí pri zrode mnohých závažných civilizačných ochorení. Riešenia problémov obezity musia byť však komplexné: musia zahŕňať celoživotnú zdravú výživu, celoživotnú pohybovú aktivitu a zmenu návykov, ako aj užívanie farmakoterapie," zdôraznil Peter Minárik, gastroenterológ a garant kampane.

"Problém redukcie pohybových aktivít je vypuklý najmä u detí od útleho veku a v školskom období. Obezita u detvákov je alarmujúcim problémom. Kancelária WHO vyvíja aktivity na zvýšenie záujmu kompetentných inštitúcií o väčšie investície do možnosti rekreačného športovania. Je potrebné vytvárať podmienky na jeho realizáciu. Problém je výchovno-vzdelávací," uviedla na dnešnom stretnutí s novinármi Darina Sedláková, riaditeľka a zástupkyňa WHO na Slovensku. V rámci kampane Zdravo, chutne a aktívne budú vo viacerých slovenských mestách zisťovať záujemcom hmotnosť, hladinu tuku, radiť, predstavovať alternatívy, hodnotné potraviny, biosortiment, moderný spôsob prípravy potravín a pod.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: