Bahelka: Výsledky druhého kola tendra potvrdili, že je zmanipulovaný

Výsledky druhého kola tendra na záchranky potvrdili podľa podpredsedu Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (AP ZZS) Michala Bahelku skutočnosť, že tender je zmanipulovaný. Preto vyzýva poslancov, aby sa k tomu vyjadrili, zaujali postoj a podľa svojich možností, aby znemožnili ministerstvu ďalšie protizákonné konanie.

"Je absurdné, že vyhrali firmy, ktoré nespĺňajú základné, zákonom stanovené podmienky," skonštatoval na dnešnom stretnutí s novinármi Bahelka. Asociácia očakávala, že ministerstvo tender zruší, no ministerstvo sa navyše podľa jeho slov nesnaží zakryť, že tu ide o klientelizmus a korupciu. Ukončenie poslaneckého prieskumu, ktoré dnes prešlo parlamentným zdravotníckym výborom, podľa Bahelku ukázalo, že poslanci, ktorí hlasovali za jeho ukončenie, sa "niečoho boja".

Z členov asociácie uspel v druhom kole tendra iba jeden. "Čo sa týka výsledkov druhého kola, naozaj uspeli najmä štátne subjekty, to znamená, že štát v tomto tendri vybral samého seba a možno pár firiem," dodal. V súčasnosti čakajú členovia asociácie na všetky výsledky odvolania, ktoré adresovali ministerstvu v súvislosti s výsledkami prvého kola. "My si počkáme na rozklady, a podľa ich výsledkov budeme pravdepodobne dávať žaloby na ministerstvo," dodal.Minister zdravotníctva Richard Raši vníma Bahelkove vyjadrenia ako pokus súkromnej firmy pretlačiť vlastný biznis pod rúškom asociácie. "Pán inžinier Bahelka, pokiaľ mám informácie, tak je to poľnohospodár, predpokladám, že je naozaj naslovovzatý expert na záchranné zdravotné služby (ZZS) a na celý systém," konštatoval. Šéf rezortu objasnil, že 22 víťazov druhého kola vzišlo z viac ako 50 firiem, nesúhlasí preto, že by sa licencie rozdelili medzi pár poskytovateľov. "Štát nedáva štátu, vyhrali tí ,ktorí boli najlepší," zhrnul Raši s tým, že nevidí nič nelogické na tom, že ZZS bude poskytovať niekto, kto zabezpečí aj následnú zdravotnú starostlivosť. Nechápe preto, aké pochybnosti vznikajú s tým, že sú úspešné aj štátne firmy a že sú úspešné nemocnice a polikliniky. Na margo avizovanej súdnej dohry zo strany AP ZZS poznamenal, že len nech ich podajú. "Súd rozhodne, teším sa."

Výsledky druhého kola dnes kritizoval aj poslanec Národnej rady (NR) SR Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Podľa jeho slov ministerstvo klientelisticky porozdávalo povolenia na stanice záchrannej zdravotnej služby vopred vytipovaným firmám. Minister zdravotníctva Richard Raši po dnešnom rokovaní vlády uviedol, že v druhom kole tendra nevidí žiaden problém. "Tvrdím, že bolo v poriadku," uviedol s tým, že dúfa, že aj tretie kolo prebehne bez problémov. V druhom kole tendra bolo v hre celkom 119 ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Prevádzkovať po novom by ich malo 22 subjektov. Celkom 44 staníc získala v druhom kole výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby spoločnosť Falck Záchranná Košice. Ako vyplynulo z výsledkov prvého kola tendra, 77 ambulancií záchrannej zdravotnej služby bude prevádzkovať 16 firiem. Najviac ambulancií bude prevádzkovať Záchranná dopravná a zdravotnícka služba Bratislava a Falck - Záchranná, a. s., Košice. Dôvodom výberového konania boli končiace sa licencie.

Tieto výsledky kritizovali nielen členovia Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS), ale aj opozícia. Členovia Asociácie si nechali vypracovať právne analýzy, ktoré podľa nich ukázali, že výberové konanie prebehlo v rozpore so zákonom a teda aj jeho výsledky sú v rozpore so zákonom. Voči rozhodnutiu ministerstva podali ešte koncom septembra odvolanie. Viackrát tiež vyzvali ministra zdravotníctva Richarda Rašiho, aby výsledky sporného tendra zrušil. Ten však ešte v septembri uviedol, že na ich zrušenie nevidí dôvod. Opozícia pre spomínaný tender iniciovala na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) ho po jeho skončení zhodnotil ako nie veľmi úspešný. Prieskum zároveň podľa jeho slov nevyvrátil podozrenie, že v prvom kole prideľovania licencií mohli zvíťaziť aj uchádzači, ktorí nesplnili podmienky stanovené zákonom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: