Kúpeľná liečba je dôležitou súčasťou liečby psoriázy

Dôležitou súčasťou liečby pacientov so psoriázou je kúpeľná liečba. Minerály ako sírne - sírovodíkové deriváty, ktoré sa aplikujú na kožu, majú v kombinácii so slnkom pozitívny efekt na postihnutú kožu. Podobné blahodarné účinky má aj voda z Mŕtveho mora. Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre dermatovenerológiu Juraj Péč však upozorňuje, že nie každá forma ochorenia na kúpeľnú liečbu reaguje.

"Sú pacienti, ktorí slnko neznášajú, a práve slnko zhoršuje ich zdravotný stav," skonštatoval pre TASR. Preto je potreba takejto liečby individuálna. Aj napriek tomu, že kúpeľná liečba prináša pre pacienta zväčša úľavu len na určité obdobie, odborníci ju považujú z pohľadu celkovej liečby ochorenia za veľmi dôležitú. Ako pre TASR uviedla Zuzana Horníková zo zdravotnej poisťovne Dôvera, v súčasnosti majú na Slovensku pacienti s touto diagnózou nárok na kúpeľnú liečbu raz ročne a to v dĺžke 28 dní. Pacienti so psoriázou smerujú za liečivou vodou najmä do Piešťan a Smrdák.

Psoriáza je ochorenie s dedičnou dispozíciou, ktoré sa prejavuje červenými ložiskami na rôznych častiach kože, a to predovšetkým na tých, ktoré sú vystavené zvýšenému mechanickému dráždeniu, ako napríklad lakte a kolená. Mnohí sa mylne domnievajú, že ochorenie je infekčné. "Choroba sa neprenáša z človeka na človeka a preto je absurdné, ak sa človek so psoriázou kúpe niekde v kúpalisku a oni ho odtiaľ vyhodia, lebo si myslia, že je to nebezpečné pre ostatných," skonštatoval Péč. Ochorenie neohrozuje život, ale obťažuje pacienta, pretože sčervenanie a šupiny na koži sú viditeľné. Psoriáza môže významným spôsobom zhoršiť kvalitu života pacienta a zaťažiť ho vysokými časovými nárokmi a ekonomickými nákladmi. Podľa odborníkov, ale aj samotných pacientov má devastujúci vplyv nielen na život samotného pacienta, ale aj jeho rodiny. Celosvetovo postihuje asi dve percentá populácie. Čím skôr sa choroba prejaví, tým je obyčajne ťažší klinický priebeh. Svetový deň psoriázy, ktorý pripadá na 29. októbra, je jedným dňom v roku špeciálne venovaným ľuďom so psoriázou. Jeho zámerom je sústrediť pozornosť na ľudí - pacientov, lekárov a rovnako aj širokú verejnosť a zvýšiť povedomie o ochorení.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: