Podľa Murgaša petícia za záchranu zvolenskej NsP klamala občanov

Za zavádzanie a klamanie obyvateľov mesta Zvolen považuje predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Milan Murgaš text petície, ktorá v týchto dňoch prišla na Úrad BBSK. Iniciátori v nej žiadajú samosprávny kraj vypracovať projekty a uchádzať sa s nimi o peniaze z eurofondov na modernizáciu zvolenskej nemocnice.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii Murgaš uviedol, BBSK nie je tým subjektom, ktorý v tomto prípade môže vypracovať projekty pre eurofondy. Podľa neho to môže urobiť len prevádzkovateľ a poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a tým je nezisková organizácia (n.o.) Nemocnica s poliklinikou Vaše zdravie Zvolen. "Organizátori petície sa obracajú na zlú adresu," uviedol Murgaš. "BBSK ako vlastník nemocnice má len povinnosť vydať súhlas k čerpaniu eurofondov a ten som prevádzkovateľovi v júni aj dal. Nemocnica však napriek tomu projekt nepodala," dodal. Podľa Lenky Balkovičovej, ktorá bola jednou z iniciátorov petície, pod ktorú sa podpísalo 2962 obyvateľov Zvolena, právny stav je dnes taký, že jedine BBSK, ako vlastník nemocnice sa môže uchádzať o eurofondy. Nemocnica totiž v júni odstúpila od zmluvy o výkone správy a do súdneho rozhodnutia o platnosti, či neplatnosti tohto kroku sú teda europrojekty v kompetencii samosprávneho kraja.

Ako ďalej pre TASR uviedla, organizátorom petície nešlo ani tak o to, kto by mal byť strojcom projektov, ako skôr o to, že získavaniu potrebných peňazí z eurofondov sa napriek zverejnenej výzve nikto nevenoval. "Videli sme istú medzeru, keď nikto v tomto smere nič nerobil," povedala. Podľa Murgaša nemocnica mohla získať na rekonštrukciu a modernizáciu až 86 miliónov eur (2,59 miliardy Sk), z toho 5 % musela vynaložiť z vlastných zdrojov. Túto možnosť má však aj naďalej, keďže v súčasnosti je vyhlásená nová výzva. Petícii sa na ostatnom zastupiteľstve BBSK venovali aj krajskí poslanci, pričom požiadali predsedu, aby urobil všetky potrebné kroky na vypracovanie projektovej dokumentácie. Ako však Murgaš dnes uviedol, táto petícia ho k ničomu nezaväzuje.

Predseda BBSK sa zo zvolenskou nemocnicou sporí už od svojho nástupu do funkcie pred štyrmi rokmi. Na súde namieta predovšetkým platnosť zmluvy z roku 2005 o výkone správy nemocnice medzi BBSK a n.o. Vaše zdravie, ktorú podpísalo v roku 2005 ešte predchádzajúce vedenie BBSK. Podľa neho je zmluva pre kraj nevýhodná a nemocnica by sa mala vrátiť späť pod správu BBSK. Po dlhotrvajúcom súdnom spore, však v auguste tohto roku sudca vo Zvolene žalobu kraja zamietol.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: