Sto rokov sa dožijú v priemere jedny dvojičky zo 100.000

Naši predkovia v dávnoveku považovali dvojičky za niečo neprirodzené. Napríklad v Strednej Amerike boli považované za symbol zla. Často ich zabíjali a ženy, ktorým sa dvojičky narodili, označovali za cudzoložnice a vyháňali ich z komunity. Až od 18. storočia sa narodenie dvojičiek začína prijímať ako normálny jav. Možno aj preto sa niektoré z nich dožili oslavy svojich 100. narodenín. Takéhoto veku sa podľa odborníkov dožijú v priemere jedny dvojičky zo 100.000.

Za historicky najstaršie dvojičky, uvedené v Guinnessovej knihe rekordov, sú považovaní Ellie Shadrack Meshacková a John Phillips. Narodili sa 14. februára 1803 v Effingtone v americkom štáte Virgínia. Ellie zomrela 23. februára 1911 vo veku 108 rokov, jej brat prežil svoju sestru o päť rokov. Dvojičky Rhea Spohnerová a Ruth Emblowová zo štátu New York oslávili svoje 100. narodeniny v roku 1998. Sestry žili v stredisku pre dôchodcov v meste Brighton. Každá mala svoju izbu, pretože boli úplne povahovo odlišné. Dlhovekosť týchto sestier nebola náhodná - ich matka zomrela vo veku 101 rokov, otec vo veku 87 rokov a všetkých ich šesť sestier sa dožilo viac ako 90 rokov.

Vyše sto rokov sa dožili aj najstaršie japonské dvojičky Kin Naritová a Gin Kanieová. Narodili sa 1. augusta 1892. Kin zomrela v roku 2000 a Gin v roku 2001. Dvojičky zažili spolu okrem dvoch svetových vojen aj štyroch cisárov. V rodnej krajine boli považované za národné hrdinky a prostredníctvom televíznych vystúpení sa preslávili po celom svete. Vyjadrili sa, že za svoje vynikajúce zdravie vďačia jednoduchému životu, spoliehaniu sa jednej na druhú a pravidelným prechádzkam. Sté narodeniny oslávili v roku 2005 v obklopení členov troch generácií svojej rodiny švédske dvojičky Gunhild Gallstedtová a Siri Ingvarssonová. Sestry sa narodili v roku 1905 v švédskom Malmö a uplynulých 60 rokov prežili spolu v činžiaku. Dvojičky - vdovy až do svojho vysokého veku neboli odkázané na cudziu pomoc. Tajomstvo ich dlhovekosti spočívalo v čítaní kníh a neskorom chodení do postele.

V Guinessovej knihe rekordov sa nachádzajú údaje aj o najstarších trojičkách a štvorčatách. Za historicky najstaršie sa považujú trojičky Feyf, Hope a Charita Kordvelové. Narodili sa v roku 1899. Feyf zomrela ako 95-ročná, Charita sa dožila 96 rokov a Hope 98 rokov. Najstaršie štvorčatá zaregistrované v Knihe rekordov sa narodili v Nemecku: Adolf, Anna-Marie, Emma a Elizabeth Otmansovci. Všetci štyria sa dožili vyše 80 rokov.

Vedci doteraz nedokázali uspokojivo odpovedať na otázku, či existuje rozdiel medzi dĺžkou života jednotlivcov a dvojičiek. U jedných i druhých ju ovplyvňujú také faktory ako génová predispozícia (prarodičia i rodičia sa dožili 90 a viac rokov - 25 percent) a životné prostredie, stravovacie návyky a životný štýl (75 percent). Existujú nepotvrdené názory, že dĺžku života dvojičiek by mohlo ovplyvniť aj menej miesta v maternici s tým, že sú nedostatočne zásobované kyslíkom, čo by mohlo podmieňovať činnosť ich mozgu a celkový zdravotný stav. Zaujímavý je fenomén rovnakých spúšťacích mechanizmov u jednovaječných dvojičiek, hoci žijú od seba tisícky kilometrov. Identické dvojičky sa spravidla dožívajú rovnakého veku, veľmi často umierajú v rovnaký deň.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: