Mikróby spôsobujú starnutie ľudského organizmu

Existuje niekoľko revolučných objavov v oblasti medicíny, ktorých cieľom bolo zbaviť ľudstvo infekcií a predĺženie ľudského života. "Revolúciou v medicíne" sa stalo presadenie dodržiavania hygieny, zavedenie pojmov aseptiká, antiseptiká a objav antibiotík. Pred nami je však piata revolúcia, ktorá podľa názoru vedcov spočíva vo fundamentálnom štúdiu vplyvu mikroorganizmov na starnutie človeka. Vedci tak môžu získať kľúč, ak už nie k odhaleniu receptu na večný život, tak aspoň k podstatnému predĺženiu ľudského života a zvýšeniu jeho kvality.

Ukrajinskí vedci z Vedecko-výrobného onkologického a kardiologického centra Max-Well zistili, že na dĺžku ľudského života majú zásadný vplyv infekcie. Podľa ich názoru neustály boj s vírusmi a baktériami vyvoláva v organizme patologické procesy spôsobujúce systematické poškodzovanie orgánov a tkanív, v dôsledku čoho sa výrazne znižuje dĺžka ľudského života.

Experimenty ukázali, že helikobaktéria, zodpovedná za vznik žalúdočných vredov a rakoviny žalúdka, spôsobuje starnutie buniek žalúdočného epitelu. Kľúčová úloha v starnutí imunitného systému však patrí herpetickým vírusom, ktorých chronickým nositeľom je prakticky každý človek. Prezident spoločnosti Max-Well, profesor Kennet Alibek a kandidátka chemických vied Anna Paškovová prezentovali k tejto problematike svoj názor: "Človek od raného detstva až do hlbokej staroby žije s rôznymi mikroorganizmami. Ani jeden z iných nepriaznivých faktorov nemá na ľudský organizmus natoľko trvalý a nepriaznivý vplyv ako ony. V dôsledku boja s cudzorodými látkami sa organizmus opotrebováva, postupne v ňom prebiehajú chronické neinfekčné patologické zmeny, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou procesu starnutia."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: