Chrípka typu A (H1N1) - aktualizovaná 26. októbra - 1. novembra

01.11.2009

Rumunsko: Na novú chrípku hospitalizovali 40 domácich a zahraničných študentov

Hotel v rumunskej horskej oblasti Sinaia zatvorili dnes po tom, ako sa 40 domácich a zahraničných študentov práva nakazilo chrípkou typu A(H1N1), oznámili rumunské úrady. Štátny tajomník pre zdravotníctvo Adrian Streinu-Cercel uviedol, že 40 ľudí hospitalizovali dnes v Bukurešti so strednými a ťažšími príznakmi chrípky. Vírus sa rozšíril od Portugalčanky, ktorá pred dvoma dňami odmietla hospitalizáciu, keď sa potvrdilo, že je nositeľkou ochorenia. Manažér hotela informoval, že na konferenciu prišlo 260 účastníkov z 31 európskych krajín, ktorí strávili týždeň v meste Sinaia, vzdialenom 100 kilometrov severne od Bukurešti. Mestský úrad už nechal vydezinfikovať turistické atrakcie a miesta, ktoré študenti navštívili a určiť ľudí, s ktorými prišli do kontaktu.

Na Slovensku zatiaľ nie je zvýšený výskyt chrípkových ochorení

K dnešnému dňu nebol na Slovensku zaznamenaný zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení, informoval dnes TASR Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný naďalej podrobne monitoruje epidemiologickú situáciu, je v neustálom kontakte s orgánmi verejného zdravotníctva v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, ako aj s orgánmi verejného zdravotníctva Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a Ministerstva vnútra SR pre prípad prijatia spoločných protiepidemických opatrení, informovala hovorkyňa ÚVZ Lenka Šramková. Z jeho poverenia regionálna hygienička RÚVZ v Michalovciach osobne navštívila slovensko-ukrajinskú hranicu, kde sa presvedčila o dodržiavaní bezpečnostných opatrení. Pracovníci na štátnych hraniciach s Ukrajinou používajú rúška a rukavice. O aktuálnej epidemiologickej situácii v SR a na Ukrajine bude ÚVZ SR priebežne informovať v pondelok 2. novembra.

Situácia na hraničných priechodoch SR s Ukrajinou je zatiaľ pokojná

Situácia na hraničných priechodoch Slovenska s Ukrajinou je zatiaľ pokojná a všetci cestujúci sú vybavovaní priebežne. TASR to dnes popoludní potvrdila hovorkyňa Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Agnesa Kopernická. Dodala, že v súvislosti s chrípkou šíriacou sa na Ukrajine neboli zatiaľ na hraničných priechodoch prijaté žiadne mimoriadne opatrenia, ktoré by obmedzovali cestovanie občanov. "Počas víkendu sme nezaznamenali ani pokles cestujúcich na Ukrajinu. Na základe odporúčania hlavného hygienika SR používajú príslušníci hraničnej polície pri výkone kontroly hygienické rúška, respirátory a jednorazové gumené rukavice," konštatovala Kopernická. Na Ukrajine je od piatka (30.10.) v deviatich oblastiach vyhlásená karanténa v dôsledku epidemiologického šírenia chrípky. Ministerstvo zahraničných vecí SR občanom odporúča, aby zvážili cesty do postihnutých oblastí a v prípade, že cestujú na Ukrajinu, aby dodržiavali preventívno-hygienické opatrenia a vyhýbali sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí.

Bielorusko: Počet nakazených chrípkou typu A (H1N1) stúpol na 59

Počet ľudí nakazených vírusom H1N1 v Bielorusku sa zvýšil na 59. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotníctva s tým, že krajinu zatiaľ epidémia chrípky typu A nepostihla. Ešte v piatok úrady v postsovietskej krajine hlásili len 39 prípadov ochorení na takzvanú prasaciu chrípku, uviedla agentúra RIA Novosti. Epidémiu chrípky vyhlásili na susednej Ukrajine, kde celkovo na chrípku a respiračné ochorenia zomrelo v priebehu týždňa najmenej 53 ľudí. Počet nakazených dosiahol viac ako 180.000. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí dnes potvrdilo, že Slovensko, Maďarsko a Rumunsko poskytnú krajine v boji proti vírusu zdravotnícku pomoc. Slovensko a Rumunsko pošlú hygienické rúška a Maďarsko 10.000 dávok vakcín proti vírusu, informovala tlačová agentúra UNIAN. Rusko a Poľsko taktiež už ponúkli pomoc Ukrajine v úsilí zabrániť šíreniu chrípky.

MZV SR: Slovenská pomoc proti chrípke dorazí na Ukrajinu dnes

Slovensko poslalo na Ukrajinu 200.000 hygienických rúšok v rámci prevencie pred šírením chrípky. Zásielka by mala na hranice doraziť dnes popoludní. Poskytnutie hygienických rúšok Ukrajine iniciovalo Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR. "V spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv, Ministerstvom vnútra a Ministerstvom zdravotníctva hľadá MZV SR aj ďalšie možnosti pomoci," informoval dnes TASR hovorca rezortu Peter Stano. Všetky aktivity a kontakt s ukrajinskými úradmi intenzívne koordinuje slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve. mbasáda tiež na žiadosť Úradu verejného zdravotníctva SR pracuje na získaní podrobných informácií o šírení chrípky. Na Ukrajine je od piatka (30.10.) v deviatich oblastiach vyhlásená karanténa v dôsledku epidemiologického šírenia chrípky. MZV preto občanom odporúča, aby zvážili prípadné cesty do postihnutých oblastí a v prípade, že cestujú na Ukrajinu, aby dodržiavali preventívno-hygienické opatrenia a vyhýbali sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí.

Ukrajina: Ministerstvo oficiálne potvrdilo 39 úmrtí na chrípku typu A (H1N1)

Na chrípku typu A (H1N1) zomrelo na Ukrajine dosiaľ 39 ľudí a podľa predpokladov sa viac ako 150.000 osôb týmto vírusom nakazilo. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva to uviedlo na svojej webovej stránke. Epidémia sa rošírila z Ternopiľskej oblasti na západnej Ukrajine, pričom zasiahla susedné regióny. K 31. októbru zomrelo na takzvanú prasaciu chrípku 14 ľudí v Ľvovskej oblasti, 13 v ternopiľskej, šesť v Ivano-Frankivsku, traja v regióne Černovice, dvaja v Rovenskej oblasti a jeden vo volyňskom regióne. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v sobotu uviedol, že na chrípku zomrelo až 48 ľudí, nešpecifikoval však typ chrípky. Ukrajinská vláda nariadila uzatvorenie škôl a kín v úsilí zastaviť šírenie epidémie. Na nákup liekov a zdravotníckeho vybavenia pre boj s vírusom už vyčlenila 12,5 milióna dolárov (8,4 milióna eur), infomrovala agentúra RIA Novosti.

31.10.2009

Taliansko: Na chrípku typu A (H1N1) zomrelo prvé dieťaťa

Jedenásťročné dievča zomrelo v piatok v neapolskej nemocnici v dôsledku ochorenia na chrípku typu A (H1N1). V Taliansku ide o prvý prípad úmrtia dieťaťa na túto chorobu. Informoval o tom dnes úrad zdravotníctva juhotalianskej oblasti Kampánia. Na takzvanú prasaciu chrípku zomrelo na Apeninskom polostrove už 12 ľudí. Len v Neapoli za uplynulý týždeň podľahlo chorobe päť osôb, vrátane jedného lekára.

Slovensko poskytne Ukrajine pomoc v boji proti šíreniu chrípky

Slovenská republika poskytne susednej Ukrajine pomoc v boji proti šíreniu chrípky. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR iniciovalo poskytnutie 200.000 hygienických rúšok na tvár. Na Ukrajinu by mali byť dopravené v priebehu nedele (1.11.). "V spolupráci so Správou štátnych hmotných rezerv a Ministerstvom vnútra hľadá MZV SR aj ďalšie možnosti pomoci," informoval TASR hovorca rezortu Peter Stano. Na Ukrajine je od piatka (30.10.) v deviatich oblastiach vyhlásená karanténa v dôsledku epidemiologického šírenia chrípky. MZV SR preto občanom odporúča, aby zvážili prípadné cesty do postihnutých oblastí a v prípade, ak cestujú na Ukrajinu, aby dodržiavali preventívno-hygienické opatrenia a vyhýbali sa miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí.

V súvislosti s výskytom respiračných ochorení na Ukrajine zasadal dnes krízový štát Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR a aktivovalo sa pandemické stredisko zriadené na ministerstve dopravy. V rámci tohto strediska boli zhodnotené doterajšie prijaté preventívne opatrenia, následne ich kontrola. Epidemiologickú situáciu v okresoch Michalovce a Sobrance podrobne monitoruje hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení zatiaľ na Slovensku zaznamenaný nebol. Na Ukrajine podľahlo chrípke 48 osôb a ďalšie desaťtisíce sa nakazili. Uviedol to dnes prezident Viktor Juščenko. Nešpecifikoval typ chrípky. Takmer 5000 ľudí hospitalizovali, pričom ochorelo 154.200 ľudí, uviedol Juščenko na svojej webovej stránke. V piatok Juščenko informoval, že 11 Ukrajincov zomrelo na chrípku typu A (H1N1). Minister zdravotníctva Vasilij Knjaževič však dnes uviedol, že na túto chrípku zomrela len jedna osoba a ďalších 13 sa nakazilo. V krajine na tri týždne zatvorili školy a zrušili všetky verejné podujatia. K vypuknutiu epidémie došlo na západe krajiny v regióne Ternopoľ. Ukrajinské médiá informovali o nedostatku masiek a liekov proti chrípke v lekárňach. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila minulý týždeň, že približne 5000 ľudí zomrelo na celom svete na takzvanú prasaciu chrípku. Ide však len o približný údaj, pretože väčšina krajín prestala počítať prípady ochorenia na novú chrípku.

Na ministerstve zasadal v súvislosti so situáciou na Ukrajine krízový štáb

V súvislosti s výskytom respiračných ochorení na Ukrajine zasadal dnes krízový štát Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR a aktivovalo sa pandemické stredisko zriadené na ministerstve dopravy. V rámci tohto strediska boli zhodnotené doterajšie prijaté preventívne opatrenia, následne ich kontrola. Ako pre TASR uviedol hovorca rezortu Stanislav Jurikovič, medzi prijatými opatreniami je aktivovanie kontaktov jednotlivých organizácií a zložiek dôležitých z hľadiska realizácie všetkých opatrení. "Vyčlenili sa osobitné miestnosti v železničnej stanici Čierna nad Tisou, v prípade potreby izolácie chorého alebo podozrivého z ochorenia, ako aj zodpovedného pracovníka, ktorý bude kontaktovať zdravotnícke zariadenie, v prípade výskytu zabezpečenie osobných ochranných pomôcok pre personál železničnej stanice, ako aj vlakový personál," dodal.

Železničným spoločnostiam stredisko odporúča zabezpečiť očkovanie zamestnancov, ktorí neboli doposiaľ zaočkovaní proti sezónnej chrípke, prípadne aj proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Vzhľadom na to, že na území Slovenska nie je priame letecké spojenie s Ukrajinou, boli prijaté opatrenia smerované predovšetkým na oblasť železničnej a cestnej dopravy. "Napriek tomu sme dali všetky informácie o tomto stave na letiská Bratislava, Košice, Poprad. To znamená, všetky tieto opatrenia sa ich týkajú," dodal Jurikovič. Hlavný hygienik SR Ivan Rovný podrobne monitoruje epidemiologickú situáciu v okresoch Michalovce a Sobrance. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková, zatiaľ nebol na Slovensku zaznamenaný zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení. "Prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR bol požiadaný slovenský konzulát v Kyjeve o oficiálnu správu o aký druh vírusu chrípky sa na Ukrajine jedná," skonštatovala Šramková.

V súvislosti s chrípkovou karanténou na Ukrajine MZV SR odporúča občanom, aby zvážili cesty do týchto oblastí Ukrajiny: Ľvovská, Ivanofrankivská, Ternopiľská, Zakarpatská, Černovická, Rivenská, Volinská, Chmelnická a Vinnická. "V prípade cesty na Ukrajinu odporúčame dodržiavať hygienické a preventívne opatrenia, vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí," dodáva MZV SR. Občanov cestujúcich na Ukrajinu MZV SR upozorňuje, že na hraničných priechodoch môže dôjsť k zdržaniam v dôsledku dodatočných zdravotných kontrol na ukrajinskej strane.

Na Ukrajine podľahlo chrípke 48 osôb a ďalšie desaťtisíce sa nakazili. Uviedol to dnes prezident Viktor Juščenko. Nešpecifikoval typ chrípky. Takmer 5000 ľudí hospitalizovali, pričom ochorelo 154.200 ľudí, uviedol Juščenko na svojej webovej stránke. V piatok Juščenko informoval, že 11 Ukrajincov zomrelo na chrípku typu A (H1N1). Minister zdravotníctva Vasilij Knjaževič však dnes uviedol, že na túto chrípku zomrela len jedna osoba a ďalších 13 sa nakazilo. V krajine na tri týždne zatvorili školy a zrušili všetky verejné podujatia. K vypuknutiu epidémie došlo na západe krajiny v regióne Ternopoľ. Ukrajinské médiá informovali o nedostatku masiek a liekov proti chrípke v lekárňach. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila minulý týždeň, že približne 5000 ľudí zomrelo na celom svete na takzvanú prasaciu chrípku. Ide však len o približný údaj, pretože väčšina krajín prestala počítať prípady ochorenia na novú chrípku.

Juščenko: Chrípke podľahlo na Ukrajine 48 osôb

Na Ukrajine podľahlo chrípke 48 osôb a ďalšie desaťtisíce sa nakazili. Uviedol to dnes prezident Viktor Juščenko. Nešpecifikoval typ chrípky. Takmer 5000 ľudí hospitalizovali, pričom ochorelo 154.200 ľudí, uviedol Juščenko na svojej webovej stránke. V piatok informoval, že jedenásť Ukrajincov zomrelo na chrípku typu A (H1N1). Minister zdravotníctva Vasilij Knjaževič však dnes uviedol, že na túto chrípku zomrela len jedna osoba a ďalších 13 sa nakazilo. V krajine na tri týždne zatvorili školy a zrušili všetky verejné podujatia. K vypuknutiu epidémie došlo na západe krajiny v regióne Ternopoľ. Ukrajinské médiá informovali o nedostatku masiek a liekov proti chrípke v lekárňach. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila minulý týždeň, že približne 5000 ľudí zomrelo na celom svete na takzvanú prasaciu chrípku. Ide však len o približný údaj, pretože väčšina krajín prestala počítať prípady ochorenia na novú chrípku.

Päťročný chlapec v nemeckom Sársku podľahol chrípke typu A (H1N1)

Päťročný chlapec v nemeckom Sársku zomrel dnes na následky chrípky typu A (H1N1). Podľa správ hovorcu ministerstva zdravotníctva v Saarbrückene, trpelo dieťa v dôsledku nehody spred dvoch rokov na ťažké chronické ochorenia. Chlapca prijali pred dvoma dňami na kliniku v Neunkirchene. Okrem novej chrípky mu lekári diagnostikovali aj bakteriálny zápal pľúc. Nemecké úrady zároveň oznámili dnes prvý prípad úmrtia na takzvanú prasaciu chrípku u pacienta, ktorý nemal predtým žiadne ďalšie zdravotné problémy. Ide o 48-ročnú ženu, ktorá ochoreniu podľahla v univerzitnej nemocnici v Bonne. Žena bola podľa slov lekára zdravá, až kým sa nenakazila vírusom H1N1. V súvislosti s prasacou chrípkou zomreli v Nemecku celkovo piati ľudia.

ÚVZ SR: Hlavný hygienik epidemiologickú situáciu podrobne monitoruje

Hlavný hygienik SR Ivan Rovný podrobne monitoruje epidemiologickú situáciu v okresoch Michalovce a Sobrance. Je v kontakte s orgánmi verejného zdravotníctva, Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, Ministerstvom vnútra a českým hlavným hygienikom, orgánmi verejného zdravotníctva v Poľsku, s ktorými koordinuje prípadné protiepidemické opatrenia. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková, zatiaľ nebol na Slovensku zaznamenaný zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení. "Prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR bol požiadaný slovenský konzulát v Kyjeve o oficiálnu správu o aký druh vírusu chrípky sa na Ukrajine jedná," skonštatovala Šramková. V súvislosti s chrípkovou karanténou na Ukrajine MZV SR odporúča občanom, aby zvážili cesty do týchto oblastí Ukrajiny: Ľvovská, Ivanofrankivská, Ternopiľská, Zakarpatská, Černovická, Rivenská, Volinská, Chmelnická a Vinnická. "V prípade cesty na Ukrajinu odporúčame dodržiavať hygienické a preventívne opatrenia, vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí," dodáva MZV SR. Občanov cestujúcich na Ukrajinu MZV SR upozorňuje, že na hraničných priechodoch môže dôjsť k zdržaniam v dôsledku dodatočných zdravotných kontrol na ukrajinskej strane. Zvážiť vycestovanie Slovákov na Ukrajinu v súvislosti so šíriacou sa epidémiou chrípky A(H1N1) odporúča aj ÚVZ SR. Informácie o zvýšenom výskyte závažných pneumónií na Ukrajine zaznamenal ÚVZ SR prostredníctvom Európskeho systému rýchleho varovania. Podľa informácií Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny bol v posledných dvoch týždňoch hlásený zvýšený počet hospitalizácií na akútne respiračné ochorenia v západnej časti Ukrajiny. Ukrajinská vláda na tri týždne zavrela školy, zrušila všetky verejné podujatia a zaviedla obmedzenia pohybu osôb v snahe spomaliť šírenie chrípky typu A(H1N1). Stalo sa tak po potvrdení prvého úmrtia na novú chrípku v tejto krajine. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva predtým potvrdilo, že v krajine vypukla epidémia vysokopatogénnej chrípky A(H1N1). Zavedú sa tiež mimoriadne opatrenia, ktoré by mali obmedziť cestovanie medzi jednotlivými regiónmi s výnimkou nevyhnutných prípadov. Úplná karanténa bude zavedená v siedmich oblastiach západnej Ukrajiny, v ktorých bude polícia prísne kontrolovať pohyb obyvateľstva.

MZV SR: V prípade cesty na Ukrajinu dbajte na prevenciu a hygienické opatrenia

Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR odporúča občanom, aby zvážili cesty do týchto oblastí Ukrajiny: Ľvovská, Ivanofrankivská, Ternopiľská, Zakarpatská, Černovická, Rivenská, Volinská, Chmelnická a Vinnická. TASR o tom dnes informoval Tlačový odbor MZV SR v súvislosti s chrípkovou karanténou na Ukrajine. "V prípade cesty na Ukrajinu odporúčame dodržiavať hygienické a preventívne opatrenia, vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí," dodáva MZV SR. Občanov cestujúcich na Ukrajinu MZV SR upozorňuje, že na hraničných priechodoch môže dôjsť k zdržaniam v dôsledku dodatočných zdravotných kontrol na ukrajinskej strane. Zvážiť vycestovanie Slovákov na Ukrajinu v súvislosti so šíriacou sa epidémiou chrípky A(H1N1) odporúča aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pre TASR to dnes uviedla hovorkyňa úradu Lenka Šramková. Ako ďalej uviedla, úrad priebežne situáciu monitoruje. V susednom okrese Michalovce nebol zatiaľ zaznamenaný zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení. "Informácie o zvýšenom výskyte závažných pneumónií na Ukrajine zaznamenal ÚVZ SR prostredníctvom Európskeho systému rýchleho varovania," skonštatovala Šramková s tým, že v prípade aktuálnych informácií bude úrad verejnosť informovať a v prípade potreby prijme protiepidemické opatrenia. Podľa posledných informácií Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny bol v posledných dvoch týždňoch hlásený zvýšený počet hospitalizácií na akútne respiračné ochorenia v západnej časti Ukrajiny. Ukrajinská vláda na tri týždne zavrela školy, zrušila všetky verejné podujatia a zaviedla obmedzenia pohybu osôb v snahe spomaliť šírenie chrípky typu A(H1N1). Stalo sa tak po potvrdení prvého úmrtia na novú chrípku v tejto krajine. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva predtým potvrdilo, že v krajine vypukla epidémia vysokopatogénnej chrípky A(H1N1). Zavedú sa tiež mimoriadne opatrenia, ktoré by mali obmedziť cestovanie medzi jednotlivými regiónmi s výnimkou nevyhnutných prípadov. Úplná karanténa bude zavedená v siedmich oblastiach západnej Ukrajiny, v ktorých bude polícia prísne kontrolovať pohyb obyvateľstva.

30.10.2009

Odborníci WHO: Očkovacie látky proti prasacej chrípke sú bezpečné, stačí 1 dávka

Na ochranu pred pandemickou chrípkou typu A (H1N1) je potrebná iba jedna dávka očkovacej látky a zatiaľ sa potvrdilo, že vakcíny sú bezpečné. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá citovala odborníkov na imunizáciu. Zdravotnícki experti viedli diskusiu, či je potrebná jedna, alebo dve dávky na ochranu pred takzvanou prasacou chrípkou. Počet nutných dávok je kľúčový pri odhadovaní, koľko vakcín je celkovo potrebných. WHO sa opakovane snaží ubezpečiť ľudí po celom svete, že očkovacie látky proti novej chrípke, ktoré vyrába 25 rôznych firiem (a majú odlišné zloženie), sú všetky bezpečné.

Začiatkom tohto týždňa Strategická poradná skupina odborníkov na očkovanie (SAGE) preverila vakcíny proti prasacej chrípke, ktorá postihuje najviac tínedžerov a mladých dospelých. "Odborníci zhodnotili prvé výsledky monitorovania ľudí, ktorí dostali vakcíny proti pandemickej chrípke, a nezistili žiadne nezvyčajné nepriaznivé reakcie," uviedla vo vyhlásení WHO sídliaca vo švajčiarskej Ženeve. "Zaznamenali sme niektoré nepriaznivé udalosti po očkovaní, ale nevybočovali zo škály tých udalostí, ktoré možno pozorovať pri vakcínach proti sezónnej chrípke - a tie majú vynikajúci stupeň bezpečnosti," uviedla WHO, ktorá je agentúrou OSN. Zdravotnícki predstavitelia by podľa expertov WHO mali naďalej monitorovať nepriaznivé udalosti v programoch vakcinácie proti prasacej chrípke. Nepriaznivými udalosťami označujú závažné komplikácie, ako sú choroby alebo smrť.

Výbor SAGE odporučil, že jednu dávku vakcíny proti prasacej chrípke treba podať dospelým a dospievajúcim od desať rokov. SAGE uviedla, že ešte treba urobiť viac výskumov o účinnosti vakcín u detí do desať rokov. SAGE usúdila, že krajiny, kde si štátne zdravotnícke úrady stanovili očkovanie detí ako prioritu, by sa mali snažiť zaočkovať čo najviac detí jednou dávkou. Odporúčanie sa zhoduje s odhadom WHO zo začiatku tohto mesiaca, že jedna dávka stačí. Európsky úrad na kontrolu liečiv minulý týždeň uviedol, že lepšie budú dve dávky. WHO v dnešnom vyhlásení napísala, že nemocničnú liečbu potrebuje 1-10 percent pacientov, u ktorých sa vyvinie vážne chrípkové ochorenie. Z nich 10-25 percent potrebuje liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti a 2-9 percent zomrie. Najväčšia pravdepodobnosť hospitalizácie na chrípku A (H1N1) je u veľmi malých detí, ak sa ňou nakazia. Vo väčšine prípadov je bezpečné podať spoločne vakcínu proti prasacej chrípke aj vakcínu proti sezónnej chrípke, informovala ešte WHO.

ÚVZ SR: Epidemiologickú situáciu v okolitých krajinách sledujeme

Slovenská republika sleduje epidemiologickú situáciu v okolitých krajinách a v prípade potreby bude reagovať príslušnými opatreniami. V súvislosti so šíriacou sa epidémiou chrípky A(H1N1) na Ukrajine to pre TASR uviedla Martina Merková z mediálneho referátu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. "Podľa posledných informácií Ministerstva zdravotníctva Ukrajiny bol v posledných dvoch týždňoch hlásený zvýšený počet hospitalizácií na akútne respiračné ochorenia v západnej časti Ukrajiny," uviedla. Ukrajinská vláda na tri týždne uzavrela školy, zrušila všetky verejné podujatia a zaviedla obmedzenia pohybu osôb v snahe spomaliť šírenie chrípky typu A(H1N1). Stalo sa tak po potvrdení prvého úmrtia na novú chrípku v tejto krajine. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva predtým potvrdilo, že v krajine vypukla epidémia vysokopatogénnej chrípky A(H1N1). Zavedú sa tiež mimoriadne opatrenia, ktoré by mali obmedziť cestovanie medzi jednotlivými regiónmi s výnimkou nevyhnutných prípadov. Úplná karanténa bude zavedená v siedmich oblastiach západnej Ukrajiny, v ktorých bude polícia prísne kontrolovať pohyb obyvateľstva.

Taliansko: Na novú chrípku zomreli v priebehu 24 hodín štyria ľudia

V priebehu iba 24 hodín zomreli v Taliansku ďalší štyria ľudia infikovaní vírusom novej chrípky typu A(H1N1), vrátane jedného lekára. Celkový počet obetí ochorenia v krajine sa tak zvýšil na 11, informovali dnes talianske médiá. Na jednotke intenzívnej starostlivosti jednej z rímskych kliník bojujú lekári o životy dvoch infikovaných detí vo veku osem a desať rokov. Ako vyplýva zo slov námestníka ministra zdravotníctva Ferruccia Fazia, Taliansko je spolu so Španielskom momentálne krajinou s najväčším počtom potvrdených ochorení. Na 100.000 Talianov pripadá v súčasnosti 380 chrípkových prípadov, vo Francúzsku je to 216 prípadov na 100.000 občanov, kým vo Veľkej Británii ešte menej, pripomína denník Corriere della Sera. Experti upozorňujú, že epidémia by mala v Taliansku kulminovať koncom novembra. Podľa vládnych činiteľov je však situácia pod kontrolou, a to napriek tomu, že sa s očkovaním proti novému typu chrípky začalo iba veľmi váhavo. Prednosť majú zamestnanci v zdravotníctve, chronickí chorí a ženy vo vysokom štádiu tehotenstva. Nová chrípka si podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vyžiadala na starom kontinente doteraz okolo 250 životov, pričom viac ako polovica z obetí žila na Britských ostrovoch. V celosvetovom meradle už počet obetí prekročil 5000.

Na Ukrajine zatvorili školy kvôli šíreniu chrípky A(H1N1)

Ukrajinská vláda na tri týždne uzavrela školy, zrušila všetky verejné podujatia a zaviedla obmedzenia pohybu osôb v snahe spomaliť šírenie chrípky typu A(H1N1). Stalo sa tak po potvrdení prvého úmrtia na novú chrípku na Ukrajine. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva predtým potvrdilo, že v krajine vypukla epidémia vysokopatogénnej chrípky A(H1N1). "Všetky vzdelávacie inštitúcie bez výnimky začnú trojtýždňové prázdniny," oznámila ukrajinská premiérka Julia Tymošenková po krízovom zasadnutí kabinetu. V prípade potreby sa môžu školské prázdniny ešte predĺžiť. Úradný zákaz sa bude vzťahovať aj na všetky masové podujatia. Zavedú sa tiež mimoriadne opatrenia, ktoré by mali obmedziť cestovanie medzi jednotlivými regiónmi s výnimkou nevyhnutných prípadov. Úplná karanténa bude zavedená v siedmich oblastiach západnej Ukrajiny, v ktorých bude polícia prísne kontrolovať pohyb obyvateľstva. Vírusovým infekciám a respiračným chorobám podľahlo od polovice októbra na západnej Ukrajine už 30 ľudí, prítomnosť vírusu A(H1N1) sa však doteraz potvrdila len u jedného z nich. Išlo o muža zo západoukrajinskej Ľvovskej oblasti, kde celkovo zaznamenali 12 úmrtí. Ďalších 12 ľudí s chrípkovými symptómami zomrelo v Ternopiľskej a šesť v Ivano-Frankivskej oblasti. Na západe Ukrajiny celkovo hospitalizovali 951 pacientov. Ukrajinské laboratóriá dosiaľ oficiálne potvrdili vírus A(H1N1) u 11 z 33 testovaných pacientov. Podľa ministra zdravotníctva Vasyľa Kňazevyča sa rýchle šírenie vírusu A(H1N1) a ďalších vírusových infekcií nedarí dostať pod kontrolu. Ukrajina má podľa ministerstva dostatočné zásoby liekov na novú chrípku. Smrteľné prípady sa vyskytli u pacientov, ktorí vyhľadali lekársku pomoc príliš neskoro. "Môžeme, žiaľ, vyhlásiť, že v krajine je epidémia prasacej chrípky. Čaká nás veľa práce," komentoval minister Kňazevyč.

Ukrajina vyhlásila chrípkovú karanténu v deviatich oblastiach

V súvislosti s epidémiou chrípky typu A(H1N1) vyhlásili karanténu v deviatich oblastiach Ukrajiny. Ukrajinská vláda prijala rozhodnutie na dnešnom mimoriadnom zasadnutí v snahe spomaliť rýchle šírenie vírusu. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva predtým potvrdilo, že v krajine vypukla epidémia vysokopatogénnej chrípky A(H1N1). Vírusovým infekciám a respiračným chorobám podľahlo od polovice októbra na západnej Ukrajine už 30 ľudí. Prítomnosť vírusu A(H1N1) sa však doteraz potvrdila len u jedného zosnulého. Na západe Ukrajiny celkovo hospitalizovali už 951 pacientov. Ukrajinské laboratóriá dosiaľ oficiálne potvrdili vírus A(H1N1) u 11 z 33 testovaných nakazených. Podľa ministra zdravotníctva Vasyľa Kňazevyča sa šírenie vírusu A(H1N1) a ďalších vírusových infekcií nedarí dostať pod kontrolu. Ukrajina má však podľa ministerstva dostatočné zásoby liekov na novú chrípku. Smrteľné prípady sa vyskytli u pacientov, ktorí vyhľadali lekársku pomoc príliš neskoro.

Ukrajina ohlásila epidémiu chrípky

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva informovalo dnes o vypuknutí epidémie chrípky typu A(H1N1). S ohľadom na rýchle šírenie vírusu zvažujú ukrajinské úrady vyhlásenie karantény. Vírusovým infekciám a respiračným chorobám podľahlo od polovice októbra na západnej Ukrajine už 30 ľudí. Prítomnosť vírusu A(H1N1) sa však doteraz potvrdila len u jedného zosnulého. Na západe Ukrajiny celkovo hospitalizovali už 951 pacientov. Ukrajinské laboratóriá dosiaľ oficiálne potvrdili vírus A(H1N1) u 11 nakazených. Podľa ministra zdravotníctva Vasyľa Kňazevyča sa šírenie vírusu A(H1N1) a ďalších vírusových infekcií nedarí dostať pod kontrolu. Ukrajina má však podľa ministerstva dostatočné zásoby liekov na novú chrípku. Smrteľné prípady sa vyskytli u pacientov, ktorí vyhľadali lekársku pomoc príliš neskoro. Ukrajinská vláda a Národná rada pre obranu a bezpečnosť dnes rozhodnú, či dôjde k vyhláseniu karantény. "Zvažujeme vyhlásenie karantény, a to nielen na západe, ale aj v celej krajine, pretože vírus sa šíri veľmi rýchlo," uviedol minister Kňazevyč.

29.10.2009

Turecko: Nová chrípka si vyžiadala v krajine polmesiaca druhú obeť

Turecko má druhú obeť novej chrípky typu A(H1N1). Ako dnes informovalo v Ankare ministerstvo zdravotníctva, na následky ochorenia zomrela v Diyarbakire na juhovýchode krajiny 34-ročná žena. Šéf rezortu Recep Agdad vyzval iba v uplynulých dňoch spoluobčanov, aby sa počas najbližších piatich mesiacov zdržali bozkávania a podávania rúk. Opatrenia majú prispieť k spomaleniu šírenia novej chrípky. Prvou obeťou tzv. prasacej chrípky v Turecku sa v uplynulých dňoch stal 29-ročný pacient hospitalizovaný so zápalom pľúc a akútnymi dýchacími ťažkosťami. V Turecku testy preukázali prítomnosť vírusu novej chrípky už u viac ako 1400 pacientov.

Novartis: USA dostanú 30 miliónov dávok vakcíny proti prasacej chrípke

Švajčiarsky výrobca liekov Novartis AG dnes oznámil, že do USA dodá do konca novembra približne 30 miliónov dávok vakcíny proti prasacej chrípke. Farmaceutická spoločnosť v dnešnom vyhlásení uviedla, že už poslala do Ameriky vyše 7,5 milióna dávok očkovacej látky proti pandemickej chrípke a sústreďuje sa na úplné splnenie záväzkov, daných Spojeným štátom. Firmu Novartis a ďalších veľkých výrobcov vakcíny proti prasacej chrípke postihlo zdržanie vo výrobe. USA dostali nedávno len približne 23 miliónov zo 45 miliónov dávok vakcíny, ktoré očakávali od Novartisu a ďalších výrobcov do polovice októbra.

Maroko: V priebehu jedného dňa diagnostikovali 28 prípadov chrípky typu A(H1N1)

Dvadsaťosem prípadov chrípky typu A(H1N1) diagnostikovali v priebehu jedného dňa na území Maroka. S odvolaním sa na zdravotnícke zdroje tejto krajiny to dnes oznámila agentúra DPA. Prípady prasacej chrípky zaregistrovali 28. októbra v mestách Casablanca, Fés, Meknés, Kenintra a Rabat. Všetci pacienti sa liečia doma. V Maroku zaznamenali doposiaľ celkom 346 prípadov chrípky typu A(H1N1), ktorá si však v tejto krajine na severozápade Afriky ešte nevyžiadala žiadnu obeť. Podľa vyjadrenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo svete doteraz zaznamenali takmer 5000 prípadov úmrtí na prasaciu chrípku.

WHO dodá 200 miliónov dávok očkovania proti novej chrípke do 100 krajín

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) plánuje dodať 200 miliónov dávok očkovania proti prasacej chrípke do 100 rozvíjajúcich sa krajín sveta. Informovala v stredu, v závere svojej štvordňovej návštevy Kuby, generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová. Uviedla, že dodávky by sa mohli začať na budúci mesiac. Na zozname ich príjemcov je aj Kuba. Štátne médiá oznámili, že Kuba vakcíny prijme bez ohľadu na predchádzajúci skepticizmus o ich účinnosti. Komunistická vláda sa pred časom nechala počuť, že sa spoľahne na armádne uzavretie oblastí s rozšíreným vírusom a hromadnú karanténu v boji s prasacou chrípkou. Kuba doteraz oficiálne priznala sedem mŕtvych a 793 potvrdených prípadov prasacej chrípky. Podľa vyjadrenia WHO vo svete doteraz zaznamenali takmer 5000 prípadov úmrtí na prasaciu chrípku.

ČR: Chrípku A dostalo ďalších päť študentov gymnázia v Českých Budějoviciach

Krajská epidemiologická stanica v Českých Budějoviciach dnes potvrdila päť nových prípadov chrípky typu A(H1N1) medzi študentmi miestneho gymnázia. Touto chrípkou tak doteraz ochorelo už 13 študentov a dvaja pedagógovia, ktorí sa nakazili počas výmenného pobytu na škole v bavorskom meste Cham. Šíreniu pandemickej chrípky medzi českobudějovickými gymnazistami sa podarilo zabrániť vďaka tomu, že nemeckí pedagógovia o chrípke na svojej škole informovali ešte v priebehu ich návratu domov. Učitelia sa tak stihli poradiť s epidemiológom, informovali rodičov a vedenie školy dalo účastníkom zájazdu mimoriadne voľno, vďaka čomu chrípkou nakazení žiaci neprišli s ostatnými študentmi gymnázia do žiadneho kontaktu. Družobnú školu v Nemecku navštívilo minulý týždeň celkom 30 študentov a štyria pedagógovia.

28.10.2009

USA: Obama sa nedá zaočkovať v prvej fáze vakcinácie proti chrípke typu A(H1N1)

Americký prezident Barack Obama sa v prvej fáze vakcinácie nedá zaočkovať proti chrípkovému vírusu typu H1N1. Biely dom to zdôvodnil tým, že prezident nie je ani v jednej z ohrozených skupín, definovaných americkým Centrom prevencie chorôb (CDC). Americká televízna stanica CBS komentovala prezidentovo rozhodnutie ako racionálnu reakciu na pretrvávajúci nedostatok vakcín. Na druhej strane však reportéri argumentovali v prospech skorej vakcinácie prezidenta. "Prezident nie je radovým občanom," komentovala CBS. "Je kľúčovým zamestnancom," dodali reportéri. Televízna stanica dokonca usporiadala nevedecký prieskum verejnej mienky, v ktorom 53 percent hlasujúcich odporúčalo prezidentovi nechať sa okamžite zaočkovať. Približne 47 percent Američanov mu radilo počkať na obdobie, keď bude vakcína prístupná širokej americkej verejnosti. Barack Obama sa nechal predčasom zaočkovať tradičnou protichrípkovou vakcínou. Vakcínu proti chrípke typu A(H1N1) dostali zatiaľ iba jeho dcéry Sasha a Malia, ktoré sú podľa pravidiel CDC v ohrozenej skupine pacientov.

WHO vydá novú smernicu v boji proti chrípke typu A(H1N1)

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydá na budúci týždeň novú smernicu v boji proti vírusu chrípky A(H1N1), založenú na rokovaniach s odborníkmi na očkovanie, ktoré sa začali dnes v Ženeve. Hovorkyňa organizácie potvrdila, že sa stretli členovia Strategic Advisory Group of Experts (SAGE), ktorej predsedá David Salisbury z Británie, avšak bližšie detaily neuviedla. Pätnásťčlenná skupina povie generálnej riaditeľke WHO Margaret Chanovej, koho odporúča, aby bol očkovaný proti vírusu H1N1 a koľko dávok je potrebných. Chanová zhodnotí a posunie ich návrhy ďalej. Experti pochádzajú z Británie, USA, Sýrie, Pakistanu, Thajska, Austrálie, Fínska, Jamajky, Číny, Hongkongu, JAR, Indonézie a Nigérie. Smernica WHO o očkovaní je kľúčovým dokumentom pre rozhodnutia farmaceutického priemyslu, ako aj vládnu politiku nákupu a šírenia vakcín proti prasacej chrípke. Vírus sa rozšíril po celom svete a usmrtil takmer 5000 ľudí. U väčšiny osôb sú symptómy mierne, avšak tehotné ženy a ľudia so zdravotnými problémami, ako je napríklad cukrovka, sú ohrození.

ČR: Medzi gymnazistami z Českých Budějovíc sa šíri nová chrípka

Už osem prípadov chrípky typu A(H1N1) medzi študentmi gymnázia v Českých Budějoviciach a dva prípady medzi ich pedagógmi potvrdili špecializované testy. Ďalších šesť študentov s chrípkou na výsledky testov čaká. S odvolaním sa na krajskú epidemiologickú stanicu o tom informoval server novinky.cz. Priebeh chrípky je u pacientov našťastie iba mierny. Gymnazisti sa nakazili pravdepodobne počas školského výletu do nemeckého mesta Cham. Zájazd mal 34 účastníkov. Účastníci zájazdu sú už od pondelka doma. Dnes je v Česku štátny sviatok a v pondelok a v utorok dostali žiaci kvôli chrípke riaditeľské voľno. Vo štvrtok a v piatok budú mať prázdniny a do lavíc by sa mali vrátiť 2. novembra. Od minulého týždňa má Česko už svoj prvý prípad úmrtia na novú chrípku. Podľahla jej v karlovarskej nemocnici 31-ročná žena, ktorá bola po transplantácii obličiek.

V Afganistane zaznamenali prvú obeť chrípky A (H1N1), v Číne už štvrtú

Afganské ministerstvo zdravotníctva dnes oznámilo prvý prípad úmrtia na chrípku typu A (H1N1), známu ako prasacia chrípka. Čínske úrady informovali už o štvrtom smrteľnom prípade. V Afganistane sa minulý týždeň nakazil 35-ročný inžinier spolu s ďalšími troma príslušníkmi rodiny. Nie je známe, ako sa muž dostal do kontaktu s vírusom. Hospitalizovali ho v nemocnici v Kábule, kde v stredu zomrel. Čínske médiá informovali o študentovi letectva a kozmonautiky z pekinskej univerzity, ktorý sa stal štvrtou obeťou novej chrípky v krajine. Mladík chorobe podľahol v utorok. Čína začala robiť rázne kroky pri očkovaní zraniteľných skupín obyvateľstva proti chrípke A (H1N1). Čínske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že celkovo sa nakazilo 35.664 osôb. Podľa úradov sa vírus začal šíriť z miest na obrovský čínsky vidiek, kde sú možnosti zdravotníckej starostlivosti oveľa limitovanejšie.

Bulharsko: Nová chrípka si vynútila uzavretie viacerých škôl

Znepokojujúce správy o stúpajúcom výskyte novej chrípky typu A (H1N1) prichádzajú z Bulharska. Rezort zdravotníctva v Sofii informoval dnes o uzavretí všetkých štyroch škôl v meste Trjavna. Iba v jednom z týchto vzdelávacích zariadení zaznamenali asi 240 prípadov chrípky, pričom najmenej v šiestich z nich sa už potvrdil výskyt tohto chrípkového vírusu. Z rovnakých príčin uzavreli aj istú školu na juhovýchode balkánskej krajiny. Miestne médiá informujú, že v uplynulých dňoch zaznamenali na školách v Sofii desiatky prípadov novej chrípky. Iba v utorok zomrel v Sofii na následky chrípky typu A (H1N1) 32-ročný muž z mestečka Samokov ležiaceho južne od metropoly krajiny, ktorý je druhou obeťou ochorenia v Bulharsku.

27.10.2009

Rakúsko: Nová chrípka vyčíňa v Tirolsku

Z Lienzu na východe rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko hlásia ochorenie 26 školákov tamojšieho poľnohospodárskeho učilišťa, a to s veľkou pravdepodobnosťou na novú chrípku typu A (H1N1). Informovala o tom dnes agentúra APA s odvolaním sa na krajinské zdravotnícke orgány. Všetci chorí chlapci i dievčatá sa nachádzajú v domácom ošetrení, kompetentní teraz zvažujú, či je potrebné uzavretie vzdelávacieho zariadenia s celkovo 286 študentmi. Každopádne sa na škole, ako aj v domácom prostredí detí intenzívnejšie upozornilo na význam nevyhnutných hygienických opatrení. Dôvod na paniku nejestvuje, zdôraznili hygienici a vyzdvihli významnú úlohu prevencie, napríklad pravidelného umývania rúk, pri ochrane pred infekciou. Za normálnych okolností prichádza uzavretie školského zariadenia v zmysle regulí rakúskeho rezortu zdravotníctva do úvahy tam, kde je ochorením postihnutých viac ako 50 percent školákov. V tejto oblasti však nejestvuje paušálne posúdenie, všetko je na posúdení kompetentných. V podobných situáciách nezriedka dochádza k posudzovaniu prípad od prípadu, pretože treba napríklad posúdiť aj tzv. časový faktor pri raste frekventovanosti ochorení, uviedli zdroje rezortu zdravotníctva vo Viedni.

Z Univerzitnej kliniky v tirolskom Innsbrucku prišla správa, že tamojší lekári naďalej bojujú o život 11-ročného dievčaťa zo severotalianskeho Bolzana infikovaného novým chrípkovým vírusom. Zdravotný stav školáčky je naďalej nezmenene kritický, dievča ešte nie je mimo ohrozenia života. Po zlyhaní pľúc zostáva pacientka, ktorá bola pred infekciou údajne v perfektnom zdravotnom stave, napojená na špeciálne zariadenie, čo napomáha stabilizácii jej stavu. Ten je však mimoriadne vážny. Špecialisti využívajú pri jej liečení antibiotiká

Eurokomisárka Vassiliouová varuje pred podceňovaním chrípky typu A(H1N1)

Eurokomisárka pre otázky zdravotníctva Androulla Vassiliouová varovala dnes pred podceňovaním chrípky typu A(H1N1). "Existujú obavy, že sa vírus v priebehu nasledujúcich mesiacov zmení a stane sa oveľa agresívnejším," vyhlásila cyperská europolitička pre dnešný nemecký denník Die Welt. "V tomto prípade budeme žiaľ musieť počítať s výrazným počtom obetí," dodala. Pretekom o vakcínu proti novému vírusu H1N1 chce eurokomisárka zabrániť. "Bolo by dobré, keby štáty, ktoré disponujú väčším množstvom vakcíny, mohli niečo poskytnúť krajinám, ktoré jej majú málo," konštatovala. Zároveň varovala aj pred možnými následkami ochorenia na konjunktúru. Ozdravovanie ekonomík v EÚ by mohlo byť podľa nej oslabené prasacou chrípkou. Určité odvetvia, ako sú turizmus alebo zábavný priemysel, by mohli utrpieť značné straty.

Švédsko: Vakcíne proti vírusu H1N1 podľahlo viac ľudí než samotnému ochoreniu

Vo Švédsku sa rozbehlo vyšetrovanie nebezpečných vedľajších účinkov vakcíny proti vírusu chrípky A(H1N1), nazývanej prasacia, po tom, čo po očkovaní zomreli ďalší dvaja ľudia. Celkovo zomreli po očkovaní novou vakcínou vo Švédsku štyri osoby, píše web The Local. Pritom samotnému vírusu po nákaze podľahli iba dvaja ľudia. O dvoch najnovších úmrtiach informoval v piatok Švédsky úrad pre zdravotnícke produkty Läkemedelsverket. Poslednými obeťami sú dve staršie ženy - 74-ročná žena zo Solleftea na severe krajiny, ktorá zomrela štyri dni po očkovaní. Bola zaradená do rizikovej skupiny, pretože bola chorá na srdce a pľúca. Ďalšou obeťou je 90-ročná žena. "Musíme tento prípad vziať vážne a vyšetriť, čo sa stalo," povedal lekár Markus Kallionen v tlačovom vyhlásení úradu okresu Västenorrland, kde Solleftea leží.

Läkemedelsverket už vyšetruje príčinu úmrtí dvoch skôr očkovaných ľudí, ktorí patrili do rizikovej skupiny. Sú nimi 50-ročný muž s vážnou srdcovou chorobou a žena s akútnym svalovým ochorením. "Treba povedať, že obaja trpeli vážnymi chorobami," uviedla Gunilla Sjölin Forslundová z Läkemedelsverketu. Jeden mal mať rakovinu. "Stále nevieme, či sú úmrtia spojené s očkovaním," dodala Forslundová. Vo Švédsku sa začala plošná vakcinácia 12. októbra. Zaočkovať by mali 50 až 70 percent populácie a v prípade nutnosti až 80 percent. V piatich prípadoch doteraz zistili silné alergické reakcie. U 200 ľudí sa prejavili vedľajšie účinky ako bolesť v ramene, kam bola vakcína podaná, a bolesti v kĺboch. Minulý týždeň nahlásili v krajine rekordný počet nových prípadov novonakazených - a to 198. Týždeň predtým ich bolo len 93.

V tejto škandinávskej krajine zaznamenali celkovo 1778 prípadov nákazy vírusom H1N1 u ľudí a pritom sa vyskytli iba dva smrteľné prípady. Švédsko nakúpilo vakcíny Pandemrix od britského gigantu GlaxoSmithKline za 100 miliónov eur. Podľa odborníkov je však problémom týchto vakcín to, že v sebe obsahujú ortuť a skvalén, ktorý stojí za syndrómom vojny v Zálive. Používal sa vo vojenských vakcínach proti sneti slezinnej, uvádza web clareswinney.wordpress.com. Ortuť je súčasťou antiseptika thimerosal. Pri podaní skvalénu existuje nebezpečenstvo, že môže vyvolať autoimunitnú reakciu, pretože látka je bežnou súčasťou tkanív. Vyskytuje sa okrem iného v pošvách nervových vláken i v stenách ciev.

Rusko potvrdilo prvé dve úmrtia na chrípku A(H1N1)

Ruské zdravotnícke úrady potvrdili dnes prvé dve úmrtia na chrípku A(H1N1). Ochoreniu podľahli dve pacientky na ruskom Ďalekom východe. Tehotná 29-ročná žena a ďalšia 50-žena zomreli na následky prasacej chrípky v meste Čita na juhovýchode Sibíri. Obe pacientky trpeli aj zápalom pľúc. Plod tehotnej ženy podľa lekárov nebolo možné zachrániť. Rusko oficiálne potvrdilo už 1349 prípadov novej chrípky, podľa expertov je však skutočný počet nakazených omnoho vyšší.

Turecko: Šírenie novej chrípky má spomaliť embargo na bozkávanie

Turecký minister zdravotníctva vyzval obyvateľov, aby sa počas najbližších piatich mesiacov zdržali bozkávania a podávania rúk. Opatrenia majú pomôcť spomaliť šírenie novej chrípky typu A(H1N1), informovala dnes turecká tlač. Minister Recep Agdad zverejnil svoju výzvu po tom, ako jeho rezort cez víkend potvrdil prvý prípad úmrtia na prasaciu chrípku v krajine. Úrady v rámci preventívnych opatrení na týždeň uzatvorili školy v metropole Ankara. Obeťou vírusu sa stal 29-ročný pacient hospitalizovaný so zápalom pľúc a akútnymi dýchacími ťažkosťami. Testy potvrdili prítomnosť vírusu A(H1N1). V Turecku sa novú chrípku lieči už približne 960 pacientov.  

26.10.2009

Nemecko: Začalo sa s očkovaním proti novej chrípke

Každý občan Spolkovej republiky Nemecko sa od dneška môže dať bezplatne zaočkovať proti novej chrípke typu A (H1N1). S tým spojené náklady preplatia zdravotné poisťovne. Iba v spolkových krajinách Sársko a Dolné Sasko sa s očkovaním začne o niekoľko dní neskôr. Napriek upozorneniam úradov, že nová vlna ochorenia môže mať vážnejší priebeh ako vo väčšine doterajších prípadov a napriek výzvam, aby sa občania nechali zaočkovať, mieni túto možnosť podľa najnovších prieskumov využiť iba 13-20 percent nemeckej populácie. Harmonogram jednej z najväčších akcií svojho druhu v histórii krajiny predpokladá najskôr zaočkovanie pracovníkov zdravotníctva, hasičov a príslušníkov poriadkových a bezpečnostných zložiek. Nasledovať budú chronicky chorí občania. V prípade očkovania detí a tehotných žien vyzvali kompetentní na opatrnosť. Pri celoštátnej akcii využijú v Nemecku dva preparáty, ktoré ako sérum odporučila Európska komisia. Prvým z nich je Pandemrix určený pre obyvateľstvo, druhým verejným činiteľom, vrátane popredných politikov, vojakom Bundeswehru a príslušníkom polície určený Celvapan. Niektorí experti sa domnievajú, že Celvapan má miernejšie vedľajšie účinky, preto ho organizmus znáša ľahšie. Diferenciácia podávania sér vyvolala v Nemecku pobúrenie a viedla k ďalšiemu zvýšeniu neistoty v radoch obyvateľstva. Kompetentní sa síce usilovali dementovať odlišnosti medzi oboma sérami v oblasti vedľajších účinkov, napriek tomu však odporučili, aby sa tehotné ženy a deti nechali zaočkovať iba po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Pre deti vo veku do troch rokov sa očkovanie neodporúča vôbec, vo veku nad tri roky áno, ale vo dvoch dávkach. Nová chrípka si v celosvetovom meradle vyžiadala už viac ako 5100 obetí, z toho 269 v 18 z 27 členských krajín EÚ. V Nemecku doteraz zomreli na následky ochorenia tri osoby.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: