Zrekonštruovaná rádiológia v Považskej Bystrici skvalitní a urýchli diagnostiku

Revolučné skvalitnenie a zrýchlenie diagnostiky a archivácie prinesie systém piatich moderných rádiodiagnostických prístrojov, ktoré dnes odovzdali do užívania v zrekonštruovanom rádiologickom oddelení Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici.

Röntgenové prístroje so stropným závesom, stĺpovým statívom, mobilný RTG prístroj, C-rameno, ako aj panoramatický zubný röntgen zaradia pracovisko medzi najmodernejšie v regióne. Rekonštrukciu oddelenia a obnovu prístrojového vybavenia financoval zriaďovateľ NsP v Považskej Bystrici - Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Podľa primára rádiologického oddelenia Miroslava Galasa aj nový systém využíva na diagnostiku RTG žiarenie, no podstatný rozdiel je v kvalite výstupov.

"Snímky sa spracujú a uchovajú v elektronickej forme a budú prístupné nielen rádiológom, ale aj ostatným klinickým a ambulantným lekárom, rovnako ako pacientom, ktorí ich na požiadanie dostanú na CD nosiči," povedal pre TASR Galasa s tým, že digitálne RTG pracovisko odstraňuje nutnosť opakovania snímky pri zlej expozícií. Ako dodal, výstupy v digitálnej podobe umožnia lekárom so snímkou pracovať, meniť jas, kontrast, zväčšovať či zmenšovať a meniť uhly pohľadu v trojrozmernom zobrazení, čo klasická filmová technológia neumožňovala. Ako pre TASR povedal predseda TSK Pavol Sedláček, pôvodná investícia do rekonštrukcie priestorov a prístrojového vybavenia narástla zo 497.908 eur (15 miliónov Sk) na 749.422 eur (22,58 milióna Sk). Dôvodom bolo rozšírenie inovačnej technológie o nový mobilný röntgen na chirurgii, ktorý je schopný robiť aj cievnu diagnostiku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: