Použitie rúšok môže zmierniť riziko prenosu vírusov

Použitie rúšok chorými osobami s klinickými príznakmi chrípky môže pomôcť zachytiť respiračné výlučky chorej osoby po kašlaní alebo kýchaní a zmierniť riziko vzniku infekcie tesných kontaktov. Na Slovensku masové nosenie rúšok nie je odporúčané. Zvýšený počet akútnych respiračných ochorení a ani chrípky a chrípke podobných ochorení totiž v SR zatiaľ zaznamenaný nebol.  "Použitie rúšok je na zvážení každého jednotlivca," uviedla Lenka Šramková z Úradu verejného zdravotníctva. Medzi zdravé osoby, ktoré by mali použiť rúško, patria najmä osoby v domácnosti alebo tí, ktorí sa starajú o chorého s príznakmi chrípky a ktorí sú s ním v tesnom kontakte, teda do jedného metra.

Chrípka A (H1N1) sa prenáša kvapôčkovou infekciou, teda tak ako aj bežná sezónna chrípka. Šíri sa teda z človeka na človeka kvapôčkami z infikovanej osoby, ktorá kašle alebo kýcha. Alebo sa kvapôčky alebo sekréty z nosa alebo hrdla usadia na rukách a iných povrchoch a následne sa ich dotknú iní ľudia, ktorí si potom chytia ústa alebo nos.

Oba typy chrípky majú podobné príznaky: horúčka, kašeľ, nádcha či bolesť hrdla. Objaviť sa môžu aj bolesti celého tela, najmä svalov, hlavy, triaška a únava. Aj keď pre sezónnu chrípku nie sú zvracanie a hnačka typické, u niektorých aktuálnych prípadoch novej chrípky boli hlásené. Podľa odborníkov sa v niektorých prípadoch môžu objaviť vážne komplikácie aj u bežne zdravých osôb, ktoré vírus napadne. Chrániť pred infekciou je možné aj tak, že sa človek vyhýba blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí. "Ak ochoriete, dodržiavajte vzdialenosť od ostatných ľudí, aby neochoreli," odporúča Úrad verejného zdravotníctva. Ak je človek chorý, taktiež by mal ostať doma liečiť sa, a nejsť do práce či školy. V rámci prevencie pred chrípkou je dobré vyhýbať sa masovým zhromaždeniam. Pri kašlaní a kýchaní si treba zakryť ústa a nos papierovou vreckovkou, ktorú je nutné po použití odhodiť do smetí. Pred baktériami pomôže chrániť aj umývanie rúk. "Ruky si často umývajte mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd, najmä po kašlaní a kýchaní," odporúčajú hygienici. Odporúča sa tiež časté čistenie tvrdých povrchov, ako sú kľučky na dverách s použitím bežných čistiacich prostriedkov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: